Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Cukrovka v dětském věku – čeho se bát

Dnes si budeme povídat o cukrovce, tedy o onemocnění, kterému se odborně říká diabetes mellitus. Existují dva odlišné typy cukrovky, diabetes mellitus 1. typu a 2. typu.

Cukrovka 1. typu se obvykle rozvíjí v dětském věku (i když to nemusí být pravidlem), dochází při ní k poškození buněk slinivky, ve kterých se tvoří inzulin. Proto je také jedinou možnou léčbou podávání inzulinu v injekcích. Počet dětí s tímto onemocněním sice stoupá, ale zvýšené riziko onemocnění není ovlivněno obezitou.

Jak je to s cukrovkou 2. typu?

Hlavním rysem tohoto typu cukrovky je pokles citlivosti tkání k účinkům inzulinu, inzulin tedy nemůže správně plnit svoji nejdůležitější funkci – zpracovat důležitý zdroj energie pro organizmus – tedy cukr (glukózu). Současně dochází i ke snížené tvorbě inzulinu ve slinivce.

Cukrovka 2. typu byla donedávna považována za onemocnění, který se objevuje výlučně v dospělém věku („stařecká forma“ cukrovky) a dětí se vůbec netýká. První případy tohoto onemocnění u dospívajících byly popsány někdy v sedmdesátých létech minulého století. S narůstajícím výskytem obezity se však začátek onemocnění posouvá do stále mladších věkových skupin. Ve Spojených státech stoupl počet diabetiků 2. typu v dospívání například natolik, že v současnosti tvoří téměř jednu třetinu nově diagnostikovaných případů cukrovky. V Japonsku narostl počet dětí s touto chorobou za posledních 20 let více než třicetkrát, mezi školáky je dokonce častější než diabetes mellitus 1. typu. Obdobná je situace i v jiných státech, např. Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu apod.

Čeho se vyvarovat?

Existuje přitom celá řada faktorů, které možnost onemocnění cukrovkou 2. typu v dětském věku zvyšují. K těm nejdůležitějším patří obezita a nedostatek fyzické aktivity (přispívají ke snížení citlivosti tkání vůči inzulinu), výskyt cukrovky druhého typu u blízkých příbuzných, věk 12 – 16 let (v době puberty se i za normálních okolností mírně snižuje vlivem pubertálních změn citlivost tkání vůči inzulinu, je to současně věkové období, kdy je zpravidla cukrovka zjištěna).

Ještě si myslíte, že se nemusíme cukrovky bát? Připomeňme si znovu, vždy je lepší onemocnění předcházet. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je obezita a nedostatek pohybu. Další velmi dobrý důvod začít se více hýbat a „poprat“ se s nadbytečnými kilogramy…

Autor: MUDr. Jitka Kytnarová, dětský endokrinolog a obezitolog

Přečtěte si také další články:

 
Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce