Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

První návštěva v ordinaci dětského obezitologa

Před první návštěvou dětského obezitologa mají všichni jasno, proč za ním jdou. Mnozí si slibují, že získají rozepsaný jídelníček. To však není možné. První konzultace je o vzájemném představení dítěte, jeho rodiny s dětským obezitologem a seznámení se s léčebným postupem.

Léčba dětské obezity vyžaduje čas

Léčba dětské nadváhy se nevyřeší během jediné návštěvy u odborníka. Je to dlouhodobý proces s různými fázemi. Lze říci, že jak dlouho trval vznik nadváhy, tak dlouho může trvat i její léčba. Důležitá je podpora rodiny. Ta představuje bezpečný přístav, v němž se dětem dostává ochrany, ocenění a kde se utváří jejich sebevědomí. Především životní styl rodiny je odpovědný za veškeré nedostatky a neúspěchy, které vedou k nerovnováze v energetickém příjmu a výdeji.

Každý kilogram stojí peníze

V civilizovaném světě není volný přístup ke zdroji potravin. Každý kilogram tělesné hmotnosti a i ten navíc si člověk musí koupit. Jeden kilogram tělesného tuku tak představuje částku 2–3 000 Kč. Nadváha dítěte tak může stát 30 až 60 tisíc korun, ročně je to přibližně 10 až 15 tisíc korun.

Dítě nemá v rodině ekonomickou moc. Nevydělává, nenakupuje, nevaří. Doma jen jí. Odpovědnost tedy padá výhradně na rodiče, protože oni mají prostředky k nastavení celého rodinného „systému“ a jeho změnám. Jedině rodina má možnost dítěti pomoci z bludného kruhu obezity, do kterého upadlo.

Základní pravidlo – jeden za všechny, všichni za jednoho

V naší ambulanci platí základní pravidla, která musí doma všichni respektovat – jeden za všechny, všichni za jednoho, co platí pro jednoho, platí pro každého. Na léčebném programu se podílí pediatr, obezitolog, psycholog a psychoterapeut. Případně se přidávají ještě endokrinolog, sportovní lékař a kardiolog. Pacienty upozorňuji na to, že náš program má 100 % účinnost a nemohou nás ošálit. Mohou podvést jen obézní dítě a dítě samo sebe. My jim můžeme garantovat, že chyby, které vedly k nadváze, vždy odhalíme.

Proč musí celá rodina k dětskému obezitologovi?

V naší ambulanci musí každý vědět, proč přichází. Děti již od předškolního věku dobře vědí, proč se u nás v ordinaci ocitly. Velmi často jim to připomínají jejich spolužáci. Maminky také vědí, že zdravý život jejich dětí a současné nároky vyžadují i odpovídající vzhled a obezita s sebou nese závažné zdravotní následky. Tatínkové zpočátku netuší, proč se svou rodinou do ordinace přišli. Vysvětlíme jim, že s rozvojem jejich vlastní nadváhy nezvládnou naučit svá vnoučata jezdit na kole a že je možná ani nezažijí. Nadváhu svých dětí má šanci vyřešit jedině ta rodina, která pochopí, že jde o celoživotní změnu hodnot. Naučí se s námi celoživotní zásady, tedy zabránit přibývání hmotnosti, eventuálně včas řešit počínající nadváhu bez nutnosti odborné pomoci. Rodičům se mnohdy může zdát nepříjemné, že nahlížíme do intimních rodinných záležitostí. Naprosto chápeme, že pro dospělého mohou být naše komentáře dotěrné až vlezlé, ale bez vzájemné důvěry není úspěšná léčba možná.

Rodina – základ štíhlosti dítěte

Na utváření dětského světa se podílí škola, kamarádi, zájmy, ale nejvíce rodina. Ta představuje základní stavební kámen dětského světa, na kterém postaví celý svůj budoucí život. Životní styl rodiny se vždy v plném rozsahu odrazí na návycích a zvycích jejich nejmenších členů. Pokud rodina tráví víkendy na horách a sport je nenásilnou formou začleněn do jejího života, pak je jen malá pravděpodobnost, že dítě prosedí celé dny u počítače nebo televize s pytlíkem chipsů nebo čokoládou.

Fungující rodina hubne

Pokud se zapojí celá funkční rodina do spolupráce, jsou výsledky v naší ambulanci téměř zázračné. Dlouhodobé reálné snížení hmotnosti 30 kg u dětí a 80 kg u celých rodin nás utvrzuje v naší správné cestě. Bohužel jsou však plně funkční rodiny v současné době v naší ambulanci vzácnou výjimkou. Realita rozpadu rodinných hodnot klade naší práci velké překážky. Situace se často komplikuje probíhajícím rozvodem rodičů, kteří neposkytují dítěti dostatečně klidné zázemí. Dynamika současných společenských vztahů narušuje klasický neměnný model rodiny a dítě se často setkává během svého dětství s rozpadem a utvářením mnohdy i nejedné nové rodiny.

Špatné vztahy v rodině trápí i dítě

Nejen během rozpadu rodiny je dítě vystaveno vážné komplikaci v rodinných vztazích, kterou představuje „popouzení“. Jde o kritiku a znevažování druhého rodiče, na které se často podílejí i prarodiče a další příbuzní. Neuvědomují si, že tímto sdělováním „pravdy“ staví dítě do neřešitelné situace. Maminky mají nejčastěji obavy, že se otec bude o dítě špatně starat a bude mít na něj nesprávný vliv. Jenže dítě s ním potřebuje trávit čas, jinak jejich vztah vyhasíná. Děti vždy sledují, jak se chovají dospělí a napodobují je. Vědomě si všímají, zda určité chování posílí jejich pozici (prosadit se, získat pozornost) nebo jim uškodí. Kvalitu výchovy tak neurčuje míra blízkosti, ale snaha komunikovat, naslouchat dítěti a těšit se ze společně strávených příjemných chvil. Při nedostatku rodinného kontaktu děti logicky utíkají k počítačům. Počítačové hry vedou k závislosti a osamocení, i když jsou děti na komunitní síti. V přímé komunikaci mezi lidmi často selhávají pro malou slovní zásobu a nejistotu.

Jak žijí dnešní děti

Odrazem současné rodiny je modelový denní režim dítěte. Děti vstávají obvykle na poslední chvíli před odchodem do školy, rychle zvládnou základní hygienu. Většinou nesnídají nebo si v ranním spěchu vezmou, co doma najdou – sušenky, tatranku, sporadicky, co jim někdo připravil. Dopolední svačina, pokud ji mají z domova, bývá pečivo a salám, sladká voda a sušenky. Pokud si koupí něco v automatu, bývá to bageta a opět sladkost. Oběd mají děti ve školní jídelně. Často jim nechutná, polévky nejedí a hlavní jídlo jen podle rozmaru. Pokud jim oběd ve školní jídelně chutná (např. buchtičky se šodó nebo rajská omáčka s knedlíkem), jdou si přidat nebo si řeknou spolužákovi, který jídlo nejí. Když pocítí hlad nebo vidí nějaké přitažlivé jídlo ve fast-foodu cestou na kroužek, jdou si ho koupit a zapijí ho sladkým nápojem. Po kroužku doma hodí tašku do kouta a zasednou k počítači, na kterém ze začátku hrají hry, pak se vrhnou na komunitní sítě. Odpoledne posvačí smetanový jogurt (někdy i dva) s rohlíkem nebo croissanty. Pouze polovina dětí večeří v klidném prostředí domova společně alespoň s jedním rodičem u stolu bez televizních zpráv. Často jsou večeře příliš syté a podávají se velké porce. Potom se přesouvá rodina k televizi. Zde pojídají různé pochutiny, například přesolené oříšky, bramborové lupínky, krekry apod.

Začněte se zdravým životním stylem už od miminka

Zdravý životní styl a výživové návyky se rozvíjejí již od útlého dětství. Pouze celá rodina může měnit postoje a způsob životního stylu. Jedině tak se dá předejít vývoji nevhodných stravovacích zvyklostí a celkově nesprávnému vztahu k jídlu a pohybu.

MUDr. Zlatko Marinov

Mohlo by vás zajímat:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce