Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

I v kojeneckém věku mohou mít děti nadváhu

Kojenec s nadváhou není dnes rarita, ale realita. Jak jsou na tom nejmenší děti, co může nadváha způsobit a kde hledat příčiny? MUDr. Zlatko Marinov, odborník na dětskou obezitu, vám na tyto otázky odpoví v dalším ze série článků o dětské nadváze a obezitě.

Jak poznám, že má moje miminko nadváhu?

Při zpracování údajů v ambulanci jsem zjistil, že z našich chronicky obézních pacientů 40 % dětí mělo poprvé nadváhu v kojeneckém nebo v raném batolecím věku. Proto vždy zbystřím, když si maminka začne stěžovat na bolest zad. Zeptám se jí, jaké oblečení nakoupila pro své 3 měsíční dítě. Určitě nejednu maminku zaskočím otázkou, zda se jí nepřijde zvláštní, že 3 měsíčního kojence obléká do oblečení pro 9 měsíční dítě. V tu chvíli totiž není vše v pořádku.

Rychlý nárůst hmotnosti je nebezpečný, protože tyto děti mají 6x větší šanci trpět v pozdějším věku (dospělosti) obezitou. Pro orientační zjištění správné váhy platí pravidlo, že normální novorozenec zdvojnásobí svou váhu v půl roce a ztrojnásobí svou porodní hmotnost v roce. Maminky se mohou poradit s dětským lékařem nebo si nalézt odpovídající růstovou křivku v Zdravotním záznamu, který je přiložený u Očkovacího průkazu.

Nadváha se netýká jen dětí na umělé stravě

Velmi častý argument plně kojících maminek je, že nadváha se týká jen dětí na sušeném mléku, tudíž se tento problém jejího potomka netýká. Je pravdou, že donedávna bylo „tloustnutí“ typické především pro děti „na kojenecké láhvi“, obzvláště pokud ji dítě s chutí vypilo celou a tatínek ještě jednu lžičku přidal. V současné době dětští lékaři maminky důrazně upozorňují, že musí mléka připravovat podle návodu, přestože zodpovědní výrobci adaptovaných mlék snižují energetickou hodnotu náhradních mlék.

Bolení bříška – příčina pláče i možné pozdější nadváhy

Mateřské mléko je prakticky ideální stravou pro kojence. Výlučné kojení bez čaje či jiných tekutin a potravin je nejvýhodnější do 6. měsíce života dítěte. Hlavní problém je, že mléko je od určitého objemu těžko stravitelné a zvětšuje trávicí obtíže. Tím vzniká začarovaný kruh. Děti bolí bříško z přejedení a pláčou. Maminky si je přiloží k prsu, což jim na chvíli pomůže zahnat bolest, ale během pár okamžiků je bříško bolí znovu. Rodiče pak svým dětem dávají kapky na a proti „prdíkům“ a na bříško, nebo je znovu kojí. Vše se točí stále do kola. Dítě má pak v půl roce hmotnost, jakou by mělo mít v roce.

Čepičkou proti obezitě

Jak se dostat z tohoto kolotoče? Rada je velmi jednoduchá. Pomůže obyčejná čepička na hlavu. Kojenec by měl mít čepičku na hlavě nejen venku, ale i doma a hlavně ve spánku. Je totiž třeba snížit energetickou spotřebu nadměrně prospívajícího, ale i neprospívajícího kojence. Dospělému člověku brání vlasy ve ztrátě tělesného tepla. Kojenec však kvůli téměř holé hlavičce přichází až o třetinu přijaté energie, kterou musí získat zpět z jídla. Pokud jí ztratí hodně, snaží se ji získat zpět z mateřského mléka nebo začne neprospívat. A větší množství mléka znamená i větší bolesti bříška.

MUDr. Zlatko Marinov

Mohlo by vás zajímat:

I v kojeneckém věku mohou mít děti nadváhu (25.06.2013):

Odborník na obezitologii nemusí mít bohužel vůbec žádné znalosti o podpoře bezpečné a pevné emoční vazby matky a dítěte. A tak pak snadno dojde k tvrzení, že mateřské mléko je těžko stravitelné a proto dítě pláče a chce se kojit znovu a znovu. A jako řešení nám nabízí čepičku a kojit dítě 5x přes den, druhá večeře, když jde maminka spát, a nad ránem „něco pro radost“. Mnoho vědeckých studií předkládá tzv. kojení na požádání jako prevenci obezity a důrazně varuje před kojením dle časového harmonogramu. Nevím z jakých materiálů vychází Dr. Marinov, důvěryhodnost jeho tvrzení by jistě zvýšilo uvedení zdrojů z kterých své myšlenky čerpá. Bc. Radka Vyoral Krakovská, DiS.

Mab (25.06.2013):

Jako dětská lékařka si dovolím nesouhlasit. Kojení on demand je základem správného kojení a i správného vztahu k výživě do budoucna. Dítě by mělo zdvojnásobit svou porodní hmotnost již cca v 5ti měsících. A i tak jsou čísla pouze orientační. Mléko totiž není jen jídlo, ale i tekutina a hlavně emoční jistota. Mléko je výborně stravitelné. Dle výzkumů děti od určitého věku již nezvyšují množství mléka, které vypijí a od cca půl rok a až roka vypijí denně stejné množství mléka a to až do samoodstavení, kdy potřeba se nakojit klesá až vymizí. Čepička jistě snižuje množství tepla, které novorozenec ztratí. Na druhou stranu také brání termoregulaci, dítě se tím i ochlazuje, čepičky naopak nejsou zas tak nutné, jak se propaguje. Pan doktor zde směšuje dojmy s pojmy a popírá doporučení WHO o kojení na požádání, včetně neomezování kojení a kojení dle nějakého harmonogramu.

Mgr. Hana Novotná, Poradkyně pro podporu kojení (25.06.2013):

Z odborných článků a výzkumů mimo jiné vyplývá, že kojení má mírně protektivní účinek proti obezitě a že délka kojení je nepřímo úměrná množství tělesného tuku v pozdějším věku. Odborníci ovšem zatím nedokázali odhalit, jakým způsobem kojení na obezitu působí a výzkumy neukázaly vliv různých režimových opatření (kromě nepodávání umělé výživy) v raném kojeneckém věku na rozvoj pozdější obezity. O použití čepičky jako nástroje boje proti obezitě se nezmiňuje ani jeden článek. Přidávám odkaz na rozsáhlý výzkum zabývající se dětskou obezitou: Being big or growing fast: systematic review of size and growth in infancy and later obesity BMJ 2005; 331 doi: http://dx.doi.org/10.1136/bmj.38586.411273.E0 Dále článek z odborného časopisu pro obezitology: S M Robinson, K M Godfrey: Feeding practices in pregnancy and infancy: relationship with the development of overweight and obesity in childhood, IN: International Journal of Obesity (2008) 32, S4–S10

Gabriela (26.06.2013):

A mňa by zase zaujímalo, čo by pán Dr. povedal na matky z kmeňa Krovákov, ktoré svoje deti dojčia vpodstate nepretržite - v priemere každých 15 minút (ak si dobre spomínam), zavesené na boku v šatke.. Ešte stále sme hádam jeden živočíšny druh. :-) Zdroj: http://www.dharmagaia.cz/knihy/my-a-nase-deti/Nase-deti_minibook.pdf inak odporúčam celú knihu.. :)

Z čeho Dr. Marinov čerpá? (01.07.2013):

Dobrý den, mohl by pan doktor Marinov uvést, odkud čerpá přesvědčení, že už dítě v šestinědělí by nemělo přijímat mateřské mléko podle potřeby, ale jen v režimu 5+2? Mohl by zde uvést nějaké relevantní zdroje (odborný článek, doporučení WHO doporučení jiné odborné instituce)? Aby bylo zřejmé, jestli jde o názor opřený o důkazy a názory odborníků nebo jen o jeho soukromé domněnky? Děkuji panu doktorovi předem.

POČTY KOJENÝCH OBÉZNÍCH DĚTÍ JSOU HLUBOKO POD NORMOU (09.07.2013):

V letech 2008 – 2011 proběhla studie růstu českých dlouhodobě kojených dětí, do které se zapojilo 43 pediatrů z celé České republiky. Z 1765 dětí zahrnutých do výzkumu jich bylo 889 výlučně kojeno 6 a více měsíců a z nich 788 absolvovalo v šesti měsících pravidelnou preventivní prohlídku. Nadváha byla při této kontrole zjištěna pouze u 24 dětí výlučně kojených 6 a více měsíců (tj. u 3 % ) a obezita pouze u 8 dětí (tj. u 1 %). Jak počet dlouhodobě výlučně kojených dětí s nadváhou, tak počet dlouhodobě kojených s hmotností v pásmu obezity je hluboko pod očekávaným podílem daným růstovou normou (7% nadváhy, 3% obezity). Navíc počty nadváhových, resp. obézních kojenců s věkem dále klesaly, takže z dětí, které byly plně kojeny min. 6 měsíců, jenom 3 (0,4 %) zůstaly obézní i při poslední kontrole v 18 měsících a jen 8 (1 %) zůstalo v tomto věku v pásmu nadváhy. Tyto výsledky rozsáhlé studie růstu českých dlouhodobě kojených dětí potvrzují předchozí závěry Světové zdravotnické organizace a dalších odborných institucí i světových autorů, že kojení kromě toho, že přináší mnoho zdravotních výhod pro dítě i matku, působí jako jeden z primárních preventivních faktorů vzniku obezity. Mgr. Markéta Paulová, PhD, Státní zdravotní ústav, RNDr. Jitka Riedlová, Univerzita Karlova 3. lékařská fakulta, Ing. Jana Vignerová, CSc.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce