Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Biopotraviny jak je (možná) neznáte

Je o nich slyšet na každém rohu, jsou předmětem debat moderních maminek a naše babičky je sklízely ze zahrad úplně běžně. O čem je řeč? O biopotravinách.

Předpona BIO pochází z řečtiny a v překladu znamená život. V dnešním pojetí si pod biopotravinou můžete představit potravinu čerstvou a voňavou, která je produktem ekologického zemědělství. Byla vypěstována bez použití umělých hnojiv, chemických postřiků či geneticky upravených organismů. Jde o produkt čistě přírodní, jehož kvalita je důsledně hlídána.

V souvislosti s biopotravinami vzniká mnoho otázek a spekulací. Máme jíst jen a pouze je? Jsou opravdu tak zdravé?  Přispívají k hubnutí? To vše a mnohem víc se dozvíte v našem článku.

Co je to biopotravina?

Aby pěstitel dosáhl co největších výnosů, je téměř nevyhnutelné použití chemických přípravků. Pesticidy, které se z nich používají nejčastěji, brání úrodu před všemožnými škůdci. Rostlina je sice chráněna, ale plody mohou být během svého růstu až padesátkrát ošetřeny postřikem. Pokud takovou potravinu konzumujeme, nežádoucí látky se ukládají přímo do těla, kde se hromadí a za nějaký čas mohou způsobit zdravotní potíže.

Pokud si zakoupíte biopotravinu, dostanete potravinu bez postřiků a jiných chemikálií. Zemědělci a majitelé biofarem jsou smluvně zavázáni k dodržování velmi přísných podmínek. Každoroční namátkové kontroly, které se provádí, dokáží odhalit porušení striktních předpisů až několik let dozadu. Půda se od hnojiv totiž čistí dlouhodobě a jen drobné přihnojení je okamžitě rozpoznatelné.

Stejně přísná nařízení platí pro mlékárenské nebo uzenářské produkty. Zvířata preventivně nekonzumují antibiotika ani jiné nepřírodní preparáty. Důraz je kladen na absolutní souznění s přírodou, zvířata mají volný výběh a potravu podle chuti spásají. Na výsledném produktu kvalitu rozhodně poznáte.

Proč jíst a nejíst biopotraviny?

Vše má svá pro a proti, ani biopotraviny nejsou tím nejlepším pro všechny. Na první pohled vás může zarazit fakt, že všechna rajčata z biozahrad nebudou stejně červená ani veliká. Jablka nebudou buclatá, ale spíše nepravidelného tvaru, občas objevíte i drobnou vadu.

Protože bio produkty nechrání žádné umělé preparáty, jejich boj se škůdci se projeví na plodech. V biopotravinách, tedy převážně v ovoci a zelenině, se tak můžete setkat s plísněmi a roztoči. Alergikům na zmíněné složky se konzumace kontaminovaných potravin nedoporučuje.

Problémem biopotravin může pro některé být jejich obecně kratší trvanlivost a vyšší cena – oproti běžným potravinám je cena vyšší o 20 – 40 %.

Pokud ale upřednostňujete chuť, před dokonalým vzhledem, záleží vám na životním prostředí a nechcete svůj organismus zbytečně zatěžovat chemickými látkami, bio si jednoduše zamilujete.

Je BIO nejlepší?

V žádné studii zatím nebyl prokázán větší přínos biopotravin proti potravinám běžným. Jedná se o další alternativu ve výběru stravy a je jen na vás, jakou cestu si zvolíte. Obecně platí zásada zlaté střední cesty.

Jak BIO poznám?

Potraviny, pocházející z České republiky, jsou označeny bioznačkou, takzvanou „biozebrou“. Na jejich obalu musí být uveden nápis: Produkt ekologického zemědělství. Můžete se setkat také s pojmy biologický nebo ekologický. Vše je správně. Někteří výrobci používají předponu BIO nebo EKO. Nesprávné nebo klamavé označení biopotravin je trestně stíháno a bývá sankciováno pokutou.

Zahraniční prodejci, zejména z Německa nebo Velké Británie, označují zboží slovy ORGANIC, používání tohoto názvu je také velmi striktně hlídáno. Licenci uděluje uznávaná britská ekozemědělská asociace Soil Association.

Kde narazíte na biopotraviny?

Biopotraviny nejčastěji objevíte v supermarketech a hypermarketech. Většina lidí je nakupuje právě zde. Sortiment je poměrně široký. Od ovoce a zeleniny přes mouku až po sladkosti. Horší situace je v menších městech, kde prodej biopotravin není tak častý. Pečlivě si vybírejte zejména čerstvě vypadající plody. Může se stát, že bioprodukty čekají v regálech obchodů příliš dlouho a mohly by vašemu zdraví spíše uškodit.

Vyzkoušet můžete i stále oblíbenější farmářské trhy. V Praze jsou velmi populární a téměř každou sobotu zde můžete nalézt opravdové lahůdky přímo od jednotlivých výrobců. Čerstvostí potravin si můžete být jistí. Většinou probíhá sklizeň brzy ráno, aby zákazník mohl o pár hodin později přivonět k tomu nejlahodnějšímu jablku a odnést si ho domů.
Během zimních měsíců se trhy obvykle nekonají, ale farmářské tržiště Kubáň, Jiřák nebo Náplavka (vše v Praze) budou pokračovat až do 30. listopadu. Aktuální informace o trzích získáte na www.farmarsketrziste.cz, nebo na www.ceskefarmarsketrhy.cz, kde si v seznamu tržišť vyhledáte právě vaše město.

Možná jste také zaslechli pojem „bedýnkování“. Jedná se o stále oblíbenější systém nakupování zeleniny a ovoce přímo od regionálních farmářů. Stačí si objednat bedýnku, vyzvednout si ji na odběrovém místě a máte o týdenní příděl sezónní bio zeleniny a ovoce postaráno. Více informací najdete například na portálu www.freshbedynky.cz nebo http://www.bio-zahrada.cz/cs/bio-obchod/bio-spotrebitelske-druzstvo-praha .

Podporují biopotraviny hubnutí?

Biopotraviny mívají stejný počet kalorií jako běžné potraviny, takže jejich výhradní konzumací rozhodně nezhubnete. Organické produkty jsou ale v mnoha ohledech zdravé, šetrné k životnímu prostředí, a proto by je měl alespoň občas konzumovat každý zastánce racionální stravy.

Při snižování tělesné hmotnosti stále platí jednoduchá rovnice Žij Zdravě: Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Přečtěte si také další články:

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce