Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Detox. Zhubneme či ne?

V posledních letech se hitem na internetu stávají recepty na tzv. „detoxikaci“ organismu. Od různých nápojů, speciálních dieta až po vyplachování střev. Z definice detoxikace vyplývá, že je to proces respektive soubor metod, postupů, prostředků a organizačního zabezpečení k účinnému odstranění toxické látky nebo snížení škodlivého účinku toxické látky na bezpečnou úroveň, která neohrožuje život a zdraví.

Jak to funguje v lidském organismu?

Zde hrají největší roli játra a ledviny. Většina toxických látek přesně definovaných je v játrech metabolizována a posléze i vyloučena do žluče do střev. Může ovšem při tom také dojít k poškození jater.

Jiné látky mohou být zase vylučovány ledvinami. Ve zvýšené koncentraci mohou být pro ně škodlivé. Existují i metody, které se využívají např. při otravách, jako je výplach žaludku (do několika desítek minut až hodin po požití např. léků), hemodialýza (očištění krve od toxických látek – stejné jako u dialýzy u pacientů se selháním ledvin), nebo například požití tzv. antidot resp. látek na které se toxické látky naváží a jsou tak z těla vyloučeny nebo neutralizovány.

Univerzální detoxikace = nesmysl

Většina postupů doporučovaných a propagovaných na internetu jsou však postupy pro tzv. univerzální detoxikaci, což je samo o sobě vesměs nesmysl. Jistě nelze nic namítat proti odlehčovacím dnům, kdy jíme jídla s miminem tuků a tím do organismu vpravíme méně toxických látek rozpustných v tucích (např. v uzeninách, smažených pokrmech apod.).  Mnoho „toxických“ látek však vzniká právě při rychlém hubnutí, kdy nejen metabolity, ale i další látky rozpustné v tucích jsou nahromaděny v tukové tkáni a při prudkém hubnutí jsou uvolňovány do organismu a játra jako detoxifikační orgán je nemusí stačit zpracovat.

Kojící ženy, mějte se na pozoru

Stejně nebezpečné je prudké hubnutí u kojících žen, protože pak se tyto látky mohou dostat i do mateřského mléka. Výplachy střev pak patří do lékařského prostředí a prakticky jediný význam mají před provedení endoskopického vyšetření tlustého střeva. Neodborné prováděný výplach se zaváděním hadičky do konečníku může naopak přinést komplikace v poškození stěny nebo svěrače.

Pročištění střev napomůže vláknina

Pro tzv. pročištění střev resp. proti stagnaci střevního obsahu ve střevech je nejúčinnější v rámci prevence přijímat dostatek vlákniny. V přírodním zdroji je přítomna v ovoci a zelenině. Prameny udávají, že pro dostatečný příjem vlákniny postačí půl kilogramu ovoce či zeleniny. Pokud sníme takové množství, redukční dieta je skoro zaručena (za předpokladu, že to není kompenzováno půl kilogramem ovaru :-)).

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Mohlo by vás zajímat:

Ptejte se odborníků na vše, co vás zajímá ohledně snižování váhy. Své otázky zasílejte na naši e-mailovou adresu info@zijzdrave.cz.

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

lenkakumpova (22.02.2012):

NĚKOLIK LET NEÚSPĚŠNÉHO BOJE S NADVÁHOU MĚ NUTÍ SKUSIT VŠECHNO.JE V LIBERCI NĚJAKÝ ODBORNÝ DIETOLOG KTERÝ BY MI POMOHL TRVALE A NECHTĚL ZA TO MILION.HRADÍ NĚCO VZP A MŮŽETE MI POMOCI.LK

odpovídá (11.03.2012):

Dobrý den, Lenko, kontaktujeme odborníky Žij zdravě a zkusíme vám poslat tip. Tým žij zdravě

frenk dux (06.03.2012):

dobre jidlo

van damme (06.03.2012):

holubky

frenk dux (06.03.2012):

dobrá dieta

čavo s palacke (06.03.2012):

plecha

simpaticka holcicka (06.03.2012):

goja maslo mouka nioc moc ale kaficko a cigaretka nic moc hahha to by sem si dala

roman.korbel (06.03.2012):

pavel dej mišovi facku :)

van damme (06.03.2012):

beng tulej

frenk dux (06.03.2012):

dobra si ivet

namyslena holka (06.03.2012):

tak co ste neska snidaly a kolik? heheh covam je neska

12

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce