Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Tlouštíky ohrožuje cukrovka 2. typu a související zdravotní komplikace

Z výzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny provedeného na konci roku 2010 vyplynulo, že 55 % lidí v České republice trpí obezitou nebo nadváhou. Lidé potýkající se s těmito problémy si často neuvědomují, že s obezitou a nadváhou souvisí také přidružená onemocnění, např. cukrovka (diabetes mellitus). Pokud nesportujete a trápí vás kila navíc, máte téměř 53krát větší šanci, že onemocníte cukrovkou 2. typu v porovnání se štíhlými lidmi.

Cukrovka patří do skupiny metabolických onemocnění. Její příčinou je nedostatečné nebo velmi malé využití hormonu inzulínu a zvýšená hladina cukru v krvi (glykemie). Vlastní výrobu inzulínu proto nahrazuje inzulínová injekce před každým jídlem. Cukrovka se objevuje v několika typech – diabetes 1. typu, diabetes mellitus typu LADA, těhotenská cukrovka, porucha glukózové tolerance a nejrozšířenější cukrovka 2. typu. Rizikovým faktorem pro cukrovku 2. typu je právě obezita.

Cukrovka komplikuje život

Při cukrovce trpí téměř celé tělo. Kvůli poškození cév se u pacientů často vyskytuje zhoršené vidění, poruchy prokrvení sítnice až slepota. Cévy také nedostatečně vyživují ledviny, což může způsobit jejich selhání. U neukázněných pacientů, kteří nedodržují přísný léčebný režim, se může rozvinout neuropatie – porucha nervových zakončení. Tito lidé mají sníženou citlivost v dolních končetinách – netlačí je kamínky v botě, nepálí puchýře atd. Mnohým diabetikům se také velmi špatně hojí zranění a musejí úzkostlivě dbát o hygienu končetin. V nejhorších případech se nevinný otlak nebo malé poranění zvrhne k odumření tkáně (syndrom diabetické nohy) a následné amputaci.

I přes všechna rizika a komplikace, které diabetes přináší, počty nemocných na celém světě stále narůstají.

Bez diety to nepůjde

Základem úspěšné léčby cukrovky je úprava jídelníčku a celoživotní dodržování tzv. diabetické diety. Principem této diety je omezení příjmu sacharidů (tj. cukrů) a tuků a pravidelné stravování (5 – 6krát denně). Obézní pacienti většinou musejí také snížit svůj energetický příjem.
Snad největším strašákem pro mnohé diabetiky bývá naprostý zákaz všech cukrovinek, slazených nápojů, zákusků a sladkostí. Uvědomělý diabetik nepoužívá ani náhradní sladidla, protože i ta mají špatný vliv na hladinu glykémie. Úprava jídelníčku je opravdu velmi přísná a vyžaduje pevnou vůli.

Každodenní pohyb je součástí léčby

Úspěch léčby cukrovky také souvisí s pravidelnou pohybovou aktivitou. Není potřeba hned běžet do fitness centra, postačí pravidelná svižná chůze, plavání, jízda na kole nebo cvičení s fitbally. Pohybovou aktivitu by diabetici měli provozovat ideálně půl hodiny až hodinu každý den.

Za pět minut dvanáct

Pokud trpíte nadváhou či obezitou a obáváte se, že cukrovka 2. typu může postihnout i vás, vězte, že ještě není pozdě. Důležité je přehodnotit svůj dosavadní život a postupně zařadit trvalé změny v jídelníčku i v přístupu ke sportu. Neváhejte a pusťte se do toho. Se změnou životního stylu vám pomůže portál www.ZijZdrave.cz.

Prevence diabetu

Zdravý životní styl a redukce nadbytečných kilogramů jsou právem považovány za nejlepší prevenci diabetu 2. typu. Snížením hmotnosti o pouhých 10 – 15 % dosáhnete lepších reakcí vašeho těla na inzulín. Jinými slovy, pokud se budete udržovat v kondici a dodržovat zásady zdravého stravování, dokážete zabránit vzniku cukrovky 2. typu nebo jej alespoň oddálit.

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

andy1973@seznam.cz (06.03.2012):

mám cukrovku 2 typu jakou dietu mám na to držet děkuji za odpověd Andrea

Vaše jméno (06.03.2012):

Váš komentář ...

Antonín (08.05.2012):

S nadvahou mám problém,jeden měsíc shodím 2-3kg,druhý však zase je zpětně naberu,provádím denní procházky,což je myslím pro mne užitečné,avšak potřeboval bych sestavit jídelníček tak,abych již více nepřibíral na váze,

Darina lahvičková (09.05.2012):

UŽ NEVIM JAK S HUBNOUT PORADTE

Ivan (09.06.2012):

Mám cukrovku 2typu a prosím vás, jestli by jstě mi mohli sestavit jídelníček na čtrnác dní.Předem děkuji.

Kveta (19.06.2012):

Mám cukrovku 2 typu a zhodit nějaké to kilo se nedaří poradte mě s jídelníčkem děkuji Květa

Pavla (30.07.2012):

Vyzkoušejte dělenou stravu

planda0 (01.08.2012):

Dětská obezita. Téma, které je v dnešním pohodlném světě počítačů a rychlých občerstvení všudypřítomné. Zvláště aktuálním se stává nyní, kdy děti nastupují do prvního ročníku školní docházky. Mění se jejich postoj ke stravování, hospodaří s vlastními penězi, působí na ně reklama, která říká, které nápoje a sladkosti jsou „trendy“. Dalšími zlomovými body pro rozvoj obezity bývají začátek puberty a poté ukončení růstu

pavla (01.08.2012):

dnešní doba je tak hektická,špatné stravovací návyky, na školách automaty s nezdravou stravou? za mých časů /pocházím z 8 dětí/ jsme nosili ke svačině chleba s máslem a jablka,nebo hrušky a taky křížali, to byla moje nejlepší pochoutka, ale dát dnešnímu dítěti křížalu,tak se jim zvedne žaludek a přitom jsou tak zdravé , i se na ně zapomíná, pomalu to ani už nikdo nebude znát

pavla (01.08.2012):

dnešní doba je tak hektická,špatné stravovací návyky, na školách automaty s nezdravou stravou? za mých časů /pocházím z 8 dětí/ jsme nosili ke svačině chleba s máslem a jablka,nebo hrušky a taky křížali, to byla moje nejlepší pochoutka, ale dát dnešnímu dítěti křížalu,tak se jim zvedne žaludek a přitom jsou tak zdravé , i se na ně zapomíná, pomalu to ani už nikdo nebude znát

12 3

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce