Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Nejlepší školní oběd vaří v Brně

Ve třetím ročníku celorepublikové soutěže O nejlepší školní oběd, pořádané v rámci projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě, zvítězily kuchařky ze školní jídelny Náměstí Svornosti v Brně s lososem na restované zelenině s bramborovou kaší. Druhé místo patří zástupcům školní jídelny Základní školy Mánesova v Otrokovicích se zdravým karbanátkem, bramborovým salátem s francouzskou zeleninou a jogurtovým dresinkem s bylinkami. Trojici vítězů uzavírají kuchařky ze školní jídelny Nádvorní v Brně a jejich pangasius ze Švédska. V rámci hlasování laické veřejnosti na stránkách www.YesNeYes.cz vybojovala první místo školní jídelna Gymnázia Lesní čtvrť ve Zlíně se zeleninovým špízem a bramborovou kaší.


Finále soutěže proběhlo v úterý 28. srpna na SŠ Čichnova v Brně. Z rekordního počtu 78 přihlášených školních jídelen vybrala odborná komise deset nejlepších, kteří během finálového dne uvařili svá soutěžní menu. Soutěžní pokrmy musely být běžně zařazovány na jídelní lístek dané školní jídelny, patřit mezi oblíbená jídla malých strávníků a cena celého menu nesměla překročit normou daný limit 34 korun za porci.


Finálové pokrmy hodnotila odborná komise složená mimo jiné ze zástupců ministerstva školství a zdravotnictví, Asociace kuchařů a cukrářů ČR, Společnosti pro výživu a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nechyběl ani čestný porotce z řad celebrit, herečka a vynikající kuchařka Markéta Hrubešová. Na otázku, zda si umí představit být kuchařkou ve školní jídelně, odpověděla: „Každé povolání, které děláme s láskou, přináší radost. Kuchařina je celkově velmi náročná. A vůbec bych nedělala rozdíl mezi touto prací v restauraci a ve školních jídelnách. Ta je navíc opravdu s přesahem na celý život.“

Členky vítězného brněnského týmu se z prvního místa upřímně radovaly: „Jsme strašně šťastní a zcela v šoku. “ Kromě ocenění si ze soutěže odvážejí i finanční odměnu. „Třem nejlepším týmům jsme věnovali šeky, které mohou využít na nákup vybavení a zázemí do školní kuchyně,“ říká PhDr. Kateřina Pulkrábková z odboru komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nejchutnější školní oběd volila také veřejnost v rámci on-line hlasování. Zvítězila jídelna Gymnázia Lesní čtvrt ve Zlíně se zeleninovým špízem a bramborovou kaší, která obdržela 27,87% hlasů.


Pomocí soutěže O nejlepší školní oběd se letos opět podařilo dokázat, že jídla připravovaná ve školních jídelnách mají výtečnou chuť, jsou kvalitní a energeticky vyvážená. Jako taková hrají významnou roli v rámci prevence dětské obezity a nadváhy.

Ve finálovém klání se utkaly tyto školní jídelny:

1. Česká jídelna, Poděbradská 786, Praha 9

2. Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín

3. Fakultní základní škola dr. Milady Horákové a Mateřská škola, Olomouc

4. Mateřská škola Libocká, Praha 6

5. Mateřská škola, Střítež nad Bečvou

6. Mateřská škola Na Korábě 2, Praha 8

7. Školní jídelna Nádvorní 1, Brno

8. Školní jídelna Náměstí Svornosti 7, Brno

9. Základní škola Mánesova, Otrokovice

10. Základní škola Videčská, Rožnov pod Radhoštěm


Čtěte také:
Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce