Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Rozhodli jste se začít hubnout

Vaše rozhodnutí je velice důležité. Jedině díky němu se do hubnutí, které nakonec bude úspěšné, můžete pustit. Ať už chcete zhubnout např. do plavek nebo kvůli svému zdravotnímu stavu, podstatné je, abyste svému rozhodnutí dlouhodobě věřili a byli stále motivováni k jeho naplnění.

Bez motivace to nepůjde

hubnutí dieta začínáme Motivace je zásadním pojmem. Bez ní nemůže v našem životě nastat žádná změna. Je potřeba si ale uvědomit, že motivace je dlouhý proces. Nepřetrvává v nás jen tak sama od sebe a v průběhu času se může měnit. Pokud na své cestě budete kdykoliv váhat nebo pochybovat, zda vaše úsilí má vůbec ještě nějaký smysl, máte nevyšší čas, abyste vše prodiskutovali s odborníky.

Cíl hubnutí musí být reálný a individuální

O stanovení reálného cíle hubnutí vám na míru se poraďte s odborníky. Cíl každého z nás je velmi individuální. Je potřeba přihlédnout k věku, přidruženým onemocněním, schopnostem pohybové aktivity a vývoji hmotnosti (dlouhodobému i za poslední rok). Tento krok není rozhodně dobré podceňovat, jelikož stanoveni si nereálného (rozuměj příliš velkého) cíle bývá jedním z nejčastějších důvodů neúspěchu, tj. ukončení hubnutí.

Základní terapeutické postupy při nadváze a obezitě jsou:

  • Dieta – prakticky nikdy, alespoň pokud chcete úspěšně hubnout, se neobejdete bez změny stravovacích zvyklostí.
  • Pohybová aktivita – významně podporuje dlouhodobý efekt hubnutí, samotná dieta funguje jen krátkodobě.
  • Psychoterapie – konzultace u psychologa je vhodná zejména tehdy, kdy už nejste sami schopni dodržovat naplánovaný redukční režim a velmi se tím trápíte.
  • Farmakoterapie (léky) – rozhodnutí o jejím nasazení patří výhradně do rukou lékaře. Farmakoterapie je jen výjimečně předepisována na začátku léčby.
  • Chirurgická léčba – tzv. bariatrická chirurgie je určena pacientům s vyšším stupněm obezity, zejména pak hubnoucím s přidruženými zdravotními komplikacemi.

Přečtěte si také další články:

Ptejte se odborníků na vše, co vás zajímá ohledně snižování váhy. Své otázky zasílejte na naši e-mailovou adresu info@zijzdrave.cz.

Registrujte se do Klubu Žij zdravě a získejte spoustu výhod!Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

jednodenní akce
vícedenní akce