Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Bojujeme proti dětské obezitě

Rostoucí počet dětí s obezitou a nadváhou je jedním ze strašáků moderní doby. Z průzkumu VZP vyplynulo, že již každé třetí dítě v ČR má problémy s váhou! Nejúčinnější zbraní v boji s dětskou obezitou, je prevence, proto se VZP rozhodla zrealizovat šňůru akcí pro školáky – takzvané Jízdy kuchařů. Akce, které dětem zábavnou formou ukazují, jak zdravěji jíst a začít se hýbat.

V letošním roce proběhlo pět Jízd kuchařů – v Praze, Pohořelicích u Brna, Odrách u Nového Jičína, České Lípě a Kadani. Během každé akce se vaří pod taktovkou známých televizních kuchařů Ondřeje Slaniny a Filipa Sajlera. Ti dětem zároveň krátce vysvětlí, jak by se měly správně stravovat a proč je důležité nezapomínat na pohyb. Následují sportovní exhibice jezdců na BMX kolech, žonglérů a streetových tanečníků. Díky nim si děti uvědomí, že sport může být hodně zábavný a bude je i bavit. Nadšení dětí ze show bylo nefalšované!

Jak se jí líbila Jízda v Kadani nám řekla třináctiletá Verča R.

  • Líbila se ti Jízda kuchařů?

Ano líbila se mi, byla to super akce.

  • Co se ti na Jízdě líbilo nejvíc?

Nejlepší byli kluci na kole a jednokolce.

  • Co bys vzkázal/a kuchařům, tanečníkům, jezdcům na BMX a žonglérům, kteří na Jízdě účinkovali?

Přijeďte častěji, takovéhle vyučování nemělo chybu.

Co na Jízdu říkala učitelka z Kadaně paní Roubínová?

  • Kolik dětí na Vaší škole trápí obezita nebo nadváha (stačí odhadem)?

Odhaduji cca 25 žáků.

  • Co je podle Vás příčinou narůstajícího počtu dětí obézních a s nadváhou?

Mnoho času tráví děti u PC a televize, mají málo aktivního pohybu a mnoho nezdravých tučných či sladkých lákadel. Sedět u počítače, hrát na něm hru a k tomu dlabat chipsy považuje většina dětí za úžasně strávené odpoledne.

  • Jak se Vám líbila Jízda kuchařů?

Byla to super akce, která u nás ve škole zaujala předškoláky, děti z 1. stupně, nejstarší žáky, několik rodičů, kteří si udělali čas a přišli se podívat, ale i pedagogy a další zaměstnance školy.  Všichni si pochvalovali.

  • Která část Vás zaujala nejvíce?

Akce byla zajímavá jako celek, ale pokud bych musela něco vypíchnout, asi by to bylo vystoupení na BMX a jednokolce. To jsme přestávali dýchat.

  • Zaznamenal/a jste nějaké reakce dětí z Jízdy? Pokud ano, jaké?

Velké nadšení a samou chválu. Děti bavilo kuchtit, líbilo se jim sportovní vystoupení, muzika a o autogramiádě se vyjádřily, jako o bonbónku na závěr. Udělalo jim velkou radost, že si mohly s účinkujícími osobně popovídat a vyfotit se.

  • Co byste chtěl/a vzkázat protagonistům akce?

Jen tak dále. Bylo nám s vámi fajn a těšíme se na další akci. :-))

Podívejte se na webové stránky YesNeYes, které jsou určené dětem! Inspirujte vaše děti recepty na zdravá jídla, která si mohou připravit samy! :-)

Přečtěte si také další články

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

Fotografie z Jízd kuchařů

ZZ_kízdy_koloZZ_jízda_dětiZZ_jízdy_dominikZZ_jízdy_kluciZZ_jízdy_klukZZ_jízdy_ondraZZ_jízdy_tanecZZ_jízdy_tanec_2ZZ_jízdy_žongl
hana (08.11.2011):

Musíme se vrátit k tomu, co bylo NORMÁLNÍ za socialismu: ROdiče chystali dětem svačinu a někdy i školy zašťovaly zdravou svačinku (mléko a rohlíky), takže ¨NEEXISTOVALO, aby si děti chodily samy kupovat tzv. "svačiny" (cola, bagety, energetické nápoje, sladkosti, pizza, ...). VOlný čas děti trávily s kamarády venku se spoustou zdravého pohybu a prospěšné zábavy, NE s virtuálními "kamarády" na internetu nebo u televize. Kvalita potravin byla nesrovnatelně lepší než dnes (dnes z mnohých zbyl už jen původní název, ale jde jen o směs náhražek).

Pavla (30.07.2012):

Mám známou která má 5ti letou dceru od 3 let je naučená u pc na hry a pohádky.

Helena (06.09.2012):

Dobrý den, máme problém s dcerkou je jí devět let a má dětskou obezitu. Nevím kam se mám obrátit za kým zajít .Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce