Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Jak si v zimě protáhnout tělo? V přírodě

Zima je ideální počasí na sport. Nevěříte? Přečtěte si článek o radovánkách na sněhu, na které jste už dávno zapomněli.  Povyprávějte svým dětem, jak jste sáňkovali nebo si rovnou dejte souboj o nejrychlejšího jezdce. Ve chvílích volna se výborně pobavíte a ještě pro sebe uděláte něco dobrého.

Sáňkování

Sáňkování patří mezi nejméně namáhavé zimní sporty, ale úžasně si při něm vyčistíte hlavu. Rychlá jízda z kopce vám zvýší hladinu adrenalinu v krvi a po fyzické námaze se budete cítit velmi příjemně. I dospělý člověk potřebuje občas zažít dětské radosti, takže si po svátečním obědě udělejte chvilku na své děti a vydejte se na kopce spolu.

Určitě budou mít radost, že se tentokrát zapojíte do hry i vy. Po dlouhém odpoledni stráveném venku si uvařte jahodový čaj a zalezte pod peřinu, uvidíte, jak vám bude blaze.

Tip: Možná objevíte na půdě staré sáňky po babičce, na které už dlouho sedá prach. Nebyla by škoda je letos nevyužít?

Bruslení

Bruslení vás během vánočních svátků zaručeně protáhne. Oblíbený sport posiluje svaly dolních končetin a trupu, které potřebuje zpevnit každý, kdo má sedavé povolání. Na rybníku nemusíte mít oblečení podle poslední módy, výbornou službu vám prokážou zateplené kalhoty a hlavně rukavice. Důležité je neprochladnout a udržet končetiny v teple. Zkuste si s kamarádkou nebo dcerou zasoutěžit o nejkrásnější piruetu nebo si střihněte rovnou hokejový zápas. Krása zamrzlého rybníku však v sobě skrývá i mnohá nebezpečí. Nikdy nevstupujte na rozmrzlý led, ani se nepřibližujte k dírám pro ryby.

Tip: Nekonečné šněrování tkaniček, ani zmrzlé nohy už vás nemusí strašit. V dnešní době si v obchodech vyberte ze široké nabídky přezkových bruslí s teplou výstelkou, které vás ochrání i před tím největším mrazem.

Procházka

Pokud vás trápí kila navíc a netroufáte si na akční sporty, můžete si dopřát alespoň vánoční procházku. Dlouhotrvající aktivita v nízkém tempu pomáhá spalovat tuky a je prospěšná lidskému zdraví. Během chůze můžete pohodlně strávit sváteční pochoutky bez obav o štíhlou linii. Zkuste si na každý den vašeho volna naplánovat malý výlet. Nemusíte vystoupat na Sněžku, úplně postačí, pokud se projdete k příbuzným, pro stromeček nebo do obchodu pro mléko.

Tip: Uspořádejte si s dětmi „bojovku“.  Vymyslete pár snadných úkolů, které budou děti plnit během výletu do lesa. Děvčata si mohou zasoutěžit ve sbírání modřínových šišek a kluci poměří síly v běhu k nejbližšímu stromku. Cesta všem rychle uteče a děti se dobře pobaví.

Chůze se sněžnicemi

Sněžnice zvětšují plochu došlapu, takže se člověk méně zaboří do hlubokého sněhu. V minulosti je využívali zejména lovci a obchodníci s kožešinami. V dnešní době slouží jako pomůcka rekreačním „chodcům“, kteří si nechtějí odepřít procházku ani v nejtřeskutější zimě. Tuto pomůcku ocení lidé s nadváhou, protože lépe udrží stabilitu. Chůze na sněžnicích vyžaduje trénink a je ze začátku velmi neobvyklá.  Krásný výhled, který se vám nabídne na vrcholku zasněžených kopců, však stojí za trochu námahy.

Tip: Děti si mohou sněžnice prohlédnout také v mnoha muzeích po celé republice. V rámci výstav z doby pravěku jsou k vidění například v Náprstkově muzeu v Praze.

Přečtěte si také další články:

Ptejte se odborníků na vše, co vás zajímá ohledně snižování váhy. Své otázky zasílejte na naši e-mailovou adresu info@zijzdrave.cz.

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce