Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Po pohybu vám bude lépe

Všude se to píše a skoro každý to říká: „Při pohybu resp. fyzické aktivitě se vyplavují endorfiny, které způsobují, že je nám po něm hezky.“ Je to ale pravda? Sportovci tvrdí, že ano. Jak je tomu ale u lidí, kteří nikdy nesportovali?

O tom, zda pohyb může přinášet uspokojení, většinou rozhoduje to, jestli jsme v souvislosti s ním někdy prožili nějaký příjemný zážitek. Jinými slovy, jestli jsme spojili vyplavení endorfinů po pohybu s něčím pozitivním, na co si můžeme v pozdějším věku vzpomenout. To ale znamená, že pokud tyto zážitky nezískáme přibližně do 20–25 let, je velmi těžké v dalších letech získat pozitivní vztah k pohybu.

Tři klíčová období

V průběhu života existují tři období, během kterých lze velmi ovlivnit vnímání pohybu jako něčeho příjemného a přirozeného. První období je do dvou let věku. Dítě spojuje změny polohy a pohybující se předměty s příjemnými prožitky a vnímá je jako něco přirozeného. Další období je od 5 do 6 let. Děti poznávají „hru“, kterou je možné, a nanejvýš žádoucí, spojit s pohybovou aktivitu a především s následnou odměnou. Odměnou se však nemyslí návštěva oblíbené restaurace nebo cukrárny, ale pochvala. Ta může pro dítě znamenat velký motivační prvek, který bude nadále ovlivňovat jeho vztah k pohybu. Dalším klíčovým obdobím je potom nástup puberty.

Pohyb jako antidepresivum

Pohyb tedy může působit antidepresivně, ale převážně jen u těch lidí, kteří se dříve hýbali. Má-li navíc pohyb opravdu působit je důležitá jeho pravidelnost.

Obdobně je důležité nepřetížit se v době, kdy na nás přichází smutek, resp. začíná deprese. Při příliš vysoké intenzitě pohybu se totiž k psychické zátěži přidá i ta fyzická. Depresivní stav se tak může zhoršit. Omezení pohybu je potom průvodním jevem již nastupující deprese a nemá smysl se do něj nutit. Tehdy je naopak nutné vyhledat odbornou pomoc.

Jaká pohybová aktivita zahání deprese nejlépe?

Na typu pohybové aktivity nezáleží. Každý má rád něco jiného. Je tedy skoro jedno, jaký pohyb budete provozovat. Zdá se však, že nejlepší k zahnání špatné nálady a počínající deprese je chůze. Při té prakticky nedochází k přetížení a lze ji provozovat dostatečně dlouho, což zvyšuje její antidepresivní působení.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., obezitolog

Přečtěte si také další články:

Ptejte se odborníků na vše, co vás zajímá ohledně snižování váhy. Své otázky zasílejte na naši e-mailovou adresu info@zijzdrave.cz.

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!

Lenka (10.07.2012):

na zahnání deprese mi nejvíce zabírá tanec:)Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce