Diety
Při výběru vhodné diety je třeba opatrnosti a je vhodné se nejprve poradit s lékařem. Důležité je, aby byl příjem a výdej energie vyvážený. Při zredukovaném energetickém příjmu hrozí nedostatečný příjem některých živin, především vitamínů a minerálních látek, ale také sacharidů nebo bílkovin. Většinou pouze u velmi přísných redukční diet, které držíme dlouhodobě (tzv. VLCD – very low calory diet). O těchto dietách a jejich použití byste se vždy měli radit s lékařem a sami je nezkoušet. Špatně sestavená dieta může mít za následek zdravotní problémy, ale také psychické problémy vyplývající z pocitu hladu.
Pozor také na tzv. jo-jo efekt. Pokud je při redukční dietě příliš omezen příjem energie, metabolismus člověka je schopný se adaptovat a přepne na tzv. úsporný režim. Příliš omezený přísun energie nelze praktikovat dlouhodobě, maximálně týden nebo 14 dní. Po této době začneme jíst více a projeví se to tím, že zredukovaná kila se během krátké doby vrátí zpět. Většinou přibude i pár kilo navíc.
Dejte si pozor na „zaručené“ diety, vždy se o držení diety poraďte s lékařem. Lepší je mírná dieta se zvýšeným pohybem. Pokud budete držet přísnou dietu s minimem pohybu, dochází k hubnutí v pořadí voda – svaly – tuk. V případě mírné diety se zvýšenou pohybovou aktivitou bývá pořadí voda – tuk, svalová hmota nebývá většinou redukována. Dobrou cestou, jak dlouhodobě snížit a udržet váhu je změna životního stylu, zavedení zdravé stravy a dostatečná pohybová aktivita. Zkrátka dodržování Rovnice zdravého života: lépe jíst + více se hýbat = zdravěji žít.
- Nejčastější prohřešky věčných dietářů
- Správná redukční dieta
- Bezuhlovodanová dieta
- Bodová dieta
- Grapefruitová dieta
- Mléčná dieta
- Ovocná dieta
- Plážová dieta
- Hroznová dieta
- Makrobiotika
- Dělená strava
- Vegetariánská strava
- Strava podle krevních skupin
- Atkinsova dieta
- Tukožroutská dieta
- Ananasová dieta
- Citrusová dieta
- Zónová dieta
- Cambridgeská dieta
- Vajíčková dieta
- Banánová dieta
- Dieta Štefana Margity
- Dieta modelek