Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Nejčastější prohřešky věčných dietářů

Informace o hubnutí, dietách, zaručených způsobech snížení váhy a zázračných nápojích nás obklopují dnes a denně. Díky tomuto nekonečnému „dietnímu“ informačnímu toku je pro všechny, kteří chtějí zhubnout, téměř nemožné, najít si ten správný způsob trvalého snížení váhy. Obezitoložka, paní doktorka Housová, nás seznámila s nejčastějšími prohřešky „věčných dietářů“.

Prohřešek první: Jednostranné diety

Veškeré jednostranné diety (jako např. vajíčková, ananasová, citrusová a mnoho dalších) mají minimálně jeden zásadní nedostatek. Nedodávají našemu organismu všechny látky, které potřebuje ke svému zdravému fungování. Pokud například dlouhodobě nebudeme konzumovat mléčné výrobky, zvyšuje se u nás riziko osteoporózy. Je tedy třeba při výběru diety důkladně přemýšlet nad jejím složením.

Prohřešek druhý: Časově omezené diety

Na mnoha místech se dočteme o krátkodobých dietách. Tyto diety většinou bývají více redukční, takže během nich opravdu zhubneme, ale co po jejich skončení? Vrátíme se zpět ke svým starým stravovacím a pohybovým návykům a štíhlá linie zmizí stejně rychle, jako se objevila. Snižování váhy je totiž záležitostí na celý život, nikoliv jen na 14 dní před dovolenou.

Prohřešek třetí: Komerční diety založené na konzumaci speciálního nápoje apod.

Tyto diety sice fungují, nicméně hubnoucího člověka většinou nenaučí správným stravovacím návykům, tj. správnému složení snídaní, svačin, obědů a večeří. Člověk po skončení diety, kdy nahrazuje jednotlivá jídla nápoji, neví, jak se vlastně má stravovat. Proto se většinou vrací ke svým původním návykům. Kvůli tomu bohužel opět dochází k jo-jo efektu.

Prohřešek čtvrtý: Lze zhubnout bez cvičení a úpravy jídelníčku

Přestože je to chronicky známá věc, stojí za to jí ještě jednou zopakovat – snížit váhu není možné bez úpravy jídelníčku a pravidelné pohybové aktivity. Snižování váhy je o celoživotním přístupu, do kterého zdravé jídlo, stejně jako pohyb jednoduše patří.

Jak tedy snížit váhu?

Správnou cestou ke snížení váhy je komplexní změna životního stylu, která spočívá nejen v individuální změně jídelníčku, ale také doplnění pohybových aktivit. Více informací o redukční dietě si přečtěte v našem článku: Správná redukční dieta.

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce