Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Co jíst?

Příjem energiePříjem energie je základní lidskou potřebou – v lidském těle existuje mnoho procesů, na které je nutné tuto energii vynakládat, a které by bez dostatku energie nemohly správně fungovat. Zdrojem energie pro lidský organismus je potrava. V potravinách je totiž obsažena řada nezbytných živin – především cukry (sacharidy), bílkoviny a tuky. Je velmi důležité, aby získaná energie byla složená vždy právě z těchto tří složek, a to ve správném poměru.

Stejně tak je důležité dbát na to, aby množství přijímané energie bylo v rovnováze s množstvím energie vydané. V případě, že tomu tak není, dochází k narušení rovnováhy a následně ke zdravotním problémům. Velké množství přijímané energie a nedostatek výdeje energie způsobuje nadváhu a obezitu. Proto je důležité dodržovat tzv. Rovnici zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Kromě fyzické aktivity je velká část celkového denního příjmu spotřebována na udržení základních funkcí lidského těla (činnost srdce, plic, zažívání, funkce ledvin apod.) a všech metabolických funkcí odehrávajících se v každé buňce našeho organismu, ať už svalové, mozkové nebo jakékoli jiné.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce