Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Nevykrmujte své miminko zbytečně

Nejvýhodnější je kojení do 6 měsíců věku dítětem. Kojení nad 9 měsíců není již pro batole výhodné a zvyšuje mu pravděpodobnost kardiovaskulárního rizika v dospělosti. Maminky se ale nemusí vyděsit. Zvýšení kardiovaskulárního rizika platí jen pro výlučné kojení, mateřského mléka „pro radost“ se to netýká. Pokud tedy maminky chtějí, mohou kojit i do dvou let věku dítěte, ale současně by mělo dítě jíst stravu úměrnou svému věku.

Jestliže je třeba u kojence snížit energetický denní příjem, zařazuje se nemléčný příkrm u nekojených a kojených dětí s urychlením růstu od 4. měsíce, u řádně prospívajícího kojeného dítěte od 6. měsíce věku. Především nemléčné příkrmy doporučuji vařit doma.  Kladu důraz na takzvanou definovanou stravu, tj. vím, z čeho vařím. Minimálně do konce prvního roku věku se jídlo nepřislazuje, nesolí a nekoření. Základní strategií je každý týden po zelenině, ovoci a masu přidat nový typ potraviny s možným alergenem a cereálií pro prevenci celiakie, ale ne později než v 7 měsících věku.

Skleničky – ano či ne?

Průmyslově připravená strava ve skleničkách je vyvážená, hygienicky a nutričně garantovaná. V rámci obecně doporučených denních dávek má v průměru o 20 % více energetického obsahu než potřebuje 80 % kojenců. Pro běžného prospívajícího kojence tak představuje celý obsah balení příliš velkou dávku. Při jejím podávání vždy maminky upozorňuji, aby kupovaly balení jen pro daný věk, žádné XXL nebo výhodnější balení pro o 3 měsíce starší děti. Také doporučuji nesníst vše a zbytek nechat na svačinu na druhý den.  Nejpozději do 9. měsíce se zařazuje tuhá strava kvůli řádnému rozvoji polykání. Ke konci jednoho roku věku by mělo dítě jíst všechny potraviny podle výživové pyramidy.

Nejvhodnější je obyčejná voda

Na pití je vhodná pramenitá voda, ovocný čaj nebo naředěné adaptované mléko. Sladké tekutiny včetně ovocných šťáv vedou k návykovému pití tekutin. Obzvlášť nevhodné jsou granulované čaje, zeleninové a ovocné džusy.

Často si maminky stýskají, že jejich dítě vodu z láhve nechce a proto mu ji přisladí. Již od kojeneckého věku však platí základní pravidlo pitného režimu. Na pití je voda a ne cukřenka. Když dítě nechce pít vodu, tak ji nepotřebuje. Nepodbízíme mu ji přislazením. To vede k návykovému pití sladkých tekutin. Proto se nelze divit, že je v současné době tolik osob s cukrovkou 2. typu, když všechno začalo jen granulovaným dětským čajem z lékárny.

S pohybem u kojenců jen velmi opatrně

Zdravý novorozenec se rodí s přesně nastaveným pohybovým programem, který bude v kojeneckém a batolivém období objevovat. Základním pravidlem je nebránit mu ve volném pohybu, ale ani ho k němu ponoukat. Nejedna maminka a tatínek jsou v ambulanci zaskočeni, když jim vysvětluji, že kojenec do 3 měsíců neví, že má ruce, nebo do 6 měsíců neví, že má nohy.

Každé dítě se neprojevuje přesně podle vývojových tabulek. Z tohoto pohledu nejsem nadšený příznivec „plavání kojenců a batolat“. Určitě nedoporučuji dětem kupovat chodítka. Pokud už stojí, nevodíme ho za ruku. Na všechny pohybové vzorce si musí totiž přijít samo, aby nedošlo k poruše oporného aparátu. Také maminky by si měly dávat pozor na svá záda a stabilizační oporný systém. S dítětem by měly manipulovat a přenášet ho co nejblíže svému těžišti. Vysoký hluboký kočárek, přebalovací pult ve výšce zad, polohovací postýlka – to vše jsou osvědčené rady, které umožní maminkám udržet se v kondici na období, kdy se děti rozběhnou.

S čím jsem se setkal během své praxe

Nejzávažnější kojeneckou obezitu, kterou jsem v ambulanci zatím řešil, byla krásná šikovná holčička. Již v 11. měsících žvatlala první slůvka, chodila bez vedení za ručičku. V prvním roce vážila 18 kg. Holčička má krásnou štíhlou maminku a svalnatého tatínka, vyznavače body buildingu. Protože byla dívenka vymodlená, všichni pro ni chtěli to nejlepší. Maminka kojila, ale holčička příliš nepila. Proto v jejích 3 měsících přešla na nejlepší adaptované mléko a ve 4 měsících jí maminka začala vařit zeleninové pokrmy. Už v půl roce měla mnohem více kilogramů, proto ji začali na doporučení paní doktorky „šidit“ mléko. Přesto její narůstající váha donutila rodiče navštívit naši ambulanci.

Rodiče začali dodržovat heslo naší ambulance – jeden za všechny, všichni za jednoho a co platí pro jednoho, platí pro všechny. Mezi jeho obecné zásady patří pravidelná strava 5x denně, zařadit do jídelníčku dostatek zeleniny, ovoce a mléčných výrobků, vyvarovat se „uzobávání“ mezi jídly a pravidelně sportovat. Holčička po těchto změnách přestala přibírat a jen rostla. Díky tomu jakoby zhubla za 3 měsíce tolik, jako dospělý člověk zhubne 20 kg. Naopak maminka a tatínek přibrali při novém režimu 2 kg. Sice si stěžovali, ale přiznali, že předtím některé věci přehnali a i všeho dobrého je moc. V odborných kruzích tento fenomén řadíme k poruchám příjmu potravy, tzv. Adonisův syndrom, kdy přílišné zaměření na vše zdravé a pohyb pro „krásu“ zapříčinilo závažnou obezitu jejich dceři.

Mohlo by vás zajímat:

Jolana (08.11.2012):

Dobrý den, ráda bych se zeptala co si myslíte o tom, že moje snacha (v souladu s přáním otce dítěte) svého syna, kterému teď v prosinci budou 2 roky neustále kojí. Kojí ho když si vzpomene, čili průběžně pořád. Používá to i jako uklidnění když se zlobí, nebo když chce aby usnul. Ale co mě zaráží víc, oba se domluvili, že mu nebudou dávat žádnou vařenou stravu a bude jíst pouze syrové ovoce a zeleninu. zatím tak číní, dají mu například žvýkat cibuli atpod. Klouček je zdravý, vypadá dobře, ale bude mu toto stačit. oba rodiče také jedí "divně"

Magda (13.11.2012):

Dobrý den,chci se zeptat -kojit jen do 6 měsíců?nepopletli jste něco?snad všichni odborníci uvádějí,že déle,to se mi nezdá,pak chcete nasadit Sunar?

Mgr. Veronika Kristková (26.06.2013):

Vážený pane doktore, byl byste, prosím, tak laskav a upřesnil nebo vysvětlil na tomto blogu své tvrzení, že (cituji): "kojenec do 3 měsíců neví, že má ruce, nebo do 6 měsíců neví, že má nohy." Jako dětský fyzioterapeut nemohu s tímto názorem souhlasit, přestože asi vím, jak jste to myslel. Vzhledem k tomu, že tento Váš blog navštěvují i rodiče dětí - laici, myslím, že takto zjednodušeně může vést toto tvrzení například k přehlédnutí i těžkých patologií ve vývoji dítěte. Děkuji Mgr. Veronika Kristková vedoucí fyzioterapeut FyzioBeskyd, MUDr. Jan Kristek s.r.o. www.fyziobeskyd.cz

Vavra (21.08.2013):

Dobry den, dostala jsem se na vase stranky pres stranky 'sdetmiprotiobezite'. jiz na nich jsem zatajila dech pri cteni vety: "Mateřské mléko bohužel není zázračný všelék na všechny neduhy, ale ač nejvýhodnější – pouze a jen funkční jídlo z domácího supermarketu"...Ale odmavla jsem to-takhle stejne muze mluvit jen muz, byt lekar. Radeji se proto vyhnu jinemu prirovnani, pokud se tyka telesnych funkci. Nechci nikoho urazit, jen poukazat na to, jak takova prirovani jsou nesmyslna. Na vasich strankach ovsem jde o daleko podstatnejsi problem: vase doporuceni se naprosto rozchazeji se doporucenimi Svetove Zdravotnicke Organizace, s doporucenimi, za kterymi stoji nase vlada a svetova odborna verejnost a ktera jsu zaozena na fundovanem, nezavyslem (od firem) vyzkumu, meta-analyzach. Jde jak o delku vylucneho kojeni a jeho dopad na kratko a dlouhodoby vyvoj ditete, vcetne IQ, beznych infekcnich onemocneni, zanetu stredniho ucha tak o dapod na zdravi zen/matek atd. Vase informace, ze vylucne kojeni zvysuje kardiovaskularni riziko je nejen nespravna, ale patri do kategorie neeticke manipulace se spotrebiteli, kterou zname od firem, at uz nabizeji detskou vyzivu, alkoho, hamburgry ci cigarety. Predkladat takove informace maminkam, ktere maji zajem delat jen to nejlepsi pro sve zlaticko? - nad tim zustava rozum a srdce stat. Nevin, vazena pojistovno, kdo vam vede tyhle stranky, ale je jasne, ze to je nezodpovedny clovek, rozhodne ne odbornik na kojeni,...mozna zamestnanec prumyslu umele vyzivy? Prosim Vas, zeptejte se skutecnych odborniku, Treba lekaru v Laktacni Lize, tech, kteri ctou nejnovejsi anglickou literaturu a maji prehled. Nebo si pozvete nektere ze zahranicnich odborniku, at stranky posoudi. Moznosti jsou desitky-jen je treba sahnout to skupiny tech, kdo nejsou na vyplatnich paskach vyrobcu. Nedavno jsem, v souvislosti sklamnou reklamou cetla obranu ze strany prodavajiciho: vzdyt existuje svoboda projevu! nesouholasim. Kdyz dite doma lze, take dostane na zadecek. proc by to melo byt jinak u dospelych? A copak se u nas spetrebitel nemuhe spolehnout na ochranu? Ti nejmensi ji potrebuji a jsou to jejich rodice, kdo musi dostat spavnou informaci, aby se mohly ochranit a dobre se o ne starat, vcetne kojeni. Verim, ze motto VZP je prevence zdravi-udelat poradek v informacich na techto strankach by byla akce v souladu s timto mottem.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce