Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

 

Hubnutí je jako fotbalový zápas. Příprava, taktika a vůle vítězit

Ačkoliv témata diet plní převážně ženské časopisy, stále více jsou otázky obezity, hubnutí a zdravého životního stylu aktuální i pro muže. Měl snad James Bond hodnoty BMI přes 30? Byl by Messi stejně dobrým fotbalistou, kdyby namísto sedmašedesáti kilo nosil na trávníku metrák?  Z výzkumů Všeobecné zdravotní pojišťovny vyplývá, že 40 % českých mužů trpí nadváhou. To je o 12 % více než české ženy. Přesto se svým problémem tolik netrápí. Ale to by měli. Vám, kterým není zdraví lhostejné, je určen tento článek. Dozvíte se, že hubnutí neznamená hladovění, ale že jde o komplexní přístup ke zdravému životnímu stylu.

První minuty zápasu

hubnutí muži

Jak začít hubnout? První krok je úspěšně za vámi, tedy rozhodli jste se o hubnutí přemýšlet. A je jedno, jestli to bylo proto, že se stydíte vysvléct do plavek, neuběháte dvacet minut fotbalu s přáteli, dřete volantem o břicho, nebo to děláte ze vznešenějších pohnutek - pro svoje zdraví. Důležité je věřit si a to dlouhodobě. Podívejme se na hubnutí skrze sportovní optiku. Chce-li například hokejový tým vyhrát playoff, musí mít nějakou motivaci. Je důležité, aby hráče motivoval trenér, ale nejdůležitější je motivace vnitřní samotných hráčů. Stejně tak největší práce stojí na vás! Musíte být motivování po celou dobu hubnutí. Máte-li pocit, že motivaci ztrácíte, je na čase navštívit trenéra – odborníka na obezitu nebo zdravou výživu. Dalším důležitým předpokladem budoucího úspěchu je schopnost umět si stanovit reálný cíl. Fotbalový tým z Nanebehledína u Přelouku také nebude očekávat, že si zahraje finále Ligy mistrů. O cílech svého hubnutí se proto opět poraďte s odborníkem.

Pravidla hry

Jak můžu zhubnout? Základem je dieta, bez které se neobejdete. Chcete-li bojovat proti nadváze, vždy budete muset upravit jídelníček. Nevyhnete se ani pohybu. Zatímco dieta funguje krátkodobě, v kombinaci s fyzickou aktivitou přicházejí účinky dlouhodobé. Psychoterapie je třetí možností, která přichází na řadu tehdy, když hubnout nezvládáte a velmi vás to štve. Pro boj s nadváhou a obezitou lze užít i léky. Ovšem jen a pouze ty předepsané od lékaře a s lékařem zkonzultované. Zaručené a zázračné prostředky z internetu vám mnohdy mohou uškodit. Poslední možností je chirurgický zákrok – ten se většinou používá u vyšších stupňů obezity spojenými se zdravotními komplikacemi.

Přečtěte si také další články:

 

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!
Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce