Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Rozhovory s paní Lucií

15. listopadu 2010

Tým Reality Show: Máte za sebou setkání s nutriční terapeutkou, instruktorem rekondičního centra, obezitologem a paní psycholožkou. Jak tato setkání hodnotíte? Které bylo z vašeho pohledu pro vás nejpřínosnější?

Paní Lucie: Nejpřínosnější bylo se rozhoupat a vyhledat pomoc. Celý tým odborníků jde společně ruku v ruce a všichni jsou potřeba. Myslela jsem si třeba, že návštěva psychologa není až tak nutná, ale velmi jsem se mýlila, protože jsem se o sobě ledacos dozvěděla a s pomocí paní doktorky se snažím zvládnout nutkání slídit v lednici a uzobávat  papáníčko.

Tým Reality Show: Jak válčíte s úpravou jídelníčku? Daří se vám upravovat své jídelní návyky?

Paní Lucie: S jídelníčkem mám stále problémy – nejtěžší je dodržovat časový harmonogram, ale snažím se. Přeci jen se stravujete několik let určitým způsobem, takže to nějaký čas trvá, než své návyky změníte.

Tým Reality Show: Jak se vám daří zapojovat do svého života více pohybové aktivity? Jde to hladce, nebo se musíte do každého cvičení nutit?

Paní Lucie: Jak kdy, ale většinou se těším. Mám ráda ten pocit příjemné únavy a hlavně je to takové moje malé vítězství nad sebou sama. :-) Kromě cvičení v rekondičním centru, se chodím ještě 2x týdně hýbat do tělocvičny u nás, dokonce oželím i nějaký ten seriálek. :-)

Tým Reality Show: Jak na vaše snižování váhy reaguje vaše okolí?

Paní Lucie: Lidé už si všímají… Manžel mne tedy moc nepodporuje, pořádá večerní nájezdy na lednici a věčně něco chroupe u televize. Normálně bych si toho nevšímala, ale znáte to, je to jako když chcete přestat kouřit – taky máte pocit, že všichni všude kouří :-D.

Tým Reality Show: Je tento váš pokus o snížení váhy nějak odlišný od těch minulých? Cítíte se nyní lépe/stejně/hůře a proč?

Paní Lucie: Nehladovím, to je překvapující pocit, protože hubnutí u mne bylo spojeno s hladem a určitým strádáním. Dokonce mám občas problém dosáhnout limitu 6200kj na den. Tím ale nechci říct, jak to jde všechno samo a jak je bezva se omezovat, bojovat se svou vůlí, když miluju jahody se šlehačkou, řízeček s bramborovým salátem…, ale ten pocit, že se vám vrací energie stojí za to.
Po psychické stránce je to velký rozdíl, začínám se zúčastňovat různých akcí s přáteli, chystáme se na hory, kam se moc těším. Dřív by to bylo utrpení a ani by mne nic takového nenapadlo. Co bych tam asi tak dělala, že jo, když je člověk rád, že si aspoň zaváže tkaničky u bot… Sice jsem pořád oplácaná boubelka a čeká mě ještě hodně přemáhání, „útrap“ a bojů – v podstatě celoživotní změna, ale důležité je to slovíčko životní, protože život zabalený ve špecích je jen položivot. Každý, kdo je na tom jako já ví, o čem mluvím.


11. října 2010

Tým Reality Show:
Odnesla jste si ze schůzky s obezitologem, MUDr. Martinem Matoulkem, nějaké nové, třeba i přínosné a zajímavé informace? Překvapilo vás něco?

Paní Lucie: Na první schůzku s MUDr. Matoulkem jsem šla s mírnými obavami, že mi řekne: „Milá paní, vy máte jediný problém, a to je vaše slabá vůle, přejídání se a vyhýbání se sportu…,“ nebo něco takového a já si budu připadat hloupě, protože někoho okrádám zbytečně o čas. Bylo mi ale vysvětleno, že je dobře, že jsem přišla, že je vlastně dobře už to, že jsem se rozhodla něco se sebou dělat. Najednou jsem měla fajn pocit, že už na ten zápas se špeky nebudu sama a hlavně, že na mne budou dohlížet odborníci, kteří nedovolí, abych si vyrobila nějakou újmu špatně zvoleným redukčním režimem. Mnohdy se stane, že člověk sice hubne, ale přijde o svaly a sádlíčko mu tak nějak zůstane, nebo jsou to nárazové diety. Když se pak vrátíte ke svému původnímu stravování, tak je všechno fuč…

Tým Reality Show: Kdy a jak často si zapisujete jídelníček a pohybové aktivity?

Jídelníček si píšu každý den. Někdy si den předem připravím jídlo sebou do práce, to si zvážím a předepíšu jen tužkou, protože někdy dojde ke změně. Pohybovou aktivitu zapisuji také hned, ale nebýt cvičení v rekondičním centru, tak se ke cvičení donutím málokdy. Proto se snažím objednávat alespoň 2 – 3x týdně. Má to své výhody – jsem v jednom kole a nemám čas myslet na jídlo, i když dnes jsme při cvičení s ostatními bojovnicemi za zdravější život probraly pár receptíků a ne zrovna moc dietních :-).

Tým Reality Show: Zjistila jste díky zapisování jídelníčku něco, co vás překvapilo?

Paní Lucie: Díky zapisování všeho co sním, jsem zjistila, že konzumuji málo ovoce a zeleniny, baštím hodně pečiva a upozornilo mě to na větší spotřebu tuků, kterou jsem razantně omezila. Rodina si snad už také zvyká, dcery sice problém s nadváhou nemají, ba naopak, ale to já jsem také nemívala… Takže jedí to, co já, i když ony si občas dopřejí nějaké ty bonbónky a čokoládku. Já ne, mě je momentálně líto kazit si své úsilí, obzvlášť když se podívám na energetickou hodnotu.

Tým Reality Show: Používáte Tabulky energetických hodnot, které jste obdržela na úvodní schůzce? Když nakupujete, nosíte si je s sebou, nebo se díváte na energetické hodnoty přímo na produktech, nebo energetické hodnoty odhadujete?

Paní Lucie: Do energetických tabulek koukám večer, při bilancování všeho co jsem za den snědla a počítání si energetického limitu. Při nakupování se dívám na energetické hodnoty na výrobcích. Někdy je to pěkná kalorická bomba, i když se to tváří, že je to zdravé a ideální pro redukční režim.

Tým Reality Show: Setkáváte se v této fázi snižování váhy s nějakými problémy?

Paní Lucie: Doufám, že to nejhorší už mám za sebou. Už nezávidím dítěti, které v kočárku žužlá oplatku, dokonce jsem se byla pokochat v cukrárně dortíkama. Žádný jsem si, ale nekoupila, i když chuť by byla, ale touha vypadat jako „normální“ člověk, který se nezadýchává při chůzi, nepřipadá si trapně při nákupu oblečení vyžadujíc větší a větší velikost… Ta touha byla kupodivu větší, než chuť na šlehačku. Navíc vím, že když tu šlehačku budu chtít opravdu moc, tak si ji dám a basta. Ono totiž na rčení, že zakázané ovoce chutná nejvíc něco bude, takže si nic nezakazuju :-D A to jsem si při vstupu do ordinace nebyla jistá, zda to vůbec myslím vážně…

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce