Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Sladkosti – nevhodná odměna pro děti?

Sladkosti do dětského života neodmyslitelně patří. Ani současné výživové trendy je z dětských jídelníčků nevyřazují. Zdůrazňuji však, že pokud dítě dostane sladkosti, měla by se u něj také adekvátně navýšit pohybová aktivita. Průmyslově připravované sladkosti mají obecně nedostatečnou nutriční hodnotu. Přestože jsou bohaté na energii, chybí v nich životně důležité vitamíny, minerály, stopové prvky.

Nicméně v každodenním jídelníčku se už od batolecího věku nějaká sladkost objeví. Nejparadoxněji se chovají babičky, které za odměnu za snědenou celou porci „pro horníka“ dají ještě čokoládové vajíčko. Pokud je sladkost pro radost z pohybu, je všechno v pořádku. Jestliže je za jídlo, je to špatně. Takové sladkosti vedou k závažnému dietologickému chaosu.

Místo diplomu bonbony

Kvůli nízkým cenám cukrovinek a snacků se sladkosti staly univerzální odměnou všech dětský soutěží. Když se nedostává financí, dostanou děti za každou maličkost místo diplomu a veřejného ocenění například medaile z čokolády nebo plné hrsti bonbonů.

Raději než čokoládu nabídněte sušené ovoce

Pokud chceme děti potěšit sladkostí, tak doporučuji vybírat ty, které můžeme řadit spíše k plnohodnotným potravinám. Místo bonbonu, medvídků, tatranek a čokolád vybírejte raději čerstvé, sušené nebo kandované ovoce, oříšky v čokoládě, müsli sušenky apod. Na školní výlet lze dát dětem pytlík oříšků, které se loupou, například neloupané pistácie, burské oříšky, slunečnicová a dýňová semínka apod. Rozhodně budou originální a ostatní děti jim budou závidět.

Jeden den sladkého hříchu

Dětem s nadváhou doporučuji povolit jeden den hříchu v týdnu, kdy si za určitých podmínek mohou užít všech sladkých chutí. Nejednou mě i rodiče překvapí, že ho vůbec nechtějí děti využívat a ani na něj nepomyslí. Samy děti pochopí, že v kruhu své rodiny mají větší radost z pochvaly a pohlazení než z čokolády.

Nedívejte se jen na cenu

Okolo 30 % rodin odjíždí o víkendu autem do některého nákupního střediska. Tady tráví celý den, včetně jídla, které neodpovídá požadavkům zdravé výživy. Navíc zde často ve velkém nakoupí zlevněné potraviny, např. plato jogurtů nebo pomazánek, a posléze je doma konzumují ve větším množství. V akci a ve slevách vždy najdete slané pochutiny, sladkosti, čokoládové tyčinky, sušenky, bílé pečivo, uzeniny, sladké pečivo z listového těsta. Je proto důležité, aby rodiče nesledovali pouze ceny výrobků, ale dbali především na vyváženost dětského jídelníčku a vhodnost některých potravin.

MUDr. Zlatko MarinovSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce