Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Co je to obezita

Co je to obezitaObezita je závažné onemocnění, které je charakterizováno zvýšenou hmotností nebo zvýšeným množstvím tukové tkáně v organismu. Vzniká v situaci, kdy dlouhodobě převažuje příjem energie nad jeho výdejem. Dochází tak k hromadění tukové tkáně a nárůstu hmotnosti. Nejčastěji se hodnotí podle tzv. BMI (Body Mass Index), který ale ne vždy zcela vystihuje rizika s obezitou související. Podobné, ale mírnější problémy s sebou může přinášet i pouhá nadváha.

Obezita není vyvolána pouze převahou příjmu energie, hraje zde roli řada dalších faktorů. Hlavní příčinou vzniku obezity je kombinace životního stylu (cca 50 %) a genetické dispozice. Přestože genetickým predispozicím přikládáme velkou důležitost, za rozvoj obezity v posledních třiceti letech může především změna životního stylu, protože genetický fond populace se za tu dobu nemohl změnit. To znamená, že i když máte v rodině velmi často se vyskytující obezitu, je pouze na vás, nakolik jí umožníte se rozvinout, nebo zda se jí budete úspěšně bránit třeba v pásmu jen mírné nadváhy.

Odborný tisk udává, že v roce 2007 celosvětově poprvé překročil počet lidí obézních a s nadváhou počet těch, kteří trpí podvýživou. Obezita spolu s cukrovkou 2. typu se stávají civilizačními nemocemi nejen vyspělého světa, hovoříme dokonce o epidemii obezity. Zvláště v západní Evropě a Severní Americe se velmi rychle zvyšuje počet obézních dětí, a tak onemocnění jako vysoký krevní tlak a cukrovka nejsou u adolescentů výjimkou. Zdá se tedy, že největší nárůst výskytu obezity a s ní spojených zdravotních komplikací nás teprve čeká, nezačneme-li co nejdříve pracovat sami na sobě.

Ale nechoďme pro údaje daleko, v rámci projektu Žij zdravě uskutečnila Všeobecná zdravotní pojišťovna v závěru roku 2008 rozsáhlý výzkum mezi více než 2 000 respondenty v České republice. Z něho vyplývá nepříliš lichotivá bilance. Každý třetí Čech se potýká s mírně zvýšenou hmotností, tzn. nadváhou plus každý pátý trpí obezitou. To znamená, že mezi dospělými je téměř 60 % lidí s nadváhou nebo obezitou. Navíc lidé s nadváhou mají tendenci tuto skutečnost podceňovat, zvláště pak muži. U nich je dokonce nadváha často nejen tolerována ale i pozitivně vnímána. Dokonce i část obézních mužů se domnívá, že s vysokou váhou nemá problémy.

Je na každém z nás si uvědomit, jak do svého života zařadit vyrovnaný příjem a výdej energie. Tím dokážeme udělat nejen něco sami pro sebe, ale také pro své děti, které se zdravému životnímu stylu naučí.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Přečtěte si také další články:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce