Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Krize je tady, aneb porušili jsme dietu

Na většinu lidí to přijde po několika dnech či týdnech různých redukčních diet – krize. Hlad a chuť takřka na všechno, co vyřadili ze svého jídelníčku. Jak se tomu bránit?

letní dieta

Čím méně, tím více

Každý si myslí, že čím přísnější dieta, tím více zhubne. To obecně platí, ale hlavně ze začátku hubnutí. Při hladovění ztrácíme v prvních hodinách a dnech především zásobní glykogen, který na sebe váže vodu. Jeden gram glykogenu váže přibližně 2,5 ml vody, takže při ztrátě asi 400 g glykogenu zhubneme více než 1 l vody – tedy dohromady více než kilogram. Pokud při přísné dietě omezíme ještě pohybovou aktivitu, což při redukční dietě a s tím spojenou únavou bývá časté, použije náš organismus bílkoviny, resp. svalovou hmotu, jako nejsnadnější zdroj energie. Prvním vysvětlením je to, že pokud sval dostatečně nepracuje, tak postupně atrofuje, resp. mizí. Typickým příkladem je končetina po odejmutí sádry, kde nečinné svaly prakticky neexistují. Dalším důvodem, proč se organismus zbavuje svalové hmoty, je ten, že při nižší hmotnosti nepotřebuje tolik svalů pro pohyb. To je jeden z mechanismů, jak se organismus přizpůsobuje dietě a proč po několika týdnech (maximálně měsících) není samotná dieta efektivní a proč dochází nejčastěji k tzv. jo-jo efektu. Když k tomu přidáme stále větší chuť na zakázané potraviny, váha už dolů nejde a přichází krize!

Čím více změn na počátku provedeme, tím je menší pravděpodobnost, že svá předsevzetí splníme. Nezapomeňme, že nelze plánovat dietní opatření, pokud neznáme svůj alespoň týdenní, ale lépe dvoutýdenní jídelníček. Je nutné si ale uvědomit, že musíme zachovat i naše chuťové preference. Nelze jíst do nekonečna zeleninu bez masa anebo maso bez příloh.

Porušili jsme dietu a co dál?

Přesto musíme počítat s tím, že se to stane každému. Porušili jsme dietu, co dál? Nejnešťastnější forma „pomoci“ je to, že po stoupnutí na váhu a přírůstku 1,5-3 kg po výživném víkendu zahájíme hladovku ve snaze vše dohnat. Náhlý hmotnostní přírůstek totiž není přírůstek tukové tkáně, ale především zadržená voda při doplnění zásob glykogenu. Teprve po jeho doplnění dochází k ukládání ve formě tuku. Mějte na paměti, že cíl je dlouhodobý a krátkodobé výkyvy hrají jen relativně malou roli. Pokud možno, vraťme se k zaběhnutému režimu a v následujících dnech lehce zvyšme pohybovou aktivitu. To by měla být nejpřirozenější reakce na zvýšený energetický příjem.  Porušujeme-li dietní režim velmi často, například každý víkend, většinou dlouhodobě nezhubneme. V tom případě je vhodné poradit se o svém jídelníčku s odborníkem.

I zdravé jídlo může chutnat

Nic si nemusíte úplně zakazovat. Cílem našeho snažení je naučit se rozumně hospodařit s chutnými (bohužel často i nejnevhodnějšími) potravinami. Často se zapomíná, že můžeme i ve vyšším věku objevit nové chutě, resp. nové potraviny, která nám můžou zachutnat. Není pravda, že všechny nízkotučné produkty jsou nedobré. Jenom nám často dá větší práci vybrat ty, které nám chutnat budou. Většina chutí je totiž rozpustná v tucích.

Dodržujte tyto zásady:

  • Nic není zcela zakázáno.
  • Alespoň jednou týdně si dopřejte něco, co máte opravdu rádi (pozor na množství).
  • Pokuste se alespoň 2 – 3x týdně ochutnat nový nízkoenergetický výrobek.
  • Kompenzujte každou chybu zvýšenou pohybovou aktivitou a nikoliv hladověním.
  • Podělte se s přáteli o své zkušenosti. Zjistíte, že na to nejste sami.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Přečtěte si také další články:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!
Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce