Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Proti obezitě dvě hodiny týdně tělocviku nestačí

Zásadní změnou v rámci školní docházky je pro děti rozdělení učení od pohybu. Dítě už se neučí zavázat si tkaničku na botě a při tom zapojit skoro všechny svalové skupiny. Většinu času musí prosedět v lavici ve škole. Prudce klesající celodenní pohybová aktivita zmate i metabolismus. Ten už nemá možnost chybičku při snídani a dopolední svačině vykompenzovat navýšením svalového metabolismu, kdy například při běhu se ze svalu uvolní základ cukrů tak potřebných pro činnost mozek.

Když se školák nenasnídá a nehýbe se, ve třídě se mu mozek „vypne“, protože se už ani během nenastartuje. Navíc se spustí poplachová rekce, která ho nutí utíkat, ale on v té chvíli musí sedět ve třídě. Ta se však těžko zastaví během pětiminutové přestávky. Zvláště když ho nikdo na chodbu nepustí, aby si nepřivodil úraz.

Dvě hodiny tělocviku nejsou dostatečné

Pravidelný povinný pohybový režim ve škole je zajištěn dvěma hodinami tělocviku, někde dokonce jen jednou týdně. Proto je vhodné k vypnutí nashromážděné poplachové reakce metabolismu zařadit organizovanou odpolední sportovní aktivitu. Nejvhodnější je vybrat dítěti vhodný kroužek podle jeho možností, například fotbal, sportovní hry, tanec, plavání, florbal.

V ambulanci jsem rád za každou neorganizovanou aktivitu, jako cesta pěšky ze školy domů, pravidelný pobyt dětí na hřištích, hry venku s kamarády, pěší turistika, jízda na kole, plavání či lyžování s rodiči o víkendech. Rodina plní u mladšího školáka nezastupitelnou roli, protože stále ještě diktuje i způsob trávení volného času dítěte.

Počítač a televize – další viníci obezity

Obrovským problémem je faktor bezpečnosti volné hry a venkovního pohybu dětí. Maminky se oprávněně obávají o bezpečnost dětí, například kvůli injekčním jehlám na dětských hřištích, sociálně nepřizpůsobivým osobám, dětské šikaně, zvýšené kriminalitě a dopravnímu ruchu. Raději uzavírají děti do prostředí s omezenou možností volného pohybu, například do družiny, k babičce, paní na hlídání nebo s klíčem na krku doma. Následkem toho se u dětí rozvine tendence k sedavé a pasivní zábavě, jako je sledování televize, počítačové hry, případně potřeba více se učit. Přitom u televize a počítače by děti neměly trávit více než dvě hodiny čistého času denně. Po této době sledování monitoru se v mozku vyplaví stejné množství endorfinu, mozkových odměňovačů, jako po 20 minutách běhu. V žádném případě do dětských pokojů nepatří televize a v tomto věku ani počítač.

V deseti letech už je pozdě

Je nutné aktivně dbát na to, aby mladší školní dítě mělo dostatečnou volnočasovou sportovní a pohybovou aktivitu. Z bezpečnostních důvodů se mohou děti samy dostat k volné venkovní hře poprvé v období, kdy zvládnou aktivně ovládat mobilní telefon, tedy asi v 10–12 letech. Bohužel v té době však již klesá jejich subjektivní potřeba volného pohybu prakticky k nule. Venku v dnešní době stejně žádného kamaráda nenajdou.

S čím jsem se setkal během své praxe

V mladším školním věku máme v ambulanci už stejný poměr chlapců a děvčat s obezitou. I v tomto období se nám naše práce daří, pokud se rodina nerozpadá. Vyhledala nás vzorná rodina. Chlapec v 8 letech vážil 55 kg. Tatínek i maminka byli hodně „oplácaní“, dcera z otcova prvního manželství byla „jako proutek“. Tatínkovi se k nám příliš nechtělo. Maminka všechny zorganizovala, protože jí nedávno zemřel „oplácaný“ tatínek na infarkt. Chlapci našli v krvi špatný cholesterol a přitom je to kluk z hájovny, les hned za oknem. Otec-lesník začal před časem používat v práci více auto než své nohy. Vozil i děti autem do školy a ze školy. Doma jim kralovala v každém pokoji televize a borůvkový kompot kupovali raději v obchodě, než aby sis jej připravili doma. Maminka se sice na začátku bála, že chlapec změnu životního stylu nepochopí, dcera se na dietě úplně ztratí a manžel jí uteče, ale přeci to riskla a našla si nás. Heslo „jeden za všechny a všichni za jednoho“ pochopili velice rychle. Chlapec měl jasno hned. Moc dobře věděl o popraskané kůži na břiše a v uších mu ještě zněly nevybíravé posměšky od spolužáků. I tatínek hned pochopil, že pokud bude chtít svá vnoučata naučit jezdit na kole, takto se toho nedožije. Vše pochopila i sestra a maminka si oddechla. Dnes děti chodí pěšky, na zimu si zavařili vlastní brusinkový kompot. Protože nás vzorně poslouchali, maminka, tatínek a syn zhubli celkově 42 kg a dcera roste do ženské krásy. Chlapec už hodně vyrostl, jeho vysportované tělo jistě v pozdějším věku zaujme nejednu dívku, ale popraskaná kůže na břiše mu už navždy připomene, že to není samo sebou.

MUDr. Zlatko Marinov

Mohlo by vás zajímat:


Jiří Humpolík (12.01.2013):

Prosím přesvědčte IT tohoto portálu ať přidají možnost sledování objemu pasu!!

ami (23.05.2013):

Dobrý den,

váš dotaz předáme do IT oddělení.

Tým Žij zdravě.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce