Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Pusťte děti na prolézačky

Pohybem si dítě trénuje tělo i mozek. V předškolním období se rozvíjí kompletní škála všech pohybových vzorců, například běh, skok, šplh, vis, kotoul. Předškolní děti dosahují nejvyšší pohybové aktivity během celého života. Ta od školního věku už jen prudce a následně pozvolna klesá. U předškoláků je aktivní pohyb zároveň hlavní podmínkou rozvoje inteligence, protože děti se učí v tomto období nápodobováním především ve spojení s aktivním pohybem.

Dítě musí beze zbytku vyzkoušet každou svalovou skupinu na svém těle a jeho mozek se s ní musí naučit funkčně pracovat (vstřelit gól, trefit se do koše, skákat přes švihadlo, dát si nohu za hlavu, poškrábat se na lopatce na zádech, dotknout se špičkou jazyka nosu, procvičit ruku na držení pera). Také proto předškolák dosahuje nejnižších tukových zásob ve svém těle, aby byl například při pádu ze stromu co nejlehčí a co nejméně si svou kinetickou hmotností ublížil. Protože na sídlištích už dnes není tolik bezpečných stromů, po kterých by děti mohly lézt, měli by se předškoláci každý den „vyřádit“ na bezpečných prolézačkách. Bezpečnost pohybu je velmi důležitá, protože předškolní děti ještě nedomyslí důsledky, jež může mít míč hozený do vozovky.

Cvičí celá rodina

Maminkám v ambulanci radím, že u dětí určitě uspějí, když je naučí pohyby všech zvířat, například žáby, raka, opice, hada, medvěda, čápa. Cvičení se stane samozřejmou součástí zbytku jejich života, pokud si před dětmi 3x týdně zacvičí jejich největší vzory tohoto období, maminka i tatínek, ale už ne pod heslem cvičení s dětmi, ale před dětmi. Nejeden víkend na celodenním rodinném výletě pěšky nebo na kole vyvolá u dětí zájem o pohyb a zbytek života nám budou jako dospělí posílat pohledy ze všech koutů nejen naší republiky. Maminky varuji, že pokud budou vozit děti autem do školky a na kroužky, už si asi těžko jejich potomci někdy sami vyrazí pěšky do školy a raději budou čekat na přecpaný autobus.

S čím jsem se setkal během své praxe

S dětmi v předškolním období se v naší ambulanci setkáváme nejraději, protože v tomto věku dosahujeme v léčbě obezity nejlepších dlouhodobých výsledků. Bohužel stále v této skupině převažují v naší ambulanci děvčata. Maminky chlapců se nechávají uchlácholit největším mýtem dětské obezitologie, že děti z obezity samy v pubertě vyrostou.

Naši ambulanci vyhledala velice šikovná maminka. Sama věděla, jak těžké je zhubnout. Před několika lety se jí podařilo shodit 42 kg, které nabrala v nepovedeném manželství. Jí se to povedlo, ale jejímu synovi z té doby zbylo 123 kg. Nás ale nevyhledala kvůli svému staršímu dítěti, nýbrž kvůli mladší dceři. Všichni přišli i v doprovodu partnera. Tatínek byl pohodový, usměvavý, jen o pár let starší a pár kilogramů lehčí než syn maminky. Dcera vážila ve 4 letech 26 kg. Vystrašená byla především maminka, kterou strašně zabolelo, když přišla dcerka ze školky s pláčem, že si s ní nikdo nechce hrát, protože prý smrdí a je tlustá. Maminka si vzpomněla, jak to dopadlo s ní a kdy to začalo u jejího syna.

Chodí k nám měsíc co měsíc už přes 3 roky, spíš se nedaří, než daří. Maminka zná každý náš fígl. Bratra jsme také pozvali a zapojili do protokolu ambulance. Poté, co odešel bydlet na kolej, zhubl 33 kg. Tatínek s námi zhubl 17 kg a začalo mu to slušet stejně jako jeho partnerce. Malou jsme poslali zhubnout na měsíc do lázní v Poděbradech, aby se naučila stravovací a pohybové fígle i odjinud. Ale co naplat, když maminka ji tak miluje. Skoro nic nestíhá, protože chodí na všechny předškolácké kroužky v Praze. Pak ji přeci jen musí nějakou maličkost za odměnu dát, aby pěkně rostla. Už i tatínek se zlobí, že ji musí kvůli nám každý den „venčit“. Maminka pak „pohladí“ sladkostí, nebo pro každou „nudli“ zakáže jít ven, i když tatínka to už i baví. Naštěstí z předškoláka vyrostla a ve škole si s ní už poradíme. V předškolním období se nám práce v ambulanci nezdaří, pokud se nám nepodaří zvládnout syndrom hyperprotekce neboli opičí lásky. Není to žádná výjimka, že příliš mateřské lásky může předškolákovi hodně ublížit a že si s přehnanou mateřskou láskou někdy neví rady ani náš psycholog.

MUDr. Zlatko Marinov

Mohlo by vás zajímat:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce