Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Nadváha v dětském věku

Podíl dětí s nadváhou a obezitou se neustále zvyšuje. Podle posledního celostátního antropologického výzkumu z roku 2001 bylo mezi 6 – 11 letými dětmi téměř 9 % chlapců a 8,5 % dívek s nadváhou. Obezitou již trpělo téměř 7 % chlapců a 6 % dívek. Varující je, že asi jedna třetina obézních dětí předškolního věku a jedna polovina obézních školáků zůstává obézních i v dospělosti.

Co to tedy nadváha a obezita je?

Podle definice se jedná o zvýšené množství tukové tkáně v organizmu. To je však běžně dostupnými metodami obtížně zjistitelné. Pro zjištění, zda má dítě nadváhu či obezitu tedy využíváme v praxi hmotnostně – výškový poměr nebo u větších dětí Body Mass Index (BMI, index tělesné hmotnosti). Můžete si ho vypočítat jednoduše sami podle vzorečku výška (v metrech)/ váha (v kilogramech)2, můžete využít i kalkulátoru, který naleznete na našich webových stránkách. Pozor ale! Problém je v tom, že BMI se v průběhu dětského věku mění a běžně užívané hranice pro nadváhu a obezitu pro dospělé v dětském věku neplatí! Proto musíte vždy BMI nebo hmotnostně-výškový poměr porovnávat s percentilovými grafy pro daný věk (percentilové grafy jsou součástí Zdravotního průkazu dítěte).

Jak vlastně u dítěte dojde k rozvoji nadváhy?

K základům rozvoje obezity může docházet již od velmi útlého věku, dá se říci, že již od kojeneckého věku (například přislazováním příkrmů, „aby to miminko jedlo“, později nabízením sladkých „odměn“ za „bolístku či ústrk“). Již v předškolním věku může dítě trávit většinu času místo pobíháním a hraním venku spíše u televize a jednoduchých počítačových her („nechť si zahraje pexeso, maluje na počítači“).

Dítě se pak dostává do začarovaného bludného kruhu, z kterého se jen obtížně dostává ven. Začíná nabírat na váze, s rostoucí hmotnostní se mu hůře hýbá, tudíž pohyb čím dál méně vyhledává. A nabídka chipsů, sladkostí a sladkých nápojů je tak lákavá… Hmotnost dále narůstá, k fyzickým problémům, nízké fyzické výkonnosti a neohrabanosti přistupuje v kolektivu další negativní faktor – vrstevníci, děti totiž bývají nesmírně kritické. Výsměch spolužáků způsobí, že se dítě uzavírá do sebe a útěchou se stává opět jídlo a vyplněním času i kamarádem počítač či televize.

Co s tím, jak z tohoto bludného kruhu ven?

Obezita i její léčba je v dětském věku odlišná od dospělých. Musíme si uvědomit několik důležitých faktorů.

  • V dětském věku je léčba obezity léčbou celé rodiny. Do léčby obezity dítěte se musí zapojit opravdu všichni rodinní příslušníci. Nelze spoléhat na to, že dítěti dáme určité návody a dispozice a „poraď si“, „musíš to přece sám chtít a dokázat“. Rodič musí být příkladem, pomocníkem, rádcem a povzbuzovatelem.
  • Za druhé, přílišné omezení příjmu energie či jeho jednotlivých složek může v tomto věku narušit růst a vývoj dítě. Je proto vždy lepší mluvit o „nácviku zdravého stravování či jídelníčku“ a ne o dietě.
  • Úprava stravovacích návyků a jídelníčku musí být vždy provázena i zvýšením pohybové aktivity, která by měla v tomto věkovém období činit alespoň jednu hodinu denně!
  • Léčba by měla být u dítěte vždy vedena odborníkem.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti, zda je vaše dítě obézní nebo jak dále postupovat v léčbě obézního dítěte, obraťte se na vašeho praktického lékaře. Jistě vám rád poradí, kde v místě svého bydliště naleznete dostupnou pomoc. Další informace i rady můžete získat také na naší e-mailové schánce info @ zijzdrave.cz.

Autor: MUDr. Jitka Kytnarová, Endokrinologie a diabetes dětí a dospívajících

Přečtěte si také další články

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

Libuše (11.07.2012):

Děti nejsou vedeny ke správné životosprávě. Příklady táhnou - v první řadě rodiče, ti jsou těmi, kteří by měli být vzorem. Navíc mnoho lákadel kolem nás, nezdravé potraviny mnohdy chutnají daleko více než zdravé díky různým ochucovadlům.

lucie vondráčkova (11.09.2012):

Dobry den prosím poratte mi mam 8 letou dceru a váží 35kg měří 140cm nevím zda uš není obezní lekař tvrdí že ne ale mě se zda že ano díky za odpovět Lucie

Radka P. (12.04.2013):

Mám opačný problém.Synovi bude 14 let, měří 156 cm a váží 33 kg.Trpí spíše nechutenstvím, nejraději se ovšem cpe čokoládou, rohlíkem s vysočinou, ovoce a zelenina mu nedělají problém.Do jídla ho spíš musíme nutit,on na jídlo totiž nemá čas.Teplá jídla jsou pro něj ztráta času.Takže každý den svádíme boj,aby jsme ho udrželi u stolu a on se v klidu najedl.Vždyť je ve věku kdy roste a vyvíjí se.Stále někde běhá a skáče, občas sedí u pc. Jeho starší bratr byl to samé.Dle lékařky " se rozežere" velice brzy.Problém mám sice opačný,ale v obou případech - ať u obezity nebo nechutenství je důležitá důslednost. Takže hlavy vzhůru, obrňte se trpělivostí - vždyť jde o naše děti.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce