Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

V jaké škole letos vaří nejlépe?

Soutěž O nejlepší školní oběd pořádaná Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a Společností pro výživu vstupuje do závěrečné části. Odborná porota vybrala deset školních jídelen z celé České republiky, které se utkají ve finálovém klání v úterý 28. srpna 2012. Z přihlášek je již nyní jasné, že doba univerzálních hnědých omáček je dávno pryč. Školní jídelny zaslaly recepty jídel z celého světa, ale i z netradičně pojaté české kuchyně. Soutěž se koná v rámci preventivních projektů Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě a YesNeYes. Cílem projektů je upozornit na zvyšující se celospolečenský problém v podobě nadváhy a obezity u dětí i dospělých.

Odborná porota vybrala deset školních jídelen z rekordního počtu 78 přihlášených z celé České republiky. Finalisté připravili dle zadání kompletní obědová menu. Jídla musela být běžně zařazována na jídelní lístek a patřit mezi oblíbené pokrmy malých strávníků. Cena jedné porce nesměla překročit normou daný limit 34 korun. Recepty jednotlivých školních jídelen hodnotila porota podle vhodnosti použitých surovin, technologického postupu přípravy, vzájemné sladěnosti po stránce výběru potravin, chutě či barvy a z nutričního hlediska. O vítězi se rozhodne v úterý 28. srpna 2012 v prostorách školní jídelny brněnské Střední školy informatiky a spojů, Čichnova 23. Porotu budou tvořit vybraní žáci ZŠ, zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR, Asociace kuchařů a cukrářů i Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

SONŠO

Ve finálovém klání se utkají tyto školní jídelny (v abecedním pořadí):

  • Česká jídelna, Poděbradská 786, Praha 9
  • Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín
  • Fakultní základní škola dr. Milady Horákové a Mateřská škola, Olomouc
  • Mateřská škola Libocká, Praha 6
  • Mateřská škola, Střítež nad Bečvou
  • Mateřská škola Na Korábě 2, Praha 8
  • Školní jídelna Nádvorní 1, Brno
  • Školní jídelna Náměstí Svornosti 7, Brno
  • Základní škola Mánesova, Otrokovice
  • Základní škola Videčská, Rožnov pod Radhoštěm

Po úspěchu předchozích ročníků naváže Všeobecná zdravotní pojišťovna i na tradiční odměnu pro výherce. „První cena je ve výši 20 tisíc korun, druhá 10 tisíc korun a třetí 5 tisíc korun, za které si vítězové budou moci koupit cokoliv potřebného do své školní kuchyně. V minulých letech si kuchařky udělaly radost třeba kávovarem a pohodlnou sedačkou pro chvíle odpočinku,“ říká Kateřina Pulkrábková, vedoucí oddělení externí a interní komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Školní jídelny, které se nedostaly do finálové desítky, mají šanci získat cenu laické veřejnosti v internetovém hlasování na stránce www.YesNeYes.cz. Hlasování končí 22. srpna 2012, vítěz bude vyhlášen na finále v Brně. Škola, jejíž soutěžní menu získá nejvíce bodů, bude odměněna pohárem vítězů a herní konzolí Wii.

Čtěte také:

Lada Kalinová (29.08.2012):

Dobrý den, soutež je prima nápad a vítězná jídla vypadají krásně, dá se někde najít seznam všech zapojených škol? Děkuji.

marie (31.08.2012):

na adrese http://www.yesneyes.cz/souteze/soutez-o-nejlepsi-skolni-obed-2012/ je najdete i s obrázky

oldřiška (07.09.2012):

Ve školách se opravdu změnily obědy na výbornou ale i tak všechny děti spokojené nejsou a i celý oběd vyhazují přitom je to jak oběd v interhotelu a vybrat si můžou z několika jídel, také dostanou i pohár, ovoce, lednáčky nebo i dokonce točenou zmrzlinu na MDD, to za našeho dětství jsme byly štastní že dostaneme pomeranč a né jablko a obědy no hrůza, to by měly zkusit dnešní děti aby si více vážily co dostávají a jakou práci kuchařky udělají přitom nemají uznání žádné ocenění jen dřinu a běhání, co ze soutěže celého státu kde vaří nejlepší oběd, ano první cenu dostala školní jídelna z Brna na Náměstí Svornosti a právem opravdu vaří skvěle a velké porce avšak co z výhry mají? NIC!!!! jen zase práci a ze svého výdaje, v Praze hotel plus strava aj. uznání, ocenění žádné a fynanční odměna cha cha nemyslitelná cena 20 000,-kč pro kuchyn? Proč? vařili snad kuchaři né kuchyn, cena se má rozdělit mezi výherce kuchyně plus by měli dostat nějaké ocenění od vedoucí kuchyně že se tak snažili a vyhráli, určitě by uvítali prémie navíc než jen fotky videa a chvála v médiích, není to spravedlivé!!!! cenu mají dostat soutěžící né všichni kuchyně neb vedoucí, fotit se s šekem 20 000,-kč oblbující veřejnost, co jen dostali na památku placku medaily která za čas zčerná, takže zase jako obvykle dělníci odřou a odměnu zhrábnou ti nahoře...

nada (18.09.2012):

Akde je zš Štípa tam se vaří velmi dobřeSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce