Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Obezita je nemoc. O krásu jde až v druhé řadě II

Obezita není vždy otázkou vůle, ale také sociálního tlaku a vynuceného životního stylu. Jednáme pod vlivem tzv. toxického prostředí, které ovlivňuje jak psychiku, tak chování každého z nás. Obezita se stala nemocí, kterou je nutné léčit. Genetické dispozice nedovolují každému, aby dosáhl hodnot optimální hmotnosti, aniž by celý život držel „redukční“ dietu. Schůdným východiskem pro většinu populace může být mírná stabilizovaná nadváha. To je však dlouhodobým úkolem jak pro samotného pacienta, tak pro celý tým spolupracujících odborníků.

Nejdůležitější je, aby jídlo přestalo být ve středu zájmu. Jednostranné nevyvážené diety, které pacient sám zvolí, mají kromě zdravotních rizik další negativní rys – nelze je dodržovat trvale. Zákonitě přijde krize, kdy dojde k porušení předsevzetí, obézní se přestane kontrolovat. Hmotnost stoupá, protože obézní zpravidla přibere o něco více, než zhubl (jo-jo efekt). Jídlo se stane hlavní náplní života. V tomto stadiu je vhodné, aby do hry vstoupil psycholog. Cílem psychoterapie není pouze hmotnostní úbytek, ale zvýšení kvality života, kdy se pacient cítí lépe po stránce nejen tělesné, ale i psychické.

Co do úst?

Sestavení konkrétního jídelníčku je úlohou nutričního terapeuta. Pozor na tzv. výživové poradce, kteří mnohdy nemusí mít dostatečnou kvalifikaci a někteří z nich fungují jako prodejci neověřených produktů slibujících zázračné, rychlé zhubnutí. Při sestavování jídelníčku je nutné vzít v potaz i další onemocnění (například cukrovka, zvýšený krevní tlak, ateroskleróza apod.). Základem jídelníčku by měly být potraviny bohaté na vlákninu (zelenina především), doplněné netučnými bílkovinami s omezeným množstvím škrobovin (obilniny, rýže, brambory). Přednost dáváme těm, které se pomalu vstřebávají a štěpí na cukry (s nízkým glykemickým indexem, například luštěniny). Omezené množství rostlinných tuků je nezbytné pro vstřebávání vitaminů. Živočišné tuky a sladkosti lze konzumovat jen výjimečně. Pozor na větší množství sladkého ovoce a ovocné šťávy! Trend spěje k zmírnění striktních příkazů. Fenomén „zakázaného ovoce“ funguje! Často bývá podceňován příjem sladkých nápojů a alkoholu. Mnoho lidí se například mylně domnívá, že alkohol „spaluje“ tuky, a tudíž „odečítá“ kalorie.

Pohyb musí bavit

Fyzioterapeuti doporučují cvičení, při kterém stoupne srdeční tep, které trvá 30 až 40 minut a provozuje se minimálně třikrát týdně. Může jít například o rychlou chůzi, jízdu na kole, plavání, tanec... V posledních letech však přibývá důkazů, že zdravotní prospěch přináší jakýkoli pohyb (i menší intenzity) s jedinou podmínkou - musí být pravidelný. K tomu, abychom se k němu vraceli, nás pak musí bavit. Pohyb je nejlepší prevencí mnoha „civilizačních“ chorob, včetně některých zhoubných nádorů (například rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku – tedy nejčastějších karcinomů).

Pilulky pomohou, ale nejsou všemocné

V terapii obezity mají léky své místo jako doplněk změny stravovacích návyků a zvýšené pohybové aktivity. Lékař internista – obezitolog (ale i praktický lékař) může předepsat léky, které zvýší účinnost léčby. V současnosti se používá orlistat (Xenical). Volně prodejný je přípravek se stejnou účinnou látkou – Alli. Orlistat funguje tak, že brání vstřebávání části tuků přijatých s potravou. Na druhou stranu je více než žádoucí přistupovat kriticky k potravním doplňkům, které jsou nabízeny často velmi agresivní reklamou a které slibují „zaručené hubnutí s minimem námahy“. U mnoha produktů jde o zcela vědomé klamání nemocných.

Bariatrie - skalpelem na obezitu

Nejde o „krášlící“ operaci, ale léčbu obezity a prevenci i léčbu chorob, které s obezitou souvisejí. V současnosti je vypracováno již několik postupů, které ovlivňují jak množství, tak dobu a způsob průchodu potravy zažívacím traktem. Kritériem pro to, zda bude pacient léčen chirurgicky, je do jisté míry BMI. Je-li jeho hodnota nad 40 kg/m2, pak je vhodné obezitu léčit i chirurgicky (spolu s režimovými opatřeními). Jsou-li přítomna další onemocnění, pak se zvažuje přistoupit k bariatrickému řešení už při BMI 35 kg/m2.

Obezita je zákeřné onemocnění, charakterizované výraznými zdravotními riziky, kterým se budeme podrobně věnovat v následujících článcích. /Metabolický syndrom, cukrovka (diabetes mellitus 2.typu) , vysoký krevní tlak (arteriální  hypertenze), porucha metabolismu tuků (dyslipidémie), srdečně cévní choroby, poruchy spánku, nádory, deprese…../

Autor: MUDr. Marta Šimůnková

Mohlo by vás zajímat:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce