Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Tataráček z lososa s tomatovým dipem

Losos s křepelčím vejcem za 80 korun? Nejde o vtip, odborníci z Žij zdravě vám ukážou, jak si zdravou delikatesu připravit za pár korun. Dobrou chuť!

Ingredience:

2 porce, cena cca 80 Kč

 • Losos čerstvý 200 g; 1690 kJ
 • Šalotka 20 g; 35 kJ
 • Sůl 1 g; 0 kJ
 • Pepř bílý 1 g; 0 kJ
 • Mascarpone 10 g; 163 kJ
 • Limetková šťáva 10 ml;  33 kJ
 • Sezamová semínka 3 g; 75 kJ
 • Rajčata 60 g; 50 kJ
 • Olivový olej 5 ml; 194 kJ
 • Rukola 2 g; 2 kJ
 • Salát lollo rosso 2 g; 1,3 kJ
 • Salát lollo biondo 2 g; 1,3 kJ
 • Křepelčí vejce 2 ks; 662 kJ
 • Toustový chléb 50 g; 592 kJ
 • Česnek 5 g; 23 kJ

losos

Postup:

Tataráček: Lososa stáhneme z kůže, očistíme a nasekáme na jemné kostičky. Ochutíme solí, pepřem, limetovou šťávou, šalotkou nasekanou na jemné kostičky a 5 g mascarpone. Směs důkladně promícháme a vytvarujeme větší kuličku, kterou posypeme sezamem a necháme v chladničce odležet cca 15 minut.

Tomatový dip: Rajčata na vrcholku nařízneme a vložíme je spařit do vroucí vody. Poté je ochladíme studenou vodou a oloupeme. Oloupané tomaty nakrájíme na kostky a vložíme do mixéru. Přidáme sůl, špetku pepře, pár kapek limetové šťávy, česnek a olivový olej. Vše důkladně rozmixujeme a necháme cca 10 minut v chladničce odležet.

Pošírované křepelčí vejce: Do rendlíku nalijeme vodu, přidáme ocet a sůl a přivedeme k varu. Poté plotnu stáhneme tak, aby nám voda jen lehce vřela. Naběračkou v rendlíku roztočíme vír a do něho rozklepneme křepelčí vajíčko. Vaříme cca 1,5 minuty. Naběračkou vejce vyjmeme a ihned ho ochladíme ledovou vodou. Jako příloha je vhodné použít na sucho opečený toust nebo celozrnnou bagetku.

Tipy odborníků:

Michal Fait

Tip kuchaře: Na tataráček je vhodné použít i jiné druhy ryb, jako je například tuňák, halibut nebo máslová ryba. Postup při výrobě pošírovaných křepelčích vajec lze uplatnit i pro klasická vejce.

Bc. Jitka Laštovičková

Komentář nutričního terapeuta: Energetická hodnota 1 porce: 1761 kJ. Obsah živin: tuky 51 g, sacharidy 37 g, bílkoviny 59 g. Losos je dravá ryba s poměrně vysokým obsahem tuku ve svalovině (100 g lososa může obsahovat až 23 g tuku), což způsobuje zabarvení svaloviny do oranžovo-červena. Obsahuje také určité množství cholesterolu (cca 50 mg na 100 g lososa), je však také velmi dobrým zdrojem polynenasycených mastných kyselin – obsahuje ω3 nenasycené mastné kyseliny. Celkově se jedná o pokrm velmi lehký, který nezatíží významně trávení. Můžete jej připravit jako lehčí letní variantu klasického tatarského bifteku. V létě může být příjemnou cestou, jak do svého stravování zařadit 2x týdně rybu.

Mgr. Lucie Životská

Komentář instruktora pohybu: Chuťově delikátní a přitom lehce stravitelné jídlo. Před započetím pohybové aktivity doporučuji dodržet alespoň hodinovou pauzu. A za jak dlouho získanou energii tímto pokrmem spálíte? Například za jeden a půl hodiny golfu (s ručním vozíkem). Výdej energie je přepočten na 70 kilového jedince.

MUDr. Radka Jedličková

Komentář lékaře: O příznivém efektu nenasycených mastných kyselin jsme již v receptech hovořili opakovaně. Proto naopak několik slov k cholesterolu. V krvi máme více látek lipidového charakteru: celkový cholesterol měl by být pod 5 mmol/l.  „Hodný“ HDL cholesterol je přenášen nosiči s vysokou hustotou, kteří nedokážou díky své konzistenci proniknout do cévních stěn. V těle slouží jako „uklízeči“ nadbytečného cholesterolu ze stěn cév, který na sebe umějí navázat a odnést do jater, kde je odbourán. „Zlý“ LDL cholesterol naopak přenášejí v krvi nosiči s nízkou hustotou, kteří dokážou proniknout téměř všude – do buněk i do cévních stěn. Je-li ho příliš, začne se v cévách ukládat a vytvářet tzv. aterosklerotický plát, norma pro jinak zdravé jedince je do 3 mmol/l TG=triglyceridy - jejich hladina je nejvíce ovlivněna stravou, norma je do 1,7 mmol/l. Vysoké hladiny triglyceridů v krvi způsobují, že se cholesterol snadněji ukládá do cévní stěny, a podporují tak vznik aterosklerózy.

Mohlo by vás zajímat:

sabaka (31.08.2012):

mňamka

vera57 (04.09.2012):

Cenu tohoto jídla tipuji tak na 98-103 KčSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce