Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Hubnutí po porodu – nesnažte se nic uspěchat

Stala jste se novopečenou maminkou a trápí vás přebytečná kila, která jste nabrala v těhotenství? Existuje více způsobů, jak zhubnout. Ne všechny jsou ale pro vás a zdraví vašeho dítěte vhodné.

jak hubnout po porodu

Spěchejte pomalu

Hlavní zásadou hubnutí po porodu je nikam nespěchat. Stejně jako jste nepřibrala deset kilo za měsíc během těhotenství, nesnažte se co nejrychleji svoji váhu shodit. Při rychlém hubnutí se totiž do mateřského mléka uvolňují toxické látky, které se v průběhu života ukládají do tukových zásob. A takovým mlékem přece nebudete kojit svoje miminko. V šestinedělí maminka díky zvýšenému energetickému výdeji při kojení a péči o miminko hubne přirozeně. V dalších fázích odborníci na zdravou výživu a obezitologii radí hubnout pozvolna, maximálně 1-2 kilogramy za měsíc.

Jak tedy zhubnu?

Určitě se budete muset zamyslet nad jídelníčkem. Během kojení (ale i potom) by měl být vyvážený a pestrý. To znamená, že byste měla jíst dostatek ovoce a zeleniny, přijímat bílkoviny z masa a luštěnin. Nesnažte se dramaticky snižovat energetický příjem, ale pro jeho kontrolu využijte tabulky s energetickou hodnotou potravin. Pokud potřebujete inspiraci pro sestavení zdravého jídelníčku, vyzkoušejte některé z našich receptů.

Jaký pohyb vybírat?

Společně s rozumným jídelníčkem musíte začít sportovat, nebo alespoň vyrazit ven a začít se hýbat. Myslete na to, že nic se nemá přehánět a obzvlášť během šestinedělí zůstaňte raději jen u procházek. Později přidejte na intenzitě. Vybírejte z aerobních aktivit, u těch totiž dochází ke spalování tuků. Ovšem musíte se hýbat alespoň třicet minut. Vhodný je například jogging, jízda na bruslích, nebo plavání.
Hubnutí po porodu se také v mnoha příspěvcích věnují i odborníci v poradně ŽijZdravě. Neváhejte se na ně obrátit s konkrétními dotazy!

Mgr. Renata Větrovská, rekondiční intsruktorka

pavla (31.07.2012):

Hubnutí po porodu by neměla žádná novopečená maminka uspěchat. Devět měsíců rostlo dítě spolu s jejím bříškem, minimálně stejně dlouho bude ženě trvat, než se dostane zpět do formy. Rychlou a razantní dietou totiž může ohrozit to nejcennější – své miminkoSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce