Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Léto se blíží aneb jak na to v tomto období II.

Shazovat kila v létě je v mnoha ohledech snadnější, než v zimě. V minulém článku jsme se podívali blíže na letní pohyb a pitný režim, dnes se dočtete o letní dietě.


Letní dieta

S příchodem jara a léta se na náš stůl může dostat více zeleniny a ovoce. Postupně klesá cena například rajčat, paprik, okurek a to nám umožňuje využít je k přípravě rozmanitých pokrmů s nižším obsahem energie. Možná ještě důležitější však je, že s prodloužením dne máme více času, který můžeme využít například na plánování jídelníčku. To je zpočátku ještě důležitější, než jen se okamžitě snažit vybírat vhodné potraviny. Naplánujte si vždy den dopředu podle svého programu, co, kdy a kde budete jíst. Tomu samozřejmě předchází plán nákupu. Do práce, na výlet nebo na procházku si s sebou vezměte vždy nějakou zeleninu, kterou zkonzultujete v okamžiku, kdy budete mít hlad, nebo vám náhodou nevyjde váš stravovací plán. Uvidíte, že to není tak složité, jak to vypadá. Opatrně však s pojídáním ovoce o vyšším obsahu cukru, například melounů. Sice vypadá, že obsah vody je vysoký, ale často jsme schopni sníst i více než 2 kilogramy melounů v horkém létě. A to může být hodně energie.

Když vás honí mlsná, utečte jí

Do lednice si pak připravte čerstvý zeleninový salát a při večerní návštěvě ledničky jistě mnozí z vás ocení připravený dietní pokrm. Ti, kteří však neodolají kolečku salámu, kousku sýra nebo dokonce čokolády, aspoň zjistí, že ne hlad, ale chuť je vede k vyššímu energetickému příjmu. K tomu pak existují jiné postupy. Pokud to tak je, zapisujte si svůj jídelníček podrobně a vyhledejte rady odborníka. Možná nejen nutriční terapeut, ale i klinický psycholog, vám může velmi úspěšně poradit. Chuť je většinou vyprovokována vnějším impulsem. Modifikovat odpověď na tyto impulsy však často nebývá jednoduché. Pokud vás dráždí například reklamy v televizi, obvykle pomáhá odchod od televize (nikoliv do ledničky :) ).

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Mohlo by Vás zajímat


Andrea (31.07.2012):

Pokud chcete nějaký tip na letní pohyb, koukněte se zde - www.komunita111.czSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce