Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zjistěte v tabulkách, jak je na tom vaše dítě

BMI (body mass index), index tělesné hmotnosti, je důležitým nástrojem pro určení nadváhy, obezity nebo podvýživy. Nemusí však být vždy nejpřesnější. Každý jedinec může mít jiný však jiný poměr svalů a tuků. Chcete-li ale zjistit, jak je na tom vaše dítě, musíte použít speciální percentilové tabulky. Hodnoty BMI se totiž díky rychlému růstu a jiné stavbě těla u dětí do 18 let liší od těch, které používají dospělí.

dětská obezita

BMI se s věkem výrazně mění

V percentilových tabulkách zjistíte, je-li vaše dítě v normě, zda trpí nadváhou nebo je naopak moc hubené. Poměr výšky a hmotnosti se od narození do dospělosti výrazně mění, do jednoho roku hodnota BMI prudce roste, pak přibližně do šestého roku dítěte díky rychlému růstu klesá a nakonec do osmnáctého roku opět roste. Ne však tak strmě, jako v prvním roce života.

Práce s tabulkami

Jak tedy zjistit, zda je vaše dítě v normě, nebo má naopak problémy s váhou? Jednoduše. Nejprve vypočítejte jeho BMI v naší BMI kalkulačce. Pak už jednoduše příslušnou hodnotu vyhledejte na levé svislé lince grafu, na vodorovné lince najděte věk dítěte a podle průsečíku čas zjistíte, v jaké percentilové hladině se váš potomek nachází.

Co znamená číslo v tabulce

Rozlišujte mezi tabulkou chlapců a dívek (rozdíl však není dramatický). Pokud vám vyjde výsledný bod průniku mezi percentilem 25 (tedy 25 % vrstevníků má stejnou nebo nižší hmotnost) a 85, nemusíte si dělat starosti. V opačném případě byste měli začít pracovat na jídelníčku svých dětí a aktivně se snažit rozvinout u nich správné stravovací návyky.

Pozor na hraniční hodnoty

Extrémní hodnoty percentilu, méně než 3 pro podvýživu a více než 97 pro obezitu musíte konzultovat s odborníky! V případě jakýchkoliv pochybností navštivte svého dětského lékaře nebo odborníka na obezitologii, těm jsou totiž tabulky primárně určeny.

obezitní tabulka dívky

Zdroj: www.szu.cz

obezitní tabulka chlapci

Zdroj: www.szu.cz

Přečtěte si také další články:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce