Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Bezuhlovodanová dieta

Bezuhlovodanová čili bezsacharidová dieta je založena na co nejnižší možné, nejlépe však nulové, konzumaci potravin obsahujících sacharidy (tj. cukry a škroby). Naopak ale nezakazuje tuky a bílkoviny. V podstatě jde o princip podobný u Atkinsonovy diety.

Dieta se v přísné formě drží po dobu několika týdnů, poté je možné dopřát si malou několikadenní přestávku a opět pokračovat až do dosažení kýžené váhy. Po ukončení diety je nutné již natrvalo udržovat určitou mírnější formu dietního režimu, aby nedošlo k opětovnému nabrání kil.

Podle délky diety lze dosáhnout velkých úspěchů v podobě mnoha kilogramů. Dieta bude vyhovovat těm, kteří chtějí shodit v krátkém čase hodně kilogramů, kteří se nechtějí vzdát tučných jídel a naopak jsou ochotni si odpustit sladké a většinu příloh.

Princip diety

Při minimálním příjmu sacharidů ze stravy organismus po krátké době postrádá sacharidy jako zdroj energie, začíná využívat a štěpit tuky. Při jejich štěpení dochází ke vzniku odpadních látek (ketolátek). Organismus se okyseluje. Jako další zdroj energie slouží svalové bílkoviny. Díky tomu hubneme. Krom toho dochází díky dalším chemickým procesům ke značnému úbytku vody, tj. na váze bude až o několik kilogramů méně.

Povolené potraviny

Jíst je možné vše kromě sacharidů – maso, uzeniny, mléčné výrobky, vejce, celozrnné pečivo, zeleninu (nesladkou, tj. saláty, okurky), neslazené nápoje.

Zakázané potraviny

Zakázána je konzumace všech potravin obsahujících sacharidy, tj. cukry a škroby. Do této skupiny potravin patří nejen všechny sladkosti, ale i bílé pečivo, brambory, těstoviny, nasládlá zelenina (mrkev, hrášek, kukuřice) a veškeré ovoce, z nápojů všechny sladké šťávy, slazené nápoje a veškerý alkohol (pivo, víno, tvrdý alkohol).

Pozitiva

Rychlý úbytek velkého množství kil. Úbytek na váze je poměrně rychlý, první výsledky jsou viditelné již po několika dnech. Zakázány jsou jen sacharidy. Mimo ně lze konzumovat cokoli neomezeně, takže pocit hladu je prakticky vyloučen.

Negativa/rizika

Chuť na sladké, protože dlouhodobý nedostatek sacharidů funguje jako známé „zakázané ovoce“.

Autor: Mgr. Lenka Míčová

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce