Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Pojďte si zacvičit s dětmi!

Nadváha a obezita u dětí v dnešní uspěchané době velmi rychle stoupá. V dětském věku se nevyvíjí pohybové návyky a pohybová aktivita je pro děti nezajímavá a vzdálená. Do popředí se dostávají jiné druhy zábavy (televize, počítačové hry aj.), při kterých se pohybové dovednosti dítěte nerozvíjejí, ale spíše potlačují. Děti s nadváhou mají v kolektivu ostych se pohybově projevit a řada pohybových aktivit pro ně není přístupná. Proto se VŠTJ MEDICINA Praha zaměřila také na pohybovou aktivitu dětí.

V sobotu za pohybem

Každou první sobotu v měsíci se scházejí rodiče a děti na dopolední akci „Cvičení s dětmi“ v tělocvičně Gymnázia Na Vítězné pláni, kde pod vedením instruktorů probíhá pohybový program pro děti všech věkových kategorií. Hlavním cílem je pravidelné setkávání dětí s pohybem a hledání pohybových možností, které mohou děti uplatnit v běžném životě. Rodiče mají možnost se do pohybového programu s dětmi zapojit a užít si legraci při pohybových hrách s nimi.

Florbal, fotbal, basket nebo opičí dráha?

Cílem je zapojení dětí do dlouhodobého programu léčby a prevence dětské obezity, cukrovky. Program je proto vhodný pro dětské diabetiky a děti s nadváhou. Pohybovou náplní jsou převážně sportovní a míčové hry na všechny způsoby (florbal, fotbal, basket), opičí dráha, štafetový běh, chůze s holemi, dětské tanečky, cvičení na míčích, cvičení s pomůckami a osvojení si dalších jiných dovedností. Do programu je zahrnuta i zdravá svačinka pro děti, kdy je připravena na tácech nakrájená zelenina a ovoce všech druhů (jablka, pomeranče, meloun, hroznové víno, okurka, mrkev, rajčata, papriky). Probíhají zde také diskuze s lékaři a nutričními terapeuty, kteří jsou na akci přítomni. Témata se týkají hlavně nadváhy a obezita u dětí, její rizika, léčba, jaký pohyb je vhodný, jak upravit jídelníček, dětští diabetici, stravování dětí doma a ve škole aj.

Vzhledem k tomu, že se tato měsíční akce mezi rodiči, ale hlavně mezi dětmi ujala, otevřel se pravidelný volnočasový pohybový kroužek „Děti v pohybu“, který probíhá každou středu v odpoledních hodinách, také v tělocvičně Gymnázia Na Vítězné pláni. Kroužek je určen pro všechny děti mající rády pohyb či kolektivní, míčové a pohybové hry na všechny způsoby. Hodina probíhá pod vedením instruktora a veškeré aktivity se připravují dle věku a schopností dětí. Rádi bychom tyto dětské aktivity nadále rozvíjeli, neboť je důležité, aby děti do budoucna získaly pozitivní vztah k pohybu. Stejně tak rodiče, aby měli možnost dozvědět se potřebné informace k dané problematice a naučili se vhodněji přistupovat k celkovému rozvoji dítěte.

Více informací o dětských aktivitách naleznete na webu www.vstj.cz v rubrice „Děti“.

Plakáty ke stažení:

Bc. Jitka Horáková, DiS., VŠTJ Medicina Praha o.s.

Přečtěte si také další články:

Ptejte se odborníků na vše, co vás zajímá ohledně snižování váhy. Své otázky zasílejte na naši e-mailovou adresu info@zijzdrave.cz.

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce