Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Chirurgická léčba obezity vyšších stupňů v 21. století

U lidí s obezitou 2. a 3. stupně (BMI nad 35 resp. 40) přichází v úvahu tzv. bariatrická chirurgie, tedy operační výkon, který povede k významnému poklesu hmotnosti. Operační výkony můžeme rozdělit na dvě základní skupiny.

Restriktivní výkony, resp. výkony s převahou restrikce, vedou ke snížení objemu jídla tím, že je žaludek zmenšen. Mezi tyto výkony se řadí především nejdéle prováděná bandáž žaludku. Při ní dochází k nasazení utahovací manžety na žaludek. Vznikne takto nový žaludek nad manžetou o obsahu cca 50 ml. Tento typ výkonu je vratný a v určitých případech lze bandáž odstranit. Pokud je však bandáž funkční a nečiní žádné potíže, ponechává se dlouhodobě.

Další variantou restriktivního typu operace je tzv. sleeve gastrectomie, kdy ze žaludku vznikne trubice resp. rukáv. Zadní stěna se odstraní a zbytek žaludku vytvoří nový žaludek. Podobný efekt má zarolování žaludku, kterému se říká plikace. Zadní stěna se vnoří dovnitř. Žádná část se neodstraňuje.

Jako kombinovaný výkon s částí restriktivní (snížení objemu) tak malabsorpční (snížení vstřebání) se provádí tzv. žaludeční bypass. Při něm dochází ke zmenšení žaludku a následně jeho napojení až za dvanáctník a čast jejuna. Ponechává se funkčních cca 150 cm tenkého střeva.

Operační výkon s převahou malabsorpce je biliopankreatická diverze, kdy je žaludek zmenšen jen málo, ale ponechává se funkční jen 80-100 cm tenkého střeva. Indikace ke všem výkonům by měl být pouze ve specializovaných obezitologických centrech.

Nesmírně důležitá je nejen příprava před operací, ale i dlouhodobá pooperační péče. Informace lze získat například v rámci tzv. Banding klubů. Zde se setkávají lidé po operaci s těmi, kteří se na operaci teprve chystají. V poslední době se ukazuje, že zvláště pacienti s obezitou vyšších stupňů a přítomnou cukrovkou druhého typu nejvíce profitují z operačních výkonů jako je bypass či biliopankreatická diverze. Více jak polovina pacientů s diabetem zjišťuje, že diabetes na určitou dobu zcela vymizí. Velmi dobrý efekt na cukrovku však mají skoro všechny výkony. Jen je třeba častějších kontrol, aby se předešlo hypoglykémiím způsobeným užívání hypoglykemizující léčby.

Autor: MUDr. Martin Matoulek

Přečtěte si také další články:

 

Dodaz (10.10.2012):

A co když mám obezitu kvůli Bechtěrevově nemoci 5 stupně? Dá se to srazit ze 108 na 78? Děkuji za odpověď.

Lenka (12.10.2012):

uvedené procedury hradí pojištovna?Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce