Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Zdravotní komplikace seniorů při obezitě

S obezitou jsou asociovány různé komplikace. Zvláště ve vyšším věku jsou některé výraznější. Nejvíce se jedná o pohybový aparát. Léta namáhané klouby (kolenní a kyčelní), ve kterých je poškozená chrupavka degenerativním procesem (artrózou), při stálém vystavení přetížení zhoršují svou funkci. Bohužel se setkávám i s tím, že se senioři při nástupu do důchodu rozhodnou radikálně změnit svůj životní styl a začnou nekontrolovaně hubnout. Zhubnutí desítek kilogramů (klidně i 30 kg) pak vede ke změně např. držení těla, změně stereotypu chůze a tím zatížení kloubních ploch v jiném směru. To může paradoxně vést k dekompenzaci artrózy i ve zdravějších částech kloubů, zhoršení bolesti zad a tak zhoršení kvality života.

zdravá strava

Jednoznačně však dochází u seniorů již při malém poklesu hmotnosti většinou k významnému zlepšení například cukrovky a především vysokého krevního tlaku. Často dochází ke snížení otoků dolních končetin, které mohou být také částečně zapříčiněny obezitou. Ve vyšším věku se také častěji objevují křečové žíly (varixy), které jsou částečně způsobeny nadváhou a obezitou, ale významnější roli hraje genetika a oslabení žilní stěny. Nakonec vídáme křečové žíly i u mladších. Svoji roli v tom může hrát také velká sportovní aktivita v mládí, nevhodný oděv apod. Je ale pravda, že pokud budete uvažovat o operaci, chirurgové budou vždy žádat snížení hmotnosti nejen pro snížení rizik, ale především pro snazší technické provedení.

Jinak obecně můžeme rozdělit komplikace na metabolické a mechanické: Mezi metabolické patří cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků apod., kdy snížení 5 % hmotnosti vede k největšímu efektu do budoucna zejména z hlediska srdečně cévních onemocnění. Další pokles pak prognózu nezlepší. Mezi mechanické komplikace pak patří artróza nosných kloubů, křečové žíly, bolesti zad, syndrom spánkové apnoe, kdy víceméně platí, že čím větší pokles hmotnosti tím větší efekt na mechanické komplikace.

Zvláštní opatrnost je pak vzhledem k rizikovým faktorům třeba dát na zahájení například pohybové programu. Degenerativní změny na krční páteři totiž mohou vést k tomu, že prudší pohyb do strany může vést k tzv. vertigu (točení hlavy), kdy může dojít i k pádu ke zranění. Stejně tak náhlé přetížení kloubů postižených artrózou může vést k jejímu zhoršení a tím vyřazení z běžného života. Proto se vždy poraďte o vhodnosti pohybové aktivity s lékařem. Obdobné problémy mohou být i s redukční dietou. Příliš přísná redukční dieta může vést ke ztrátě aktivní tělesné hmoty, která se v mládí dá docela dobře získat zpět, ale ve vyšším věku to může být velký problém.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Čtěte také další články:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!


Bedřich Mikulík (03.07.2012):

Z vlastní zkušenosti bych rád upozornil na další závažný problém, který se objevil při redukci váhy. Za 1/2 roku jsem dokázal shodit 16 kg (102/86 kg), a to zejména kontrolou své stravy zaměřenou na omezování tuků ve stravě. Došlo k postupnému snížení TF (bradykardie), která klesala až na 36/1`. Bohužel tomu napomohl i lék TENAXUM, který jsem bral na snížení TK. Jsem pod kardiokontrolou, která však můj problém neodhalila, i když jsem důrazně upozorňoval na radikální změnu životního režimu a stravovacích návyků. Od 1.1.2011 totiž nesolím, nejím žádné uzeniny, hlídám si ostatní tuky ve stravě (do 50 g/den), pravidelně sportuji min.1 h/d, dělám si každodenní monitoring z měření TK, TF i celodenní a dlouhodobé skladby a energetické hodnoty své stravy. Moje zkušenost? Jedním ze zdrojů "paliva" motoru zvaného srdce jsou i tuky!! A o tom lékaři doslova nevědí a nespolupracují s mikrobiologem. Letos jsem měl 69 let.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce