Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Kdo je kdo: Strava a hubnutí


V minulém článku jsme se zaměřili na odborníky v oblasti pohybu a sportu. Dnes se podíváme na to, kdo vám může poradit se snižováním váhy a upravením jídelníčku a komu se raději vyhnout.

Dietní sestra

Dietní sestra je většinou absolventka stejnojmenného oboru na střední zdravotnické škole. V praxi, tj. v médiích, dochází poměrně často k její záměně s nutričním terapeutem (viz níže), přičemž z odborného hlediska by mezi nimi v praxi neměl být velký rozdíl.

Nutriční terapeut

Nutriční terapeut je absolvent vyšší odborné (DiS.) nebo vysoké školy (Bc. či Mgr.) zabývající se výživou. Do jeho znalostní výbavy patří fyziologie či patofyziologie výživy a metabolismu. Dále by měl znát zásady klinické výživy a umět komunikovat s lékařem, a to zejména v případech, kdy pacientova přidružená onemocnění mají svá specifika ve výživě.

Výživový poradce

Výživový poradce je absolvent rekvalifikačního kurzu o různé délce a kvalitě, často s akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Existují tak mezi nimi velké rozdíly. Většinou ovšem postrádají jakoukoliv skutečnou praxi, resp. ověření teoretických znalostí v praxi. K výpočtům energetického příjmu a výdeje často používají velmi jednoduché postupy, výsledky tak neodpovídají skutečnosti. Pokud na základě rozhovoru a neinvazivní diagnostiky (např. inbody, bodystat) nabízejí i potravinové doplňky, jsou s velkou pravděpodobností jejich distributory.

Poradce zdravého životního stylu

Poradce zdravého životního stylu je nejméně specifický pojem, pod nějž se schová téměř kdokoliv, v drtivé většině případů bez odborných znalostí či zkušeností. Typickým výsledkem jejich činnosti jsou obecná doporučení týkající se životního stylu pronesená na základě všeobecně známých skutečností (např. jezte méně nebo více, častěji se hýbejte). Doporučení jsou často spojená s koupí některého „zázračného“ potravinového doplňku, detoxikací apod. Poradci rovněž inklinují k doporučování způsobu životního stylu, který sami považují za zdravý, jako např. vegetariánství apod.

Obezitolog

Obezitolog je lékař, který se zabývá diagnostikou a léčbou obezity. Seznam obezitologických pracovišť můžete nalézt na stránkách České obezitologické společnosti – www.obesitas.cz.

Přečtěte si také další články:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce