Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

REALITY SHOW

21. prosince 2010

REALITY SHOW KONČÍ, HUBNUTÍ POKRAČUJE!

Máme za sebou tři měsíce Reality Show, které jsme úspěšně zakončili zdravou večeří paní Lucie s našimi odborníky. A jak to všechno dopadlo?

Paní Lucii se během uplynulých třech měsíců podařilo zhubnout 11 kilogramů, začala pravidelně a zdravěji jíst a ke své pohybové aktivitě doplnila pravidelné návštěvy posilovny.

Paní Lucie se dle vlastních slov cítí lépe, plánuje dovolenou na horách a návštěvu karnevalu v Benátkách. Snížení kilogramů jí přináší nejen lepší pocit ze sebe sama, ale také novou energii a elán do života. Hubnutí paní Lucie však s koncem Reality Show nekončí, právě naopak – na příští rok plánuje postupné snížení o dalších 15 kilogramů.

Aby bylo hubnutí paní Lucie i nadále úspěšné, je třeba nepolevovat ve snažení a dodržovat zásady redukčního jídelníčku, hledat zdravé alternativy potravin a nezapomínat na dostatek zeleniny a ovoce. Co se týče pohybu – paní Lucie má, jako poštovní doručovatelka, aktivity dost a dost. Návštěvy posilovny by však vynechávat ani v budoucnu neměla, a to kvůli celkovému posílení organismu. Nejslabším článkem v hubnutí, se kterým se paní Lucie potýká, je motivace – snížení váhy je na ní už pěkně vidět, okolí si všímá a chválí. Což je na jednu stranu opravdu skvělé! Na druhou to však podrývá její motivaci ke snížení dalších kilogramů. Paní Lucie by se měla za svoje hubnoucí úspěchy opravdu moc pochválit, ale ve svém úsilí o změnu životního stylu nadále pokračovat se stejnou vervou, jako doposud. Odměnou jí bude nejen postupné zlepšování zdravotního stavu, které je k nezaplacení! Držíme jí palce! :-)

Paní Lucie i paní Vlasta si již vánoční dárky rozbalily, proto už můžeme odtajnit, že jsme jim věnovali poukázky na nákup sportovního náčiní v hodnotě 5 000 Kč, aby jim cvičení a pohybové aktivity šly ještě lépe od ruky!!! :-)

Paní Stanislava bohužel naší Reality Show kvůli osobním problémům nedokončila. Jak jsme však již jednou psali na našem webu, hubnutí rozhodně nevzdává a spolu s panem doktorem Matoulkem bude ve svém snažení v příštím roce pokračovat.

Inspirujte se snažením našich účastnic a přečtěte si:

Tým Reality Show se s Vámi loučí a přeje nejen krásné svátky, ale také hodně pohody do příštího roku! Pokud se rozhodnete snižovat váhu, inspirujte se naší Reality Show, nebo celou řadou článků a zajímavých informací, které pro Vás na Žij Zdravě připravujeme!


20. prosince 2010

ZÁVĚREČNÁ NÁVŠTĚVA U PANÍ VLASTY

Reality Show se nám pomalu, ale jistě blíží ke konci. Navštívili jsme proto paní Vlastu, která je stále na rehabilitačním pobytu na Slapech, abychom zjistili, jak se jí daří, jak pokračuje snižování váhy a jaké jsou její redukční plány na příští rok.
Paní Vlasta si stále poctivě píše jídelníček, což ji nutí o jídle víc přemýšlet a hlavně ho plánovat dopředu. S pomocí nutriční terapeutky se jí podařilo na jídelníčku hodně zapracovat – začala jíst pravidelně pětkrát až šestkrát denně, každý den snídá a svůj jídelníček obohatila o ovoce a zeleninu, kterým přišla na chuť.

Jídelníček paní Vlasty má přesto stále své rezervy
– pokud se jí do budoucna podaří omezit příjem bílého pečiva a uzenin, které nyní konzumuje ke svačině a nahradit jej zeleninou nebo ovocem -

ušetří další kalorie a váhový úbytek bude pokračovat. Zároveň se v jejím jídelníčku stále objevují potraviny ne zcela vhodné pro dietu (např. smažená jídla) – i tady je možné ještě jídelníček ještě upravit a snížit tak energetický příjem.
Paní Vlasta se díky operovanému ramenu nemůže naplno věnovat pohybovým aktivitám. MUDr. Matoulek proto doporučuje hlavně chůzi, a to nejen během týdne, ale i o víkendech. Paní Vlasta, stejně jako mnoho z nás, věnuje víkendy hlavně starosti o rodinu a domácnost. Na pohybové aktivity si pro samé vaření, pečení a uklízení nenachází čas. Co s tím? Pan doktor doporučuje vyšetřit každý den alespoň chvíli na procházky, ze začátku bude stačit 30 minut, později by bylo ideální dostat se až na hodinku chůze denně. Paní Vlasta má navíc doma rotoped, který může začít využívat. Pokud se paní Vlastě podaří postupně zařadit do svého života pohyb, bude jí odměnou další snížení kilogramů.
Paní Vlasta neměla během uplynulých třech měsíců zrovna ideální podmínky pro snížení váhy – do cesty se jí postavila nejen operace ramene, ale také rehabilitace, na které musela dojíždět, a následně také rehabilitační pobyt na Slapech. Každý týden cestuje domů a zpět na Slapy, s rodinou se vidí jen o víkendech. Mnoho lidí by v její situaci odsunulo snižování váhy na období, kdy se to bude „víc hodit“. Ne tak paní Vlasta! Snaží se vytrvat a do příštího roku plánuje snížení váhy o 15 až 20 kilogramů.

Budeme jí držet palce, aby její snažení bylo korunováno úspěchem! Snad jí v tom pomůže i vánoční dárek, který jsme jí na Slapech předali. :-)

Tým Reality Show


15. prosince 2010

PTEJTE SE OBEZITOLOGA NA SNÍŽENÍ VÁHY

Hostem dnešní online poradny na Žij Zdravě je obezitolog, MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., odborník, který se stará o účastnice naší Reality Show. Podobně jako paní Lucie, Vlasta a Stanislava dnes dostáváte šanci, zeptat se ho na vše, co Vás zajímá k tématu snižování váhy, redukčního jídelníčku, zdravých pravidel hubnutí i případných zdravotních problémů, se kterými se potýkáte.

Pan doktor bude v poradně odpovídat od 12 do 14 hodin. Své otázky mu však můžete pokládat již teď. Tak neváhejte a využijte možnost konzultovat redukci kilogramů s odborníkem bez nutnosti návštěvy ordinace.

Vstup do online poradny.

Krásný den Vám přeje Tým Reality Show10. prosince 2010


POZITIVNÍ ZMĚNY JÍDELNÍČKU PANÍ VLASTY

Paní Vlasta, která je po operaci ramene, odjela do rehabilitačního zařízení na Slapech. Před odjezdem ještě konzultovala svůj jídelníček s nutriční terapeutkou, Jitkou Laštovičkovou.

Paní Vlasta na svém jídelníčku moc pěkně zapracovala a může na sebe být právem pyšná – omezila příjem uzenin, které dřív často konzumovala a začala pravidelněji jíst. Sice občas „zhřeší“, ale snaží se malé hříšky kompenzovat úpravou energetického příjmu během téhož, nebo následujícího dne. V rehabilitačním zařízení má sice o stravu postaráno, ale nadále může kontrolovat svůj denní příjem a doplňovat ovoce a zeleninu.

Změny jídelníčku paní Vlasty nám popsala Jitka Laštovičková: „Paní Vlasta i nadále pečlivě zapisuje veškerou konzumaci – na jídelníčku jsou rozhodně vidět změny k lepšímu. Strava paní Vlasty je nyní pravidelnější – 4 jídla denně – snídaně, oběd, odpolední svačina a večeře. I skladba doznala změn – ne vždy se sice paní Vlastě daří dodržet kombinaci potravin obsahujících sacharidy, bílkoviny a k tomu přidat zeleninu nebo ovoce, ale rozhodně se snaží, jak jen to jde, což je skvělé!
Výjimečně se v jídelníčku objeví i pokrmy pro dietu nevhodné, jako například jitrnice, dort, anglická slanina. Jednotlivých „hříchů“ ale není mnoho a v dalších částech dne je pak strava v pořádku, díky tomu se nejedná o velké výkyvy v příjmu energie. Rozhodně to nejsou důvody k tomu, aby paní Vlasta s redukčním režimem přestala.
Paní Vlasta teď bude mít menší možnost ovlivnit svou stravu díky tomu, že bude pobývat v rehabilitačním zařízení, kde bude stravu dostávat již připravenou. Nicméně odpolední svačinu si bude zajišťovat sama. Nadále je tedy třeba pokračovat v pravidelné stravě složené ze zeleniny, ovoce a potraviny obsahujících sacharidy a bílkoviny.“

Krásný víkend přeje Tým Reality Show


9. prosince 2010

NAKUPOVÁNÍ OČIMA NUTRIČNÍ TERAPEUTKY

Nutriční terapeutka, Jitka Laštovičková, se s námi podělila o zážitky z nakupování s paní Lucií:
„Nakupování a výběr potravin s paní Lucií nebyl tak úplně o shánění konkrétních potravin, ale spíše o diskuzi o jednotlivých potravinách. Jak jsme postupně procházely obchodem, „probraly“ jsme jednotlivé druhy potravin, konkrétní výrobky a různé varianty, které jsou nebo nejdou vhodné pro redukci hmotnosti. Těstoviny, chléb a pečivo, ovoce a zelenina, mléčné výrobky jako jsou sýry, jogurty a kefíry, dále rostlinné oleje – kdykoliv nás některý z výrobků zaujal, podívaly jsme se blíže na jeho složení. Pokud výrobek nebyl pro redukční dietu ideální, hledaly jsme produkty vhodnější – např. takové, které obsahují méně tuku, cukru, soli nebo jsou k dostání v menších baleních.
„Zabrousily“ jsme dokonce i k sladkostem, protože se paní Lucie zmínila o tom, že má občas chuť na sladké. Ze „sladkostí“ jsem paní Lucii na občasné mlsání doporučila čtvereček kvalitní hořké čokolády (se 70 a více procenty kakaové hmoty) nebo například 1 či 2 cereální sušenky – například v kombinaci s bílým jogurtem.“

Další rady nutriční terapeutky se dozvíte po zhlédnutí videa, které jsme pro Vás připravili.

Příjemné nakupování přeje Tým Reality Show


6. prosince 2010

DIETNÍ NÁKUPNÍ RÁDCE VÁM POMŮŽE S NAKUPOVÁNÍM BĚHEM REDUKČNÍ DIETY


Jak jsme již minulý týden avizovali – připravili jsme pro vás spolu s nutriční terapeutkou Jitkou Laštovičkovou krátké video na téma nakupování během redukční diety. Náš Dietní nákupní rádce, jak jsme video nazvali, vám nyní přinášíme. Dozvíte se celou řadu praktických rad, které můžete využít při nakupování:

•    jogurtů,
•    sýrů,
•    jogurtových nápojů,
•    uzenin,
•    ovoce a zeleniny,
•    konzervovaných potravin a paštik,
•    těstovin,
•    cereálií.Další videa z naší dílny na téma Pohyb a snižování váhy a Zásady redukčního jídelníčku  najdete v sekci videa! :-)

Pohodový začátek týdne Vám přeje tým Reality Show


30. listopadu 2010

PANÍ LUCIE NAKUPUJE S NUTRIČNÍ TERAPEUTKOU

Paní Lucie, podobně jako mnozí další, kteří se snaží zhubnout, naráží na jeden velký problém – nakupování potravin. Jsme zvyklí nakupovat téměř pořád to samé, nečteme etikety výrobků a jen výjimečně se díváme po zdravějších alternativách, které regály obchodů nabízejí. Proto jsme se spolu s nutriční terapeutkou vydali do supermarketu, abychom se dozvěděli, jak zdravěji a dietněji nakupovat.

Přečtěte si nejprve komentář paní Lucie. Těšit se můžete i na video z nakupování plné praktických rad nutriční terapeutky, které brzy umístíme naše stránky! :-)

„Nakupování s někým, kdo opravdu ví na co všechno dát pozor, aby člověk nakupoval zdravě, byla příjemná změna a hlavně zkušenost. Dozvěděla jsem se, že můžu jíst a nakupovat spoustu potravin, které jsem doteď nekupovala, a které se na první pohled ani netváří dietně.
Můj kámen úrazu jsou uzeniny. Zříkat se jich naštěstí úplně nemusím, jen bych měla pozorně vybírat a kupovat jen takové uzeniny, které mají velký podíl masa a nízký obsah soli. Sůl je totiž častým záškodníkem v boji se špeky, a proto bych obecně měla nakupovat takové potraviny, které nejsou zbytečně dosolované až přesolované. Jak říká paní Laštovičková, některé věci je lepší uvařit si doma, už jen z toho důvodu, že člověk přesně ví, co do toho dal. Jeho tělo se tak nebude vystavovat další zátěži v podobě konzervantů, "éček", solí a podezřelých chemických vymožeností. Konzerované fazole v tomatě, oblíbené jídlo mojí dcery, tudíž nejsou tak ideální na štíhlou linii, jak jsem si myslela. Budu se muset naučit připravovat je čerstvé.
Velmi mě překvapilo, že u potravin nemusím striktně dodržovat maximální obsah tuku do třiceti procent, je jen potřeba zmenšit velikost porce, kterou sním. Podobně u jogurtů zase nemusím kupovat ty nejvíce light, které už s jogurty nemají moc společného. Můžu si dát klasický bílý, jen nesmí být smetanový.
Zeleninku a ovoce mám ráda, tam problém nebyl. Jen jsem netušila, že červená paprika je tak kalorická. Pořád ale lepší kilo červené papriky, než kilo bůčku :-D. Moc všem děkuju za jejich čas, ochotu a péči :-).“

Zpoza sněhových závějí vás zdraví Tým Reality show

25. listopadu 2010

INSPIRUJTE SE REDUKČNÍM TRÉNINKEM PANÍ LUCIE

Paní Lucie pravidelně dochází do rekondičního centra (dvakrát až třikrát týdně), kde se věnuje především cvičení na aerobních strojích. Počátkem listopadu také začala zkoušet dnes hodně populární zumbu.
Cílem zatím poslední konzultace s instruktorem pohybových aktivit, panem magistrem Káděm, bylo najít si cestu také k anaerobním cvikům na posílení a zpevnění organismu, které jsou nezbytnou součástí cíleného snižování váhy. Jak se paní Lucii vedlo, si přečtěte v komentáři pana Káděho. Prohlédnout si můžete také nové fotky!

„Po delší době jsme se sešli s paní Lucií, abychom zkonzultovali a případně upravili její pohybovou aktivitu. Již na předešlém setkání jsme doporučili paní Lucii kombinovat aerobní aktivitu s posilovnou. Paní Lucie má však stále z posilovacích strojů respekt, takže jsme cvičební hodinu rozdělili na dvě části – v první jsme pracovali na aerobních strojích, které paní Lucie dobře zná – rotoped, veslovací trenažér, orbitrek (10 minut na každém stroji). Ve druhé části jsme si ukázali několik cviků na posílení a zpevnění břišních a zádových svalů – cvičení probíhalo pouze vlastní vahou těla a svalů pletence ramenního a rukou (3 série po 10 opakováních). Další „cvičební“ konzultaci jsme si s paní Lucií domluvili za cca týden, kde budeme pokračovat v konzultaci redukčního pohybového programu.“

Pokud se chcete o pohybu během snižování váhy dozvědět více, přečtěte si jeden z našich článků:
Hezké odpoledne všem,

Tým Reality Show

22. listopadu 2010

ČLOVĚK MÍNI, ŽIVOT MĚNÍ. PANÍ STANISLAVA OPOUŠTÍ REALITY SHOW

Sami to znáte – pro něco se rozhodnete, opravdu se snažíte, ale nakonec se vám do cesty připlete nějaká nepříjemnost, kvůli které musíte vaše plány dočasně uložit k ledu. To samé se stalo paní Stanislavě, která se bohužel kvůli rodinným problémům musí účasti v naší Reality Show vzdát a věnovat se momentálně důležitějším věcem.

Přejeme paní Stanislavě, aby se brzy její problémy vyřešily! Portál Žij Zdravě jí, stejně jako Vám, vždy rád poskytne pomoc, ať už prostřednictvím odborných článků nebo pravidelných online poraden s odborníky na obezitu, zdravé stravování a pohyb.

Pohodový začátek týdne přeje všem Tým Reality Show

19. listopadu 2010

REPORTÁŽ Z REALITY SHOW: HUBNĚTE JIŽ PŘED VÁNOCEMI S NAŠIMI ÚČASTNICEMI

Paní Stanislava, Lucie a Vlasta, účastnice naší Reality Show, se rozhodly nečekat se snižováním váhy až na nový rok. Novoroční předsevzetí jim totiž, stejně jako mnohým z nás, nikdy dlouho nevydržela.

Po mnoha pokusech o snížení váhy, při kterých vyzkoušely téměř vše, od dělené stravy, přes tukožroutskou polévku až po různé doplňky stravy, se obrátily na náš portál, abychom jim spolu s odborníky na obezitu, dietologii, psychiku a pohyb pomohli najít optimální cestu za trvalým snížením kilogramů. Cestu, kterou se můžete nechat inspirovat i při vlastním hubnutí!

Přečtěte si celou reportáž.

Tým Reality Show

16. listopadu 2010

JAK VIDÍ SVÉ HUBNUTÍ PANÍ VLASTA? PŘEČTĚTE SI NOVÝ ROZHOVOR!

Paní Vlasta je v nelehké situaci – po operaci ramene musí rehabilitovat, dojíždět do rehabilitačního centra a potýkat se s pooperačními nepříjemnostmi. Mnozí jiní by v takové situaci hubnutí odsunuli na dobu, kdy se to bude „víc hodit“. Ne tak paní Vlasta!

Pracuje na sobě, upravuje si jídelníček, chodí na pravidelné procházky a snaží se provádět jednoduché cviky, které jí ukázal náš rekondiční instruktor. Motivace a chuť se změnit jí tedy rozhodně nechybí!

Přečtěte si nový rozhovor, který jsme pro Vás připravili. Třeba vám pomůže si uvědomit, že ten správný čas na snižování váhy je právě teď. :-)

Tým Reality Show

15. listopadu 2010

PŘEČTĚTE SI NOVÝ ROZHOVOR S PANÍ LUCIÍ A PUSŤTE SE DO SNIŽOVÁNÍ VÁHY

Paní Lucie se nám v novém rozhovoru svěřila tím, jak pokračuje její boj s nadbytečnými kilogramy.

Paní Lucii se již podařilo shodit pěkných pár kilogramů, zjistila, jak pozitivně na nI působí pravidelná sportovní aktivita, hýří elánem a plánuje dovolenou na horách, což by jí dříve vůbec nenapadlo. Přestože, jak sama přiznává, hubnutí není žádný med a musí se sebou a svým jídelníčkem stále bojovat, má radost sama ze sebe a z každého dietního vítězství, kterého se jí podařilo dosáhnout.

Nechte se inspirovat jejím snažením a pojďte do toho taky! Začít můžete třeba tak, že si ode dneška budete zapisovat svůj jídelníček v aplikaci Můj deníček, který zkonzultujete v bezplatné online poradně dietoložky, PhDr. Karolíny Hlavaté.

Tým Reality Show

11. listopadu 2010

PTEJTE SE DIETOLOŽKY NA VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ OHLEDNĚ REDUKČNÍHO JÍDELNÍČKU

Snažíte se o snížení váhy, ale nedaří se Vám správně si upravit jídelníček? Využijte naší online poradny s odborníkem Žij Zdravě. Tentokrát pozvání do poradny přijala nutriční terapeutka PhDr. Karolína Hlavatá, která je členkou týmu odborníků Reality Show. Poradna se bude týkat toho, jak letos o Vánocích nepřibrat. Ptát se však můžete i na obecné otázky ohledně nastavení redukčního jídelníčku a zdravých stravovacích návyků.


Online poradna proběhne ve středu, 24. listopadu od 12 do 14 hodin. Ptát se však můžete již dnes!

Tak neváhejte a pokládejte svoje dotazy do připraveného formuláře! :-)

Tým Reality Show

9. listopadu 2010

POHYBOVÁ DOPORUČENÍ PRO PANÍ VLASTU

Paní Vlasta je statečná bojovnice. Už týden po operaci ramene se dostavila plná elánu na konzultaci s instruktorem rekondičního centra, panem Větrovským. Jeho pohybová doporučení plně respektují zdravotní stav, ale zároveň se jimi mohou nechat inspirovat i ostatní:

 1. Aktivní chůze je jednou z nejlepších pohybových aktivit pro lidi s nadváhou.
 2. Pokud chceme snížit váhu, je nutné pracovat s tepovou frekvencí.
 3. Aerobní aktivitu je vhodné kombinovat s anaerobní.

Jak konzultace probíhala, nám prozradil přímo pan Větrovský: „Setkání s paní Vlastou bylo převážně o konzultaci současného stavu a nastavení pravidel pro pohybovou aktivitu. Paní Vlasta je momentálně po operaci ramene, čeká jí asi 2 měsíční rehabilitace.
Dosavadní pohybová aktivita byla zaměřena chůzi (jedna z nejlepších pohybových aktivit pro lidi s nadváhou) a občasné cvičení na gymballu. Paní Vlasta není zvyklá pracovat s tepovou frekvencí, a proto je moje doporučení sledovat intenzitu pohybové aktivity dle subjektivních pocitů.
U paní Vlasty není potřeba výrazně měnit pohybovou aerobní aktivitu (je zvyklá na soustavnou chůzi cca 90minut, téměř denně).
Doporučení je tedy zařadit cvičení s vlastní vahou, na zemi a s gymballem. Žádné náročné cvičení na rotaci, otřesy a nic co zatěžuje převážně ramenní klouby.
Opět záleží na tom, jak to bude mít paní Vlasta s jídlem, protože sama přiznala, že to je as její největší problém."

Přečtěte si také, jak probíhaly konzultace pohybových instruktorů s paní Lucií a Stanislavou.

Hezký den přeje Tým Reality Show

6. listopadu 2010

PANÍ VLASTA S POMOCÍ NUTRIČNÍ TERAPEUTKY UPRAVUJE SVŮJ JÍDELNÍČEK

Paní Vlasta absolvovala další setkání s nutriční terapeutkou, během kterého spolu konzultovaly změny jídelníčku. Cílem jejich konzultace bylo zapracovat na postupné upravě stávající jídelníčku paní Vlasty tak, aby respektoval zásady správné redukční diety a chuťové preference paní Vlasty a vedl k dlouhodobému a trvalému snížení váhy.

Mezi největší neduhy jídelníčku paní Vlasty patří:
 • konzumace velkého množství uzenin,
 • malá konzumace ovoce a zeleniny,
 • velice nepravidelné stravování,
 • nedostatečný přísun tekutin.
Jak se tyto neduhy daří postupně odstraňovat a nahrazovat lepšími stravovacími návyky nám řekla nutriční terapeutka, paní Laštovičková: „Paní Vlasta mi svůj první zápis jídelníčku zaslala již dříve prostřednictvím mailu. V jídelníčku se poměrně často objevovaly uzeniny, obsahoval málo ovoce a zeleniny, mezi jednotlivými jídly byly velmi krátké, nebo naopak dlouhé pauzy. Do jídelníčku se částečně promítla také rodinná oslava (chlebíčky, kousek dortu).
Při vzájemné emailové komunikaci jsem se s paní Vlastou dohodla, že se pokusí snížit konzumaci uzenin na maximálně třikrát týdně a pokusí se je nahradit mléčnými výrobky. Zároveň „přidá“ do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce a pokusí se, aby pauzy mezi jídly byly 2-3 hodiny, ani více ani méně.
Při osobním setkání jsem bohužel neměla možnost posoudit, jak paní Vlasta změny přijala a jak se odrazily v jejím jídelníčku, protože si jeho zápis bohužel zapomněla. Nicméně mě paní Vlasta mě informovala, že změny rozhodně v jídelníčku nastaly, byť pomalé a po krůčcích – začala snídat, zkouší ochutnávat různé sýry do 30 % tuku v sušině, kterými by mohla uzeniny nahradit, a pomalu přidává i zeleninu a ovoce ke každému jídlu.
Dalším úkolem bude lehká změna skladby stravy – paní Vlasta bude mít „za úkol“ snažit se, aby všechna hlavní jídla (snídaně, oběd i večeře) kombinovaly potraviny obsahující sacharidy (pečivo, chléb, ovesné vločky, brambory, rýže, těstoviny, luštěniny, aj.), potraviny obsahující bílkoviny (maso a masné výrobky, různé mléčné výrobky, vejce) a porci ovoce nebo zeleniny.“

Malá rada na závěr: Přemýšlejte nad svým jídelníčkem a pokuste se, stejně jako paní Vlasta, aby hlavní jídla dne kombinovala všechny 4 základní složky:

 • sacharidy,
 • bílkoviny,
 • ovoce nebo zeleninu.
Slunečný víkend přeje Tým Reality Show


5. listopadu 2010

PANÍ VLASTA JE ZPĚT Z NEMOCNICE A POKRAČUJE VE SNIŽOVÁNÍ VÁHY! DRŽME JI PALCE!

Sami to znáte – nikdy není nic přesně tak, jak si to člověk naplánuje. Do podobné situace se dostala třetí účastnice naší Reality Show, paní Vlasta. Po přihlášení do Reality Show byla nucena podstoupit naléhavou operaci, díky které musela na čas své odhodlání ke snížení přebytečných kilogramů odsunout.

Operace se zdařila a paní Vlasta se plná elánu opět vrací ke svému původnímu plánu – snížení váhy. Nebude to jednoduché, neboť na sebe musí být po operaci velmi opatrná, čeká jí rehabilitace a možná také dlouhodobější pobyt v rehabilitačním centru. Rozhodla se však nepolevit a již tento týden absolvovala konzultace s nutriční terapeutkou a rekondičním instruktorem. Jak se jí dařilo, se brzy dozvíte na našich stránkách! Tak nás nezapomeňte sledovat! :-)

Přejeme Vám krásný, ničím nerušený, víkend,

Tým Reality Show

4. listopadu 2010

POMÁHÁME PANÍ LUCII A STANISLAVĚ S MOTIVACÍ

Ústředním motivem jakékoliv změny v našem životě, ať už se jedná o snižování váhy, vzdělávání, nebo třeba stěhování, je motivace. Paní Lucie i paní Stanislava byly už na začátku pevně rozhodnuté, že tentokrát svůj boj s přebytečnými kilogramy vyhrají. Motivace je však záludná věc, někdy jí máme více, někdy méně, někdy jako by se úplně vytratila. Začneme o sobě pochybovat a nevíme, jestli jsme se rozhodli správně.

Proto jsme se v rámci naší Reality Show rozhodli poskytnout našim účastnicím možnost konzultace s odbornicí na lidskou psychiku, PhDr. Šárkou Slabou. Paní doktorka pomohla během sezení paní Lucii a Stanislavě podpořit jejich motivaci ke snížení váhy.

Jak konzultace probíhaly, nám řekla sama paní doktorka:

„Paní Lucie se o hubnutí pokoušela víckrát, v současné době je to další z jejích pokusů, který už chce vzít vážně. Motivaci má, nicméně její přístup (psychický) se zdá být ještě nevyrovnaný, nemá ten potřebný drive. Největším problémem je pro ni uzobávání, když přijde z práce. S paní Lucií jsme se snažily více ukotvit motivaci a nelézt správnou strategii pro zvládání režimových opatření.“

„Paní Stanislava přesně ví, co od této hubnoucí změny chce, její silná motivace je naprosto patrná i v jejím přístupu ke změně. V podstatě nepotřebovala žádnou konzultaci, neboť si je jistá ve svém postupu a přístupu. Jen se trochu obávám, zda její očekávání po zhubnutí nejsou větší, než jaká reálně mohou nastat.“

Podívejte se na online poradnu s paní doktorkou.

Hezký den všem přeje Tým Reality Show

27. října  2010

POHYB A SNIŽOVÁNÍ VÁHY PANÍ STANISLAVY

Paní Stanislava již rok a půl pravidelně chodí na Schwinn Cycling (indoor cycling), hubnutí se jí však moc nedařilo. Hlavní problém odhalila konzultace s nutriční terapeutkou, paní doktorkou Hlavatou – příliš přísný jídelníček, který navíc obsahuje velké množství sladkostí a uzenin a málo zeleniny.

Konzultace s rekondičním instruktorem, Mgr. Janem Větrovským, žádné zásadní nedostatky neodhalila! :-) Pan Větrovský pouze paní Stanislavě doporučil, aby ke Schwinn Cyclingu, přidala 30 – 40 minut posilování, díky kterému bude redukční trénink efektivnější.

Více přímo od Mgr. Větrovského: "Setkání s paní Krasovou bylo bez problémů a to hlavně díky tomu, že paní Krausová má výborný základ v pohybové aktivitě, které se již cca 1 rok věnuje (spinning 3x týdně). Je i zvyklá pracovat s tepovou frekvencí. Bohužel dosavadní tepová frekvence není úplně ideální pro aktivní hubnutí. Doporučení z mé strany tedy je: snížit tepovou frekvenci a přidat alespoň 1x týdně 30-40 min posilovnu - zpevňovací trénink, pro lepší aktivaci svalů, zpevnění svalů. Jinak asi není potřeba nic výrazně měnit. Paní Krausová je zvyklá se hýbat, má ráda pohyb a ten je lehce zkoriguje intenzitu a bude jako laňka. Ovšem záleží, jak to bude s jídlem....protože sama přiznala, že to je její největší problém."

Prohlédněte si fotografie ze cvičení paní Stanislavy.

Rady, jak sestavit správný redukční trénink nám v rozhovoru prozradil Mgr. Jan Větrovský.Tým Reality Show 

25. října 2010


PANÍ STANISLAVA BUDE MUSET ZAČÍT VÍCE JÍST!

Paní Stanislava absolvovala sezení s nutriční terapeutkou, paní doktorkou Hlavatou, během kterého se zaměřily hlavně na analýzu stávajícího jídelníčku a stravovacích návyků.
Vyšlo najevo, že paní Stanislava je na sebe až příliš přísná – redukční režim, který si naordinovala je příliš energeticky chudý a díky tomu spíše neudržitelný. Problém byl také v nepravidelnosti stravování, konzumaci velmi malého množství zeleniny a naopak časté konzumaci sladkostí a uzenin. Tyto se paní Stanislava
snažila odstranit už během zapisování :-). Více nám prozradila paní doktorka Hlavatá:

„Jako hlavní důvod vzestupu hmotnosti udává paní Stanislava stop kouření (přibrala 20 kg v průběhu 8 let) a nepravidelný jídelní režim. Jídelníček paní Stanislavy se před měsícem vyznačoval některými zásadními nedostatky, kterých si je ale paní Stanislava vědoma a snažila se je během této doby upravit. Snaží se stravovat pravidelně, omezila příjem oblíbených sladkostí, uzenin, jí méně smažených jídel a cíleně zařazuje zeleninu, kterou předtím nejedla téměř vůbec. Výsledkem je redukce hmotnosti o 4 – 4,5 kg v průběhu jednoho měsíce.
Stávající jídelníček jí vyhovuje, ale večer ji trápí hlad, občas jí chybí sladkosti a stále se potýká se zeleninou. Zápisky jídelníčku si paní Stanislava vede velmi pečlivě, je vidět velká snaha. Přesto byly v jídelníčku některé věci k nápravě. Zásadní bude zařazení odpoledních svačin a zařazení jídla po cvičení. Jídelníček paní Stanislavy je vcelku přísný, a proto z dlouhodobého hlediska hrozí, že daný režim nebude únosný. Domluvily jsme se na přídavku bílkovin ke snídani (bílkovinná porce byla malá), preferenci ovoce nebo zeleniny s bílkovinou potravinou ke svačině, obědy beze změn (stravuje se ve školní jídelně), zařazení zmíněných odpoledních svačin a vydatnější večeře. Paní Stanislavě jsem doporučila větší pestrost ve stravování, některé tipy na úpravu zeleniny (vaření v páře, grilovaná zelenina, použití balzamikových nebo vinných octů, bylinek k dochucení salátů apod.), probraly jsme také konkrétní tipy na svačiny.“

Pusťte si rozhovor s paní doktorkou Hlavatou na téma redukční jídelníček!


Tipy na svačiny a další dietní jídla můžete najít na v sekci Recepty, stejně tak i informace o správném nastavení redukční diety. Nebuďte na sebe moc přísní a před úpravou jídelníčku si zkuste zapisovat svůj energetický příjem a výdej v aplikaci Můj deníček, abyste zjistili, jak na tom doopravdy jste! :-)

Pěkný začátek týdne Vám přeje Tým Reality Show

22. října 2010

REDUKČNÍ JÍDELNÍČEK PANÍ LUCIE

Jak již bylo mnohokrát napsáno na stránkách našeho webu, základním předpokladem úspěšného snížení váhy je (kromě zařazení pohybových aktivit) upravení stávajícího jídelníčku a vytvoření tzv. redukčního jídelníčku.

Aby bylo možné redukční jídelníček sestavit, je nejprve třeba zjistit, jak vypadá náš stávající jídelníček, a to důsledným zapisováním. Mnozí si totiž myslí, že svůj jídelníček znají jako své boty, ale opak je pravdou – až během zapisování většinou objevíme naše „slabá“ místa.

Paní Lucie si za asistence naší nutriční terapeutky již pravidelné zápisky vede a díky tomu spolu mohly odhalit nejčastější „poklesky“ :-):


 • Konzumace potravin, které nejsou pro dietu zcela vhodné. Je tedy třeba se zaměřit na hledání alternativ, které budou paní Lucii vyhovovat.
 • Významný rozdíl mezi energetickým příjmem během pracovních dní a víkendů. Víkend by se neměl stávat dvoudenním jídelním maratónem :-).
 • Rozložení jídla během dne je někdy nepravidelné, bude potřeba hledat možnosti, jak tento nedostatek upravit.
Přečtěte si komentář nutriční terapeutky Jitky Laštovičková: „Paní Lucie od zářijové návštěvy ambulance zhubla cca 4 kg. Podařilo se jí zredukovat množství přijímané stravy – je tedy vidět, že na sobě a svém jídelníčku opravdu zapracovala. Nyní její energetický příjem kolísá od 4800 do 6800 kJ, v závislosti na jednotlivých dnech. Víkendy se značně liší od dní pracovních, ale nejen o víkendech se v jídelníčku objevují i potraviny pro dietu nepříliš vhodné – např. buchtičky se šodó, nebo uzeniny, které jí chutnají. Paní Lucie si myslí, že pro ni bude obtížné snížit frekvenci jejich konzumace na maximálně 3x týdně, přesto jsme se domluvily, že je zkusí nahradit čerstvými nebo plátkovými sýry. Paní Lucie má díky své profesi občas problém i s rozložením stravy během dne – mezi jídly jsou velké pauzy, nebo naopak následuje příjem potravy brzy za sebou, proto se nadále pokusíme příjem více přizpůsobit režimu jednotlivých dní. Zároveň s tím se budeme snažit o vyrovnání příjmu energie.“

Další informace o redukčním jídelníčku a redukční dietě najdete v novém článku „Správná redukční dieta“. Jídelníček si můžete zapisovat na našich stránkách v aplikaci Můj deníček.

Krásný, energeticky vyrovnaný víkend přeje tým Reality Show


20. října 2010

PANÍ LUCIE A JEJÍ BOJ V POSILOVNĚ

Paní Lucie začala na doporučení našeho odborníka na pohybové aktivity, Mgr. Káděho, třikrát týdně navštěvovat rekondiční centrum.  A jak se jí daří? Na to odpovídá Mgr. Kádě:

„Paní Lucie chodí pravidelně cvičit do naší posilovny. Cvičí zatím pouze na aerobních strojích, protože z posilovacích má respekt. Vzhledem k tomu, že jako poštovní doručovatelka, nachodí denně kolem 10 km, doporučil jsem jí kombinovat aerobní místnost s posilovnou, kde by měla provádět posilovací cviky na zpevnění těla – záda, břicho a další velké svalové partie. Za zhruba měsíc se povedlo paní Lucii zhubnout téměř 4 kg a dle svých slov se cítí lépe. Zlepšila se jí kondice, což pocítila hlavně v zaměstnání – svůj poštovní rajón teď zvládá daleko lépe.“

Fotografie ze cvičení paní Lucie najdete u jejího profilu.

Slunečný den přeje Tým Reality Show


15. října 2010

VYZPOVÍDALI JSME PANÍ STANISLAVU

Přečtěte si rozhovor s paní Stanislavou o tom, jak se cítila na první schůzce s panem doktorem Matoulkem, jestli se jí daří pravidelně si zapisovat jídelníček, a co jí pomáhá s konzumací menších porcí jídla.

Hezký víkend přeje tým Reality Show

PS: O víkendu se můžete nechat inspirovat novým článkem o sezónním ovoci a zelenině :-).


12. října 2010

POVÍDALI JSME SI S PANÍ VLASTOU, PŘEČTĚTE SI NOVÝ ROZHOVOR!

Začátek zdravé hubnoucí Reality Show nebyl pro paní Vlastu zrovna nejšťastnější – v průběhu září se potýkala s virózou, takže se na úvodní setkání s MUDr. Matoulkem dostala až minulý týden. V krátkém rozhovoru Vám přinášíme její postřehy z prvního týdne snižování váhy, kdy se seznamovala se zapisováním pohybových aktivit a jídelníčku a s tabulkami energetických hodnot, které jí pomohou na cestě za snížením váhy.

Paní Vlasta se v naší Reality Show ani nestačila rozkoukat a už se jí do cesty připletla další komplikace – musí podstoupit neodkladnou operaci. Paní Vlasta se obávala, že ji díky těmto problémům z Reality Show vyřadíme – již v minulosti se jí totiž stalo, že byla vyřazena z kolektivního kursu snižování hmotnosti díky své 14 denní nepřítomnosti. My jsme se však spolu s ní rozhodli, že se nesmí nechat problémy odradit a bude pokračovat!

Rozhovor s paní Vlastou si přečtěte zde.

Tým Reality Show

11. října 2010

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S PANÍ LUCIÍ

V prvním rozhovoru Reality Show se s námi paní Lucie podělila nejen o zážitky z návštěvy pana doktora Matoulka, ale také tím, jak se jí daří pravidelně zapisovat jídelníček a pohybové aktivity, jak se dokáže motivovat k tomu, aby chodila pravidelně cvičit, a jak dokáže odolat „mámení“ dortíků.

Rozhovor si můžete přečíst zde. Již dnes se můžete těšit na rozhovory s paní Vlastou a Stanislavou!

Inspirativní čtení přeje Tým Reality Show


8. října 2010

PANÍ LUCIE, STANISLAVA A VLASTA ABSOLVOVALY ÚVODNÍ SETKÁNÍ S OBEZITOLOGEM

Naše tři účastnice mají za sebou setkání s obezitologem, MUDr. Martinem Matoulkem. V rámci něj prošly vstupní zdravotní prohlídkou a zátěžovým EKG, obdržely zápisníky jídelníčků a pohybových aktivit, tabulky energetických hodnot vybraných potravin a krokoměry.

Proč je dobré si zapisovat jídelníček a pohybovou aktivitu?

Každá z našich účastnic je jedinečná, každá má jiné stravovací návyky, jiné chutě, jiný přístup k pohybu, jiný životní styl. Není tedy možné a ani správné, abychom jim naordinovali jednotný, standardizovaný dietní a pohybový plán. Je třeba INDIVIDUÁLNÍ REDUKČNÍ PLÁN, který bude vycházet z analýzy jejich skutečných stravovacích a pohybových návyků.

Zapisování jídelníčku a pohybových aktivit odborníkům, ale i paní Lucii, Vlastě a Stanislavě, ukáže, jaký energetický příjem a výdej vlastně mají, pomůže jim při odhalování chyb, kterých se dopouštějí, vyjdou najevo jejich stravovací návyky, chutě a třeba i zdravotní omezení. Na základě zápisků bude možné sestavit individuální redukční jídelníček, který bude vycházet z aktuálního a bude cca o 1 000 – 2 000 kJ na den nižší. Pro některou to bude znamenat snížení z 15 000 kJ na 13 000, pro jinou z 8 000 kJ na 7 000kJ.

TIP: Svůj jídelníček si v aplikaci Můj deníček můžete zapisovat i vy. Ideální je nosit s sebou celý den kus papíru a tužku, vše si důkladně zapisovat a večer vše jen doplnit do aplikace. Pokud si budete zapisovat pravidelně a hlavně pravdivě, můžete si podle stejného klíče sestavit vlastní redukční režim!

Hezký víkend všem,

Tým Reality Show


1. října 2010

POZNEJTE TÝM ODBORNÍKŮ REALITY SHOW

O naše účastnice se bude starat celý tým odborníků, kteří jim pomohou s postupným snižováním kilogramů. Pravidelní návštěvníci našich stránek již některé z nich znají, nejen z pravidelných online poraden!

Individuální plán redukce hmotnosti sestaví MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., s úpravou jídelníčku pomohou nutriční terapeutky PhDr. Karolína Hlavatá a Jitka Laštovičková. Na pohybové aktivity se s paní Vlastou, Stanislavou a Lucií zaměří rekondiční instruktoři Mgr. Ondřej Kádě a Mgr. Jan Větrovský. Případné problémy s motivací a stanovením reálných cílů budou naše účastnice konzultovat s psycholožkou, PhDr. Šárkou Slabou, Ph.D.

Prohlédněte si jejich medailonky a přečtěte si jejich krátké komentáře.

Tým Reality Show1. října 2010

PŘEDSTAVUJEME VÁM PANÍ STANISLAVU

Tým účastnic naší zdravé hubnoucí Reality Show je kompletní! Jako poslední Vám představujeme paní Stanislavu z Plzeňského kraje.

Motivací paní Stanislavy ke snížení váhy je nejen cítit se lépe, kupovat si hezké oblečení, ale také snadněji se pohybovat při sportu. Paní Stanislava věnuje volný čas jízdě na kole, ať již venku nebo ve fitness centru, je vdaná a má dvě dospělé děti. Její kompletní profil si můžete prohlédnout na její stránce.

Podpořte úsilí našich tří účastnic a napište jim na info(zavináč)zijzdrave.cz! :-)

Tým Reality Show


24. září 2010

PANÍ VLASTA – DRUHÁ ÚČASTNICE REALITY SHOW

Dnes Vám krátce představíme paní Vlastu z Dobříše, která se také zapojí do naší Reality Show. Paní Vlasta má za sebou již několik pokusů o snížení váhy, bohužel neúspěšných. Pokaždé se jí podařilo shodit 5 kilo a následně trochu víc přibrat. Navíc se u paní Vlasty objevily zdravotní obtíže.

Proto se paní Vlasta rozhodla obrátit se na nás s jasným cílem – KILA MUSÍ PRYČ! My se jí budeme snažit maximálně vyjít vstříc a pomoci na cestě nejen ke snížení váhy, ale také zlepšení zdravotního stavu.

 

Profil paní Vlasty a brzy již také informace o průběhu snižování váhy najdete na jejích stránkách.

Tým reality show přeje všem krásný víkend


22. září 2010

SEZNAMTE SE: PRVNÍ ÚČASTNICE REALITY SHOW - PANÍ LUCIE

Představujeme Vám paní Lucii, první účastnici naší zdravé hubnoucí Reality Show, které se spolu s odborníky pokusíme pomoct se snižováním váhy. Paní Lucie je sympatická, mladá žena, jejíž hlavní motivací k redukci nadbytečných kilogramů je především dobrý pocit ze sebe sama. Paní Lucie je vdaná, má dvě děti a mezi její největší koníčky patří chování pejsků a jejich výstavy.

Poznejte ji lépe na jejích stránkách a držte jí palce! :-)

Tým Reality Show


16. září 2010

 

ZDRAVÁ REALITY SHOW NA STARTOVNÍ ČÁŘE!

Srpen byl nejen pohodový, dovolenkový měsíc, ale u nás, na Žij Zdravě, také pěkně hektický – vybírali jsme totiž účastníky naší Reality Show!

Přihlášek nám přišlo nepočítaně. Všechny jsme důkladně pročítali a při tom si uvědomovali, jak tíživé pro vás téma obezity je. V nejednom motivačním dopise jste psali o nekonečných, neúspěšných pokusech o snížení váhy, o zdravotních problémech, se kterými se potýkáte, ale také o velké touze se změnit a konečně to dokázat!

Spolu s odborníky jsme vybrali tři z Vás, které se naší hubnoucí Reality Show zúčastní. Již brzy vám je představíme, sledujte naše stránky!

Tým Reality Show

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce