Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Když hraju fotbal, už tolik nefuním…

Jmenuji se Ondra a je mi 14 let. Když se nyní podívám zpětně na své fotky, začínal jsem být poněkud „oplácaný“ už v době, kdy jsem šel do první třídy. Fakt je ten, že jsem měl vždycky jídlo rád… Tehdy jsem si samozřejmě žádný problém neuvědomoval.  Kilogramy plíživě narůstaly. Nikdy jsem závodně nesportoval, zpočátku mně ale hodiny tělocviku nevadily, docela rád jsem si i zahrál s kamarády fotbal. Jenže přišla chvíle, kdy jsem nějak „nestačil s dechem“ a najednou jsem byl při fotbale posílaný jen do branky. Přestalo mě to bavilo.  Asi před dvěma lety mi zjistili vysoký krevní tlak. Tehdy padlo rozhodnutí (myslím, že společné rozhodnutí mé dětské lékařky a rodičů, tedy spíše maminky), že je potřeba začít s mojí váhou něco dělat. Ujišťuji vás, že tehdy to moje rozhodnutí rozhodně nebylo! Měl jsem hrozný strach.  Připadalo mi, že se můj svět hroutí, že mi od této chvíle budou do konce života odepřeny všechny ty lákavé dobroty, čokolády, chipsy, řízečky…   Dostanu nějaké jídelníčky, které mi vůbec nebudou chutnat! To rozhodně nepodstoupím!

A co bylo dál..

Na první i na další návštěvy jsme měli přinést „jídelníček“, tj. zápisy toho, co jsem za posledních týden před návštěvou snědl. Záznamy jsem nechal na mámě a upřímně řečeno, občas jsem nějaké ty koupené chipsy zatajil, vždyť mi to stejně nikdo nedokáže.  Paní doktorka vzala barevnou tužku a začala podtrhávat. V téhle chvíli jsem si připadal fakt hrozně! To nic z tohohle už nesmím?! Dostalo se mi ale ujištění, že všechno si občas mohu dovolit, že jde jen o to, kolik „rizikových“ potravin se v jídelníčku za den, týden či měsíc objeví. Také prý není nutné a nikdo nečeká, že do příští návštěvy bude můj jídelníček stoprocentně zdravý. Změny prý mohou být postupné. To už znělo o něco lépe.  Ukázalo se, že mým hlavním problémem jsou neustálé návštěvy ledničky a komory (To byl tedy fakt!) a sladké limonády. S pitím tak veliký problém nebyl, občas jsem pil i něco jiného – vodu, minerálku, spíš podle toho, co zrovna bylo. Pokud jsem si ale mohl vybrat, šáhl jsem po limonádě. Rodiče dostali doporučení, aby limonády prostě přestali kupovat. Horší to bylo se sladkostmi, chipsy atd., znovu a znovu jsem si je kupoval ve škole v automatu, po škole v cukrárně, doma bral z lednice. Tomu prostě nešlo odolat!

A dost! Tak to dál nejde.

Nakonec se řešení našlo, i když to „bolelo“.  Doma najednou nebylo po čem šáhnout, rodiče prostě přestali tyhle věci kupovat do zásoby. Dokud jsem ale u sebe měl nějaké peníze, pořád jsem si mohl něco koupit. I tady nakonec pomohli rodiče. Chtěl jsem tehdy strašně moc nový počítač.Rodiče mi řekli, že mi na něj na celý nedají, ale že pokud si našetřím něco z kapesného, rádi mi na něj přidají. To už byla motivace k tomu, abych míň postával u automatu (Současně jsme se ale domluvili, že jednou týdně si mohu zcela legálně něco koupit, jednak bych to asi nevydržel, za druhé, jak bych vypadal před klukama, kteří peníze mají a pořád si něco kupují?).
Pak se ještě probíralo, jak, kdy a kolik času věnuji sportu. Jak jsem už vzpomínal, postupně mi i školní tělocvik připadal otravný a nebavil mě. Jako menší jsem jezdíval na kole, ale samotného mě to taky nebaví. Padaly různé návrhy. Máma mi chtěla moc pomoct a navrhovala společné procházky.  Fajn, jednou za čas možná, popovídat si, ale třeba každý den? To ne!  Prý, jít si zaběhat! Ale kam? Sám? V tomhle případě mi pomohl jednak táta, jednak kamarád. Táta, který neustále tvrdil, že má moc práce a na sport mu nezbývá čas ani energie, oprášil své kolo a alespoň o víkendu jezdíme. S kamarádem si zase chodíme občas „zakopat“, občas zajdeme do bazénu. Zjistili jsme, že ani návštěva posilovny ve škole není tak marná.

A výsledek?

Nejprve se nárůst mé váhy zastavil, teď vzhledem k mé výšce zvolna klesá… Už druhým rokem! Ani při fotbale už tolik nefuním! Nebudu lhát, že se vždycky stoprocentně dařilo, jsou okamžiky (například loňské Vánoce), kdy se mi prostě nepodařilo se udržet, ale teď už to úplně vzdát nechci!

Mohlo by Vás zajímat:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce