Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Můj „hubnoucí“ příběh

Jmenuji se Lucie a v loňském roce jsem se zúčastnila reality show na internetových stránkách projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny, Žij zdravě, ve které mi odborníci pomáhali snížit váhu a zlepšit životní styl. Během tří měsíců se mi podařilo zhubnout 11 kilogramů. Začala jsem pravidelně a zdravěji jíst, 2x – 3x týdně navštěvovat posilovnu a získala lepší pocit ze sebe sama. Vraťme se ale na začátek.

Do reality show jsem se přihlásila především kvůli tomu, že jsem chtěla po letech s nadváhou a několika marných pokusech o snížení kilogramů se sebou něco udělat a dostat se do formy. Doufala jsem také, že se upraví mé zdravotní obtíže (vysoký tlak, bolesti zad a hlavy). V neposlední řadě jsem chtěla, podobně jako každá žena, zase se začít líbit.

Během tří měsíců jsem prošla konzultacemi s obezitologem, psycholožkou a nutriční terapeutkou. Díky ní a pravidelnému zapisování jídelníčku jsem objevila slabá místa svého stravování. Nikdy mě například nenapadlo, že jím tolik uzenin a sladkostí. Ani to, že během pracovního maratonu mnohdy zapomínám jíst a přejídám se ve večerních hodinách. Zároveň jsem přišla i na to, že během týdne skoro nejím a o víkendu si pořádně dopřeji, což se na váze samozřejmě znatelně podepíše.

Postupně jsem začala na svém jídelníčku pracovat. Část uzenin jsem nahradila čerstvými a plátkovými sýry. Protože jsem se uzenin však nechtěla úplně vzdát, doporučila mi nutriční terapeutka, abych začala kupovat ty, které mají velký podíl masa a nízký obsah soli. Dortíky a další sladkosti jsem vyměnila za hořkou čokoládou a cereální sušenky. Začala jsem také při vaření víc přemýšlet o zdravějších variantách a při konečném výsledku nikdo nepoznal, že omáčka není „nacpaná“ zbytečnými tuky. Během četných odborných konzultací jsem se dozvěděla i to, že můžu jíst a nakupovat spoustu potravin, které se na první pohled ani netváří dietně. Jen je nutné pořádně číst etikety a při jejich konzumaci myslet na velikost porce.

Na doporučení odborníků jsem také začala chodit do posilovny. Z počátku jsem cvičila jen na aerobních strojích (rotoped a běhátko). Postupně jsem začala zařazovat i posilovací cviky na zpevnění těla – zad, břicha a dalších velkých svalových partií. Během několika týdnů se mi obrovsky zlepšila fyzička. Každá další návštěva posilovny byla takové moje malé vítězství. Dokonce jsem si někdy kvůli cvičení odpustila i svůj oblíbený seriálek.

Asi největší překvapení během hubnutí pro mě byl fakt, že jsem vůbec nemusela hladovět a jíst věci, které mi nechutnají. Hubnutí u mě bylo vždycky spojeno s hladem a strádáním a možná také proto jsem to vždycky. Sice jsem i po shození 11 kil byla pořád oplácaná boubelka a čekalo mě ještě hodně přemáhání, „útrap“ a bojů, ale bylo mi jasné, že život zabalený ve špecích je jen položivot. Proto jsem i po skončení reality show dál postupně snižovala váhu a pracovala na svém životním stylu nakonec vzdala. Teď to bylo jiné. Začala jsem si užívat sport i ten pocit fyzické únavy po každém cvičení. U jídla jsem si začala kontrolovat porce a díky pravidelnosti jsem ani neměla potřebu dělat večerní nájezdy na ledničku. Začala jsem spolu s přáteli plánovat dovolenou na horách s lyžováním a výlet do Benátek. Dřív by to bylo utrpení a nic takového by mne ani nenapadlo. Ale člověk byl najednou plný pozitivní energie a elánu.

Sice jsem i po shození 11 kil byla pořád oplácaná boubelka a čekalo mě ještě hodně přemáhání, „útrap“ a bojů, ale bylo mi jasné, že život zabalený ve špecích je jen položivot. Proto jsem i po skončení reality show dál postupně snižovala váhu a pracovala na svém životním stylu.

Přečtěte si také další články

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!
Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce