Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Stačí správný odborný přístup a podpora

Příběh paní Ivety a jejího boje s nezdravou váhou syna Filípka je důkazem, že je možné uspět i v případě, že proti vám stojí autorita v podobě praktické lékařky, která odmítá pomoct. Paní Iveta se nezalekla, vytrvala a ty správné rady nalezla u jiných odborníků. Těm je do dnešního dne vděčná, že synovi nastolili pravidelný režim a pomohli zhubnout. Filípek už dávno není dítko obézní, podařilo se mu zredukovat váhu o 8 kg, ale i přes tento úspěch mají s maminkou ještě kus práce před sebou.


PŘED                                                     PO

Jak to všechno začalo

Až do první třídy byl Filípek dítě průměrné váhy. Přibližně od 6 let se však situace změnila. Syn začal postupně přibírat. Během necelých pěti let se jednalo o více než 30 kg. Jako každá matka jsem pochopitelně začala Filípkovu nadváhu řešit. Daleko více jsem hlídala, co jí. Přestala jsem kupovat sladkosti. Zcela jsem z jídelníčku vyřadila nezdravé potraviny typu fast food, chipsy či colové nápoje, avšak bohužel bez výsledku. Každý rok jsem se snažila na preventivní prohlídce naši praktickou lékařku na přibývající váhu syna upozornit. První dva roky mi s velmi laxním přístupem tvrdila, že jsem přecitlivělá matka a že syna zbytečně hlídám a pozoruji. Vždy nezapomněla podotknout, abych se podívala na sebe, že syn nemá být štíhlý po kom. Tento její „odborný“ přístup se mi samozřejmě nelíbil. Autoritu lékařky jsem si ovšem nedovolila zpochybnit a vsugerovala si, že celou záležitost asi skutečně zveličuji. Prý má víc cvičit a bude líp, radila nám. Jenže Filípek v tu dobu hrával závodně florbal, do toho navštěvoval sportovní kroužek při škole, plus ještě hodiny tělocviku v rámci výuky. A navíc opravdu miloval sport a věnoval se mu denně. Po prvních dvou letech, kdy ze mě naše pediatrička dělala hysterickou ustrašenou matku, se najednou vše obrátilo proti mně. Začalo obviňování ze lží. „Kdyby váš syn nesnědl denně celou tabulku čokolády, tak nevypadá tak, jak vypadá. Nevěřím vám.“ Tyto a její podobné výstupy byly vždy navíc velice potupné nejen pro mě, ale i pro mého syna. Nechala ho svléknout do spodního prádla, chytila ho za bříško a tahala mu za něj se slovy: „Podívej se, jak vypadáš, jsi tlustý.“ Syn v těch deseti letech stál se sklopenou hlavou, slzy v očích, úplně zničený. Samotnému mu vadilo, jak vypadá, ale tohle již bylo nevhodné ponižování. Na moje prosby, aby synovi nechala udělat veškerá možná vyšetření a pomohla mu, mávla vždy rukou. „Pokud nemá zdravotní problémy, tak ať míň jí a více se hýbe,“ bývala její odpověď.

Ze zoufalství jsem začala komunikovat po mailech s dětskými léčebnami a stahovala si jejich vzorové jídelníčky, nic však nebylo platné. Když už měl syn v 11 letech 68 kg, došla mi trpělivost a rozhodla jsem se změnit praktickou lékařku. Dopomohla mi náhoda. Filípek měl jet na týdenní soustředění a potřeboval razítko o zdravotním stavu. Po příchodu do ordinace jsem zjistila, že naše pediatrička je na dovolené a ordinuje za ní náhradní praktická lékařka. Neváhala jsem, využila situace a vše jí vylíčila. Velice se divila tomu, že Filípek už dávno nepodstoupil sérii vyšetření. Doporučila mi v rámci další preventivní prohlídky na nich trvat, eventuálně nechat syna poslat ke specialistovi. Na preventivní prohlídce jsem poprosila stávající dětskou lékařku o tuto možnost. Ta však odvětila, že Filípek žádné vyšetření nepotřebuje, ať se naučím vařit, přestanu lhát, syn začne sportovat a přestane jíst čokoládu, pak se prý vše vyřeší. Sdělila jsem jí, že mi tento postup doporučila lékařka, která za ni ordinovala v průběhu její dovolené. Načež se paní doktorka urazila, ať jdu teda jinam za lepšími radami.

Podstatný je správný odborný přístup

Po nemalém úsilí jsem sehnala kontakt na lékařku zaskakující za naši pediatričku. Ona a její kolegyně začaly okamžitě jednat. Nejprve přišly na řadu série vyšetření krve a štítné žlázy, poté kontrola jídelníčku, pohybového a pitného režimu. Domluvily jsme se rovněž na konzultaci u dětské obezitoložky. Na základě analýzy zaznamenaného jídelníčku a provedené konzultace jsme odhalily příčiny Filípkových potíží s váhou. Ty tkvěly především v nepravidelnosti v jídle a nedostatečném přísunu ovoce a zeleniny. Díky těmto zjištěním jsme s Filípkem odstartovali naše hubnoucí snažení. Začali jsme postupně do jídelníčku zařazovat jablka, hrušky, kiwi, banány, dokonce i zeleninu. Zapracovali jsme také na pravidelném stravovacím režimu. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Za 4 měsíce se nám podařilo zredukovat váhu o 8 kg, a k tomu ještě vyrůst o 4 cm. Na prázdniny máme povoleno malé hřešení, ale se začátkem školního roku se zase navrátíme do zajetých kolejí.

Chvála a povzbuzení jsou vítaným pomocníkem

Co dodat na závěr? Snad jen to, že pokud se jako rodiče setkáte s laxním či neprofesionálním přístupem vašeho dětského lékaře ve smyslu: Hlavně, že mu chutná, on z toho vyroste, nebo Má být tlustý po kom. Doporučuji neváhat a obrátit se na jiného odborníka. Nemyslím tím okamžitě změnit svého dětského praktického lékaře, ale spíše nebát se oslovit specialistu, například obezitologa. Nenechat se uchlácholit tím, že slepě důvěřujete prvnímu odborníkovi s lékařským diplomem. A především nic dítěti nevyčítat. Tento přístup jsem postrádala u naší původní pediatričky, která syna častovala nepříjemnými urážkami a vysmíváním. Diametrálně odlišný postoj zaujaly k Filípkovu problému MUDr. Martina Nováková, MUDr. Petra Brossaud a MUDr. Lucie Pechočová, kterým bych tímto chtěla moc poděkovat za jejich odborný a lidský přístup. Díky jejich chvále a podpoře se Filípkovi zvedlo sebevědomí, v průběhu celého redukčního procesu nepolevil ve snažení, a dokonce se na kontroly na obezitologii začal těšit.

A co bych doporučila maminkám? Chvalte, povzbuzujte a odměňujte své dítko za každé shozené kilo nebo za splnění cíle. Nedávejte sobě a svému dítěti nereálné závazky, které nejste schopni zvládnout. Podstatná rada na závěr:  Dítě musí především samo chtít, zákazy a donucení ničeho nedocílí.

Mohlo by Vás zajímat:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce