Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Vliv obezity na zdraví

S ručičkou na váze se zvyšuje i zdravotní zátěž pro celý organismus. S obezitou úzce souvisí řada onemocnění.

Cukrovka 2. typu

Cukrovka se vyskytuje u cca 20 % obézních a u 7–8 % lidí v populaci bez rozdílu hmotnosti. Stejně jako u obezity jsou příčinou vzniku cukrovky 2. typu především genetické vlohy po rodičích a také náš životní styl, který zahrnuje hlavně způsob stravování a množství pohybových aktivit. Ukazuje se, že pokud jsou oba rodiče diabetici 2. typu je skoro stoprocentní, že diabetes budete mít i vy. O tom, kdy se tak stane, pak rozhoduje životní styl. Zatímco před 50 lety byl diabetes 2. typu často označován jako stařecký diabetes, v současné době i vlivem změny životního stylu se diabetes posunul do středních let. Výjimkou nejsou ani diabetici 2. typu mezi 20.-30. rokem života.

Současný trend ukazuje, že výskyt obezity i cukrovky je stále na vzestupu. Vypovídají o tom výsledky výzkumu v rámci projektu Žij zdravě.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak se vyskytuje téměř u poloviny obézních, zatímco v celé populaci se vyskytuje jen cca u pětiny lidí. Jedná se o tlak naměřený v klidu a opakovaně 140/90 mmHg a vyšší. Ukazuje se, že dobrá kompenzace krevního tlaku hraje významnou roli ve výskytu srdečně cévních onemocnění jako jsou infarkt myokardu, cévní mozkové příhody apod.

Ateroskleróza

Vývoj aterosklerózy neboli kornatění (ucpávání) tepen je velmi pomalý a nenápadný. Tučná jídla obsahují mnoho cholesterolu, který ucpává tepny a způsobuje aterosklerózu. S ní je spojen výskyt ischemické choroby srdeční resp. infarktu myokardu jako její akutní formy (jedny z nejčastějších projevů aterosklerózy vůbec) a cévní mozkové příhody.

Nádory

Obezita je také jedním z rizikových faktorů pro vznik některých zhoubných nádorů. Pokud obézní pacient ještě kouří, tak se rizika vzniku zhoubného nádoru nesčítají, ale násobí! Patří sem zejména karcinom tlustého střeva. Ve výskytu tohoto nádoru zaujímáme ve světě jedno z předních míst na světě. Mezi další nádory, kde obezita hraje svou roli, patří nádory dělohy, prsu a prostaty.

Depresivní stavy

Obezita s sebou nese častější výskyt depresivních a úzkostných stavů. Více jak čtvrtinu obézních postihují deprese. Platí to ale i naopak – lidé s depresí často přibírají na váze, ať už je příčinou užívání některých antidepresiv nebo jídlo, které slouží u těchto lidí jako protistresový prostředek.

Není bez zajímavosti, že vyšší výskyt depresí je také u lidí s podváhou. Ukazuje se, že na deprese reagují lidé dvěmi typickými reakcemi: jedni deprese zajídají a druzí při nich hubnou. Obecně se dá říci, že při chronickém depresivním stavu více deprese zajídáme a při akutní depresi jíme spíše málo. Po odeznění deprese často přichází fáze zvýšeného energetického příjmu. Organismus jakoby se připravoval na další psychickou zátěž.

Třebaže je mezi laickou veřejností rozšířen názor, že obézní lidé jsou spokojení, vůbec to neplatí. Zvláště u dětí přináší obezita řadu psychických problémů.

Další onemocnění spojená s  obezitou

  • tzv. vertebrogenní algický syndrom (bolesti zad),
  • artróza nosných kloubů,
  • neplodnost.

Na druhou stranu právě obézní lidé jsou lékaři častěji vyšetřováni, a tak onemocnění jako vysoký krevní tlak, cukrovka nebo zvýšená hladina tuků, která jinak nemusí mít žádné projevy, mohou být dříve zachyceny a úspěšně léčeny. Zároveň je pravdou, že někteří obézní po svých zkušenostech neradi chodí k lékaři, protože se stydí. Přicházejí až pozdě s rozvinutými komplikacemi. Ve větším nebezpečí jsou tzv. „štíhlí obézní“, tedy lidé s BMI třeba jenom v pásmu nadváhy nebo dokonce v normě, kteří ale mají vysoké procento tuku nahromaděného zvláště v oblasti pasu. Ti mohou mít všechna výše zmíněná onemocnění, ale protože jejich hmotnost není v pásmu obezity, nemají důvod chodit k lékaři a nemusí se na tato onemocnění včas přijít.

Nenechávejte péči o své zdraví na poslední chvíli a choďte na pravidelné preventivní prohlídky nejen k praktickému lékaři. Na jaká vyšetření máte v jejich rámci nárok se dozvíte v přehledu preventivních prohlídek pro dospělé.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Přečtěte si také další články:

 

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!


Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce