Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Kila navíc přibližují pubertu

U předškolních dětí se při hodnocení správné hmotnosti neobejdeme bez tabulek Body Mass Index (BMI). Nejvhodnější je zanést výšku a váhu do percentilového grafu ve Zdravotním průkazu dítěte, nebo porovnat hodnoty podle tabulky na www.ZijZdrave.cz. Pro předškolní děti platí, že bychom jim měli umět spočítat všechna žebra na první pohled.

Roste jako o závod

Po dosažení nejnižšího podílu tuku v těle okolo 4 – 5 let u předškoláka nastupuje rychlý růst. Rozvoj tukové tkáně v tomto období představuje spouštěč pohlavního vývoje v následném školním věku. Kvůli nadváze předškoláků ročně dětská populace v ČR přichází o 4 – 5 tisíc let dětství. Určitě maminkám nemusím složitě vysvětlovat, jaký je rozdíl užívat si volných chvil s dítětem než s puberťákem a ještě k tomu o rok dříve. V předškolním věku to může být pro maminky o to bolestnější, že 1 kg nadváhy stojí rodinu 2 – 3 tisíce korun, ale ke všemu rodiče kupují svým dětem i předčasnou pubertu.

Kolik porcí potřebuje dítě za den?

Přestože u dětí ve věku od 3–6 let pokračuje intenzivní růst, již se u nich upevňují metabolické pochody v úzké vazbě na pravidelný příjem kompletní stravy. U většiny z nich nastává v tomto období zlom ve společenském vývoji vyvolaný nástupem do mateřské školy a i s tím je spojený nový denní, stravovací a pohybový režim. Racionální jídelníček má v tomto období obsahovat pět základních skupin potravin, které by měly být zastoupeny v poměru:

  1. maso, ryby, drůbež: 1–2 porce,
  2. mléko, vejce: 2–3 porce,
  3. ovoce: 1–2 porce,
  4. zelenina: 3 porce,
  5. obilniny, přílohy: 3–6 porcí, a 1 porce tuků.

 

Jídelníček dětí má obsahovat potraviny ze všech pěti skupin s důrazem na plnohodnotné bílkoviny a esenciální mastné kyseliny, aby byl zaručen správný růstfunkce metabolismu. Strava je rozložena v průběhu dne do pěti chodů sestavených podle výživové pyramidy. Bohužel se to ale stalo jen naším přáním, protože žádná maminka si s výživovou pyramidou neumí poradit. Průzkum prokázal, že 60 % předškolních dětí dostává ve stravě více než je jejich doporučená energetická denní dávka.
U 80 % z nich převyšuje příjem soli, 90 % batolat v 19 měsících má zařazeno v každodenním jídelníčku minimálně jednu porci sladkostí. Prakticky žádné dítě do 3 let nemá ani jednu celou porci 50 g zeleniny.

MUDr. Zlatko Marinov

Mohlo by vás zajímat:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce