Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Domácí cviky pro těhotné

Vyzkoušejte tři jednoduché cviky, které vám během těhotenství pomohou posílit oblast pánevního dna, předejít otokům dolních končetin a zlepšit jejich prokrvení. Pvní cvik je zaměřen na prevenci vzniku otoků dolních končetin, druhý na dechová cvičení a třetí na posílení oblasti pánevního dna.

Cvik první

Tento cvik pomáhá především pro prevenci vzniku otoků dolních končetin a zlepšení žilního návratu. Položte se na záda na podložku, dolní končetiny nechte natažené a střídavě ohýbejte nohu v kotníku nahoru a dolu, zkusit můžete i kroužky v kotníku na obě strany. Toto cvičení provádějte několikrát za den. Můžete jej zkusit i v práci, a to vsedě s nohama položenýma na druhé židli.

Cvik druhý

Další cvičení, které určitě zvládnete doma, je dechové cvičení, které vám pomůže ulehčit průběh porodu a aktivovat i svalstvo pánevního dna. Lehněte si na záda, dolní končetiny pokrčte v kolenou a opřete chodidla o podložku. Ruce si položte na břicho. Hluboko se nadechněte do břicha pod vaše ruce – přitom se vám zvedne břišní stěna a poté zhluboka vydechněte. Cvičení opakujte několikrát po sobě.

Cvik třetí

Poslední cvik, který vám doporučím, je důležitý pro oblast pánevního dna. Ta během těhotenství výrazně ochabuje, a proto je potřeba ji cíleně posilovat. Cvik, který se nazývá vtahování špagety, vám k tomu dobře pomůže. Lehněte si na záda, dolní končetiny pokrčte v kolenou a opřete chodidla o podložku. Aktivujte svaly pánevního dna tím, že se snažíte jakoby ústy vtahovat špagetu. Dojde tak k vtažení dovnitř i otvorů pánevního dna – močové trubice a pochvy.

Těhotenské cvičení není na hubnutí!

Ráda bych vás, nastávající maminky, ještě upozornila, že v žádném případě není těhotenské cvičení určeno k redukci hmotnosti. V tomto období cvičíte, abyste se cítila lépe fyzicky i psychicky. Na shazování nějakého toho kila navíc budete mít dost času po porodu. A pokud se budete i rozumně stravovat (to znamená nepřejídat se, ale zároveň také nedržet žádné diety!), nebude to pro vás po porodu žádný problém.

Bez odpočinku to nepůjde

Nezapomínejte ani na relaxaci a odpočinek. Jak už bylo řečeno na začátku minulého článku: spokojená maminka znamená spokojené miminko.

Autor: Mgr. Renata Větrovská, rekondiční instruktorka

Ptejte se odborníků na vše, co vás zajímá ohledně snižování váhy. Své otázky zasílejte na naši e-mailovou adresu info@zijzdrave.cz.

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!


Mohlo by vás zajímat:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce