Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Svačina do krabičky - japonský lék na obezitu

Každá správná máma chce dopřát své ratolesti jen to nejlepší. Víme, že školní svačiny by měly být zdravé, pestré, plné vlákniny, vitamínů a chutné alespoň tak, aby s co nejmenší pravděpodobností skončily v koši. Někdy ale z důvodu ranního shonu a vlastních hektických povinností nemáme čas na přípravu tohoto dopoledního balíčku energie. Řešením jsou svačiny do krabiček. Jejich příprava navíc není nijak složitá a zdlouhavá, pokud se do ní zapojí i děti.


Idea krabičky je původem z Japonska, kde žije nejméně osob trpících obezitou. Průměrná délka života je v zemi vycházejícího slunce nejvyšší na světě. Důvodem takto úspěšných statistik mohou být právě i tyto populární krabičky, tzv. bento boxy. Kromě jiného se v této zemi také klade velký důraz na vzhled krabičkového jídla. Rýže či rýžová mouka je aranžována do tvarů zvířat, ornamentů nebo komiksových postaviček. I samotné boxy často hrají všemi barvami a lákají tak strávníka ke svému obsahu.

Co patří do krabičky?

Svačinová krabička má mít odpovídající velikost příslušnou věku dítěte. Pro prvňáčka malá, pro staršího školáka větší. Jednu třetinu náplně krabičky tvoří cereálie, druhá třetina je připravená pro ovoce nebo zeleninu a poslední zahrnuje bílkoviny. Pokud nemáte čas na přesné vážení každé položky, můžete použít po určení správné velikosti surovin jednoduchou pomůcku. Velikost jedné porce je dána velikostí dětské pěsti. Pro drobné strávníky je tak předem k vrácení (či vyhození) předurčen celý pomeranč nebo velký banán. Vhodnější je pro tuto věkovou skupinu svačina v podobě dvou osminek jablka, třech kuliček hroznového vína a salátového listu v celozrnném sendviči s plátkem šunky. V takovéto krabičce zbude i místo na drobnou sladkost ve formě želatinových bonbonů, oříšků nebo kvalitní čokolády. Malé děti určitě potěší i obrázek, samolepka nebo krátký vzkaz od maminky. Taková svačinová krabička se pak pro každého školáka stane místem plným překvapení a rodičovské lásky.

Jak dětem zpříjemnit svačinu?

Další pomůckou, jak dětem zpříjemnit jejich dopolední svačinu, je zapojit je do její přípravy. Otevřít chladničku, namazat a naskládat sýr se šunkou na krajíc celozrnného chleba zvládne i prvňák. Mamince pak už stačí jen odkrojit správnou velikost porce a jako bonus jí zbyde zdravá svačina do práce. Malý kuchař se pak může ostatním spolužákům pochlubit, jak výborně umí vařit.

Přečtěte si také další články:

MUDr. Zlatko MarinovSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce