Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Vegetariánská strava

Patří mezi nejrozšířenější typy alternativních diet. Existuje několik typů vegetariánských diet:

  • Semivegetariáni – ze své stravy vynechávají pouze tzv. červené maso. Drůbež a ryby konzumují, jakož i ostatní potraviny živočišného původu.
  • Pulo-vegetariáni konzumují z živočišných potravin pouze kuřecí maso.
  • Pesko-vegetariáni si vybírají z živočišných potravin pouze ryby, korýše a měkkýše.
  • Lakto-ovo-vegetariáni připouští konzumaci mléka, mléčných výrobků a vajec (můžete se setkat také s lakto-nebo ovo-vegetariány odděleně). Jedná se o nejrozšířenější variantu bezmasého stravování ve všech evropských zemích.
  • Vegani (striktní vegetariáni) nepřijímají žádnou potravinu živočišného původu. Z etických důvodů většinou odmítají rovněž výrobky z kůže a očkování séry, která pocházejí ze zvířat.

Všechny výše uvedené stravovací návyky jsou většinou spojeny také s nekuřáctvím, nižší spotřebou alkoholu, vyšší fyzickou aktivitou a větší péčí o zdravější životní styl vůbec.

VÝHODY

Dostatek většiny vitamínů a minerálních látek (není problém zajistit přísun vitamínu C, kyseliny listové, hořčíku, mědi apod.) i vlákniny. Je to strava většinou chudá na tuky a lidé živící se touto stravou zpravidla nemají nadváhu. Ale pozor – pokud někdo považuje za vegetariánství pouze vypuštění masa ze stravy a konzumuje velké množství cukrů a tuků například z ořechů, může být i obézní.

NEVÝHODY

U veganské stravy hrozí nedostatek kvalitních bílkovin (pokud nejsou správně kombinovány obiloviny s luštěninami), železa, vápníku, zinku, vitamínu B12, ale i vitamínů B2, B6, D apod.

Autor: Mgr. Lenka Míčová

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce