Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Blog dětského obezitologa

Za poslední čtvrtstoletí došlo k ztrojnásobení počtu obézních dětí. Světoví obezitologové bijí na poplach a hovoří o epidemii, která bude pro další generace znamenat výrazné zhoršení kvality života a častější výskyt vážných zdravotních komplikací. MUDr. Zlatko Marinov, pediatr a odborník na dětskou obezitu, se s vámi na stránkách ŽijZdravě.cz bude pravidelně dělit o zkušenosti ze své praxe. Vysvětlí, jak předcházet tloustnutí dětí a co dělat, má-li vaše dítě problém s nadváhou.

V České republice bojuje v současnosti polovina dospělých s nadváhou a 20 % z nich je obézních. Ve srovnání s tím by se mohlo zdát 13 % obézních českých dětí zanedbatelným číslem. Více než dvě třetiny dětí, jež trpěly nadváhou či obezitou, bojuje s tímto problémem i v dospělosti. Potíže s hmotností mohou být u nich spojeny se závažnými zdravotními a psychickými komplikacemi, které vedou k vyšší nemocnosti a následně k předčasnému úmrtí.

Dobře vím, jak se cítí obézní dítě a jak je těžké situaci zvládnout bez podpory okolí. V dětství jsem měl stejný problém. V ambulanci tak často praktikuji to, co jsem vyzkoušel sám na sobě. Myslím, že i díky tomu se lépe dokážu vžít do problému svých pacientů,“ říká MUDr. Zlatko Marinov.

Pokud vás zajímá cokoliv o dětské obezitě a nadváze, sledujte články MUDr. Zlatko Marinova na www.ZijZdrave.cz.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce