Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Kdo je kdo: Pohyb a hubnutí

Média jsou plná rad a tipů o zdravém životním stylu a hubnutí od lidí různých profesí. Není proto vždy snadné zorientovat se v tom, kdo je opravdový odborník a kdo pouze obchodník, který za peníze prodá cokoliv. Ujasněte si spolu s Žij zdravě, kdo vám může poradit se snižováním váhy, upravením jídelníčku a redukčním tréninkem. V dnešním článku se zblízka podíváme na instruktory pohybových aktivit.

Fitness instruktor

Fitness instruktor je nejčastěji absolvent kurzu „instruktor fitness“, do jehož kompetence spadají konzultace týkající se cvičení, ať už v souvislosti s redukcí hmotnosti, růstu svalové hmoty nebo s celkovým zvýšením kondice. Naleznete mezi nimi ale i vysokoškolsky vzdělané absolventy sportovních škol nebo dokonce fyzioterapeuty.

Čerstvý vysokoškolský diplom ovšem ještě nemusí být vždy zárukou kvality! Často vám fundovaněji poradí trenér dlouholetou praxí. Konkrétní doporučení by vám zkušený instruktor měl poskytnout až na základě alespoň měsíčního sledování vaší fyzické aktivity.

Za nekvalitního fitness instruktora lze považovat takového, který pro výpočet doporučované tepové frekvence používá údaje získané pouze z měření při první návštěvě. Takovému se raději vyhněte. Ve všech případech buďte ve vztahu s instruktorem aktivní – zajímejte se o jeho vzdělání, praxi. Sledujte, zda jeho doporučení respektují vaši současnou zdatnost a eventuální přidružená onemocnění.

Fyzioterapeut

Fyzioterapeut je absolvent vyšší odborné (titul DiS.), častěji však vysoké školy (titul Bc. Nebo Mgr.) zabývající se léčbou pohybového aparátu. Pro přípravu pohybových programů je schopen respektovat aktuální stav vašeho hybného systému či fyzické kondice.

Osobní trenér

Osobní trenér je člověk, který individuálně vede hodiny pohybové aktivity. Vždy byste se měli zajímat o to, na základě jakých teoretických znalostí a praktických zkušeností pracuje. Především si zjistěte, zda přívlastek „osobní“ neznamená pouze, že s vámi danou aktivitu bude absolvovat jako společník, tj. bez jakéhokoliv odborného zázemí. Pamatujte na následující pravidlo: nedovolte svému osobnímu trenérovi, aby vás jakkoliv přetěžoval. K tomu, často i v dobré víře, zpravidla dochází zejména v prvních hodinách.

Wellness poradce

Wellness poradce vám může poradit s technikami vedoucími k navození psychické a fyzické pohody. Do jeho kompetencí patří především cvičení,

masáže, regenerace, relaxace a techniky zaměřené na zmírnění či zbavení se stresu, únavy a někdy i bolestí pohybového aparátu, což může být v mnoha ohledech přínosné. Wellness poradenství se ovšem primárně nezabývá snižováním hmotnosti s dlouhodobým efektem, a to i v případech, kdy vám např. po několika lymfodrenážích začne připadat, že na objem již „hubnete“.

Přečtěte si také další články:

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

Lenka (14.08.2011):

Chci konečně začít žít, jako člověk. Tedy normální osůbka, která se bude moc podívat do zrcadla a nebude se stydět s někým žít a mít rodinu. Mám velkou nadváhu a začíná mi osobně velmi vadit při pohybu a psychice. Dokáži držet dietu jakoukoliv, ale pak mne po 14 dnech chytne záchvat žravosti a je to za jeden den zpět a začínám znovu. Bohužel nevím, jak z bludného kruhu ven. Předem děkuji za pomoc.

odpovídá (24.08.2011):

Odpovídá Mgr. Slabá: Milá Lenko, je to přesně jak popisujete - dostala jste se do bludného kruhu, ze kterého je těžké vyjít ven. Jakmile se začnete soustředit jen na dodržování striktní diety, nejste schopná se ve svém snažení udržet - ale to by byl málokdo. Domnívám se, že by bylo dobré kontaktovat nějakého psychoterapeuta v místě bydliště, který by vám pomohl se z bludného kruhu dostat. Je mnoho věcí, které nás v životě ovlivňují a přesto, že se nezdá, že by s naším jídlem souvisely - je to tak. Držím palce, Š.Slabá

Olga Malovcová (05.08.2011):

Dobrý den, děkuji za všechny za tento projekt, moc mě potěšil. Já bych ráda zhubla ze zdravotních důvodů

Olga Malovcová (05.08.2011):

Dobrý den, děkuji za všechny za tento projekt, moc mě potěšil. Já bych ráda zhubla ze zdravotních důvodůSpočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce