Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Strava podle krevních skupin

Tuto teorii vypracoval americký lékař Peter D’Adamo, který na základě pozorování dospěl k názoru, že by se měli lidé stravovat podle historického vývoje krevních skupin.

Lidem s nejstarší krevní skupinou 0 (lovci) je povoleno jíst velké množství masa, naopak mléčné výrobky a obilí nejsou tolik v oblibě. Vybírat by si měli pouze libová červená masa, která lze vhodně konzumovat 4–6x za týden. Zakázané jsou potraviny s obsahem lepku (pšenice a potraviny z ní), kukuřice (a opět výrobky z ní). Ze zakázaných potravin dále např. meloun, pomeranče, borůvky, mandarinky.

Lidé s krevní skupinou A (zemědělci), která je v populaci nejčastější, vycházejí podle této diety jako vegetariáni. Vyvarovat by se měli masa, slaniny a tučných uzenin, mléčným výrobkům, potravinám obsahujícím pšenici a dalším celozrnným výrobkům. Zakázány jsou také některé druhy ovoce a zeleniny. Využít mohou sojové výrobky a některé luštěniny a hojnost zeleniny.

Lidem s krevní skupinou B (kočovníci) vyhovuje mléko a mléčné výrobky. Dále mohou konzumovat maso, zeleninu a vejce. Platí k tomu ale určitá omezení. Nemůžete např. drůbež, vepřové, lososa, obecně mořské produkty, plísňové sýry, fazole, červenou čočku, hrách, atd.

Lidé s krevní skupinou AB jsou směsicí kočovníků a zemědělců. Podle této diety nemohou jíst vlastně všechno, co je zakázáno v obou předchozích skupinách. Doporučují se sójové produkty, mořské produkty s výjimkou níže uvedených, zelenina zelená, řasy, ananas.

VÝHODY

Lidé skutečně hubnou, neboť jsou nuceni se nad svou stravou zamyslet, hlídají si, co jedí, a tím pádem sní menší množství potravin, než by jedli normálně.

NEVÝHODY

Vědecky nebyla nikdy účinnost diety prokázána. Všechny efekty, které jsou této dietě přičítány jsou nepravdivé.

Podrobnější informace a hodnocení odborníků naleznete v novinách Obesity news: Dieta podle krevních skupin.

Autor: Mgr. Lenka Míčová

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce