Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Cvičení seniorů

S přibývajícími léty dochází v každém těle k psychickému i tělesnému opotřebení. Proces stárnutí a jeho vývoj se dají ovlivnit několika postupy, a to hlavně správným stravováním, přiměřenou psychickou a fyzickou aktivitou.

Přínos cvičení ve vyšším věku

 • Celkově zlepšuje kondici a soběstačnost
 • Snižuje úbytek kostní hmoty (osteoporózy), riziko pádů a zlomenin
 • Zlepšuje celkovou funkčnost kloubů, pohyblivost a snižuje jejich bolestivost
 • Napomáhá udržet optimální hmotnost
 • Snižuje riziko srdečně-cévních chorob, zlepšuje krevní tlak a hodnoty krevních tuků
 • Zlepšuje hladiny cukru v krvi a schopnost reakce na inzulín
 • Má antidepresivní účinek, přispívá k možnosti sociálního kontaktu, zlepšuje kvalitu spánku
 • Snižuje nemocnost a úmrtnost

I přesto, že senioři mají na cvičení dostatek času, obávají se různých překážek, jako jsou strach z úrazu, velká únava, nemožnost provést některé cviky, bolest aj. Cvičení však představuje nejúčinnější faktor posilující zdraví. Ti, kteří zůstávají aktivní, se podle mnoha studií dožívají vyššího věku a také jsou v lepší celkové kondici. Hlavním cílem by měla být tedy fyzická a psychická zdatnost pro uchování soběstačnosti, jistoty a kvality života.

Jak začít se cvičením?

Porozhlédněte se ve svém okolí, zda jsou pro vás nějaké aktivity vhodné např. seniorské parky, vycházky pro seniory, skupinové lekce po vedením zkušeného instruktora aj. Najděte si druh pohybové aktivity, která vás skutečně baví. Důležité je překonat počáteční bariéry a stanovit si krátkodobý a reálný cíl, který vás bude motivovat ve cvičení. V případě chronického onemocnění se o pohybové aktivitě poraďte s lékařem (např. u kardiaků je nutná zátěžová diagnostika). Cvičení je vhodné zahájit dechovou a cévní gymnastikou. Při rozcvičování postupujte od aker (periferie), náročnost cviků postupně zvyšujte (od lehkých po složité) a dbejte na bezpečnost při cvičení. Naučte se správně používat pomůcky, které zvýší bezpečnost i rozsah cvičení. Zařaďte cvičení do svého pravidelného denního cyklu. Pro celkovou soběstačnost a zvýšení zdatnosti začněte s tréninkem rovnováhy a se silovým tréninkem. Na výběr je široká nabídka vhodných aktivit, které se dají aplikovat v běžném životě a finančně vás nezatíží.

 • Aerobní trénink

Mezi vhodné aktivity patří např. turistika, chůze – nordic walking, jízda na kole (i rotoped), plavání, běžkování, společenské tance. Ideální aktivitu vybírat podle momentálních pohybových schopností a zdravotního stavu.

 • Posilovací trénink

Důležitý pro udržení svalové síly, i jako prevence před úbytkem svalové hmoty. Zde dbejte na opatrnost, na začátku cvičte s minimální zátěží, pod vedením instruktora, pohyby provádějte plynule, nikdy necvičte přes bolest a cvičení opakuje minimálně dvakrát za týden.

 • Cvičení rovnováhy

Pády u seniorů mohou vést ke zlomeninám, proto cvičení rovnováhy pomáhá snížit tato rizika a zlepšuje rozvoj rovnováhy a koordinace. Při cvičení je možné použít řadu pomůcek.

A proto, kdo ještě nezačal, ať začne! Neboť nikdy není pozdě s překonáváním drobných cílů a posílením těla i mysli. V Rekondičním centru v Salmovské 5 v Praze 2 se pořádá třikrát do týdne seniorské cvičení v malé skupince, pod vedením instruktora. Chcete-li se dozvědět více a zacvičit si, navštivte nás.

Mohlo by Vás zajímat:

Autor: Bc. Jitka Horáková, DiS. – instruktorka VŠTJ MEDICINA Praha, o.s.Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce