Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Lze zhubnout jarním úklidem?

I když lidové pořekadlo praví „březen za kamna vlezem“ jistě uznáte, že první jarní sluníčko nás spíše povzbudí k nějaké činnosti než ke schovávání se za kamna. Na druhou stranu je pravda, že když se podíváte na svoje tělo, které se přes celou zimu příliš nehýbalo a ještě k tomu si příjmem různých dobrůtek tvořilo tukovou izolační vrstvu proti mrazu, nejradši byste za ty kamna opravdu zalezli. Ale nezoufejte, na pohyb není nikdy pozdě a jaro je ke snižování nadváhy přímo stvořené.  A že se musíte teď vrhnout na jarní úklid a na cvičení nemáte pomyšlení? Nevadí, i při úklidu můžete spálit nějakou tu energii….

Lze úklidem nahradit cvičení?

Lze zhubnout jarním úklidem?Jak to tedy je s tím úklidem? Je samozřejmé, že cíleným sportováním využíváte svou energii mnohem efektivněji, nicméně i při některých domácích pracích se můžete pěkně zapotit. Problémem je, že při těchto prácích v domácnosti je intenzita činnosti poměrně nízká, nebo se zvyšuje jen nárazově. Což není, jak jistě víte, pro redukci hmotnosti zcela ideální. Můžete namítnout, že tedy alespoň posilujete. Ano, jistě, jen je tu další problém – většinou při domácích pracích zapomínáte hlídat správné postavení páteře, hlavy, ramen a naopak svaly spíše nevhodně přetěžujete. Co tedy s tím?

Je nutné si uvědomit zásadní věc - úklidem vhodné cvičení určitě nenahradíte. Ale můžete to zkusit se cvičením například nakombinovat. Zahřejte se luxováním a vytíráním, pak si cíleně zaposilujte a nakonec si jděte třeba na půl hodinky projít či si rychlou chůzí skočte do obchodu pro nějaký čisticí prostředek.

Luxovat nebo se jít projít

Pro ty z vás, kteří chtějí opravdu jen uklízet, máme zprávu, že například za hodinu luxování spálíte asi 600 kilojoulů,tedy zhruba stejně jako hodinovou chůzí o rychlosti 4 km/h. Zdá se mi tedy výhodnější, než hodinu vysávat, jít se na 40 minut projít do přírody rychlejší chůzí (4km/h je opravdu pomalá chůze) a zbylých dvacet minut věnovat vysávání. Nehledě na to, že jen málokdo si hlídá u luxování správný stoj, aby nepřetěžoval celý svůj osový skelet.

Samozřejmě také záleží na tom, s jakým nasazením budete danou činnost provádět, stejně jako u cvičení platí, že čím aktivněji se do dané činnosti zapojíte, tím více energie spálíte. Například, jestliže si při luxování pustíte hudbu a budete ještě přitom tancovat, bude určitě výdej daleko větší. Je jasné, že výdej energie záleží i na dalších faktorech – na rychlosti pohybu, který provádíte, na vaší hmotnosti, či trénovanosti.

Nejen výdaj, ale také přijem - to je oč tu běží

Co tedy říci na závěr? Pro redukci hmotnosti je určitě lepší uklízet než sedět za kamny, případně u televize či počítače. Jen je potřeba pořád myslet na správné držení těla, kompenzační cvičení a a na to, že výdej je jedna věc, ale když chceme redukovat, musíme se zamyslet také nad energetickým příjmem.

Autor: rekondiční instruktor, Mgr. Jan Větrovský

Přečtěte si také další články:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!


VKostalova (04.11.2012):

Myslím si, že ženy v domácnosti, které pořád pobíhají po kuchyni, k dětem a zase po kuchyni spálí kolikrát více kalorií než někdo, kdo jde jednou za týden za 45 minut na zumbu. Mám to z vlastní zkušenosti, když jsem studovala, chodila jsem dvakrát týdně tancovat, nyní na to nemám čas, ale mám vlastní domácnost a navíc tedy pejska a myslím, že mě to udržuje stále relativně fit :).Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce