Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zapojit se musí celá rodina

Společná cesta

Cesta za zdravým životním stylem by měla být věcí celé rodiny. Do „akce“ je protopotřeba zapojit i rodiče. Vždyť právě oni jsou největším příkladem pro děti. Navíc děti obvykle nemohou samy rozhodovat o tom, co budou mít ke svačině a jaké budou jejich odpolední aktivity. Zvláště o víkendech jsou tato a mnohá další rozhodnutí plně na rodičích.

Hra a pohyb

Je dobré si uvědomit, že v dětském věku existují dvě základní období, kdy mohou rodiče ovlivnit vztah k dětí k pohybu.

První období trvá do dvou let dítěte, kdy si dítě fixuje změny polohy jako něco přirozeného. A pokud je to spojeno s příjemným prostředím, tak i v budoucnu pro něj bude pohyb přirozený a příjemný.

Druhým obdobím je předškolní věk a první třída na základní škole, kdy děti objevují hry. Hra spojená s fyzickou námahou a následně pochvalou v dětech vyvolává příjemné pocity, což se opět může velice hodit v budoucnosti, protože např. fyzická práce nebo pohyb se velmi dobře uplatňují jako protistresový prostředek. Takto to funguje ale pouze v případě, že pohyb u daného jedince tvořil pevnou součást života. U toho, komu v dětství pohyb k srdci nepřirostl a nikdy ho neprovozoval, můžeme jen těžko příjemné prožitky vyvolat fyzickou námahou.

Co nedělat?

Nevymlouvejte se na nedostatek času – děti se pak těší na to, až budou dospělí, protože také nebudou mít čas na pohyb.

Nezakazujte dětem pohybové aktivity – tím je totiž trestáte 2x, poprvé tím, že pohyb vůbec nemají a nezažijí radost z něho plynoucí, a podruhé tím, že pohyb pro ně bude vždy tím prvním, co při nedostatku času budou v životě omezovat.

Přečtěte si také další články

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce