Lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Také máte sedavé zaměstnání?

Bohužel již od dětství své tělo vystavujeme nepřirozeně dlouhé době sezení, která se v průběhu života neustále prodlužuje. Tento fakt má negativní dopad na náš organismus. Jak si s tímto náporem poradit? Čtěte dál!

Sedavé zaměstnání je nápor pro záda, krční páteř a oči, ale především pro kardiovaskulární systém a srdce. Celý metabolismus se zpomaluje, zastavuje cirkulaci lipázy (enzym rozkládající tuky) a tím se mimo jiné snižují schopnosti systému zbavovat se toxických látek. Je třeba se zaměřit se na dvě hlavní oblasti našeho života – stravu s pitným režimem a pohyb a sport,“ říká nutriční poradkyně Ing.Tereza Masná.

Nápravou může být dodržování několika jednoduchých pravidel.

  • Strava a pitný režim
  • Výživa pro sedavé zaměstnání
  • Pohyb v práci, sport po práci

Strava a pitný režim

Nedostatek času a potřeba „nakopnout se“ často vede k pití pouze kávy. Přitom káva, ale i černý čaj odvodňují organismus a dehydratace umocněná kávou zhoršuje soustředění na práci. Nejlepší je tedy dodržovat pravidlo: co káva, to sklenice vody navíc.

„Prostým a často nedodržovaným základem je pít čistou neperlivou vodu pokojové teploty. Voda by neměla být ledová, protože ledové nápoje ochlazují tělo a tím zpomalují metabolismus. To platí i pro alkoholické nápoje,“ varuje Masná.

Jak dodržovat pitný režim?!

  • Ráno po příchodu do práce si postavte na stůl džbán s vodou o objemu 1,5 – 2 litry a dbejte na to, aby byl džbán vaším vlastním přičiněním večer při odchodu z práce prázdný.
  • Vodu můžete pít s citronem nebo do ní přidat čerstvé bylinky. Volte je s ohledem na roční období a na vaše tělesné potřeby, například máta osvěžuje, meduňka uklidňuje, čerstvý zázvor pak zahřívá.

Výživa pro sedavé zaměstnání

Správným jídlem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace, duševní schopnosti a odolnost vůči stresu. Pokud si v letním počasí dáte k obědu např. svíčkovou se šesti, bude se vám chtít po takovém obědě spát a tělo bude unavené. Zatímco když si objednáte například salát s masem, pocit únavy a zmoženosti z jídla se nedostaví. Právě tzv. potrava pro mozek (z angl. brainfood) je taková strava, která pomáhá k optimálnímu fungování mozku a nervové soustavy.
„Pro konstantní přísun energie se doporučují tři pravidelná větší jídla denně plus jedna až dvě svačiny. Pro udržení vitality je nezbytné upřednostňovat přírodní, co nejméně zpracované potraviny, ve kterých je obsažena glukóza spolu s vlákninou, doporučuje nutriční terapeutka. Těmto požadavkům vyhovuje celozrnné pečivo, luštěniny, zelenina a ovoce. Je třeba zajistit tělu také pravidelný přísun kvalitních rostlinných a živočišných bílkovin (luštěniny, kvalitní maso, ryby, vejce a mléčné produkty).

Jak se správně stravovat?!

  • Dostatečné množství zeleniny!
  • Neopomíjejte luštěniny! Pokud nejste jejich zastáncem, začněte s červenou čočkou.
  • Nahraďte cukr za med a místo odpoledního dortíku si dopřejte směs bílého jogurtu nebo tvarohu s banánem, kiwi, vlašskými ořechy či mandlemi.

Pohyb v práci, sport po práci

V práci je zejména důležité správně sedět, to znamená nehrbit se, ale sedět rovně. Rovného sezení můžeme docílit za pomoci sedících pomůcek – míčků na oporu bederní oblasti. Minimálně jednou za 45 minut bychom měli vstát od pracovního stolu, projít se, protáhnout si končetiny a páteř. Pracovní židli můžeme v průběhu dne zaměňovat za balón na sezení. Ten zároveň poslouží jako velmi dobrá pomůcka k protažení končetin a uvolnění zad. Cílem sportování v popracovní době by mělo být uvolnění těla.

Čtěte také:Spočítejte si BMI

BMI Kalkulátor
 
Váha - ilustrační foto
Kalendář jednodenní akce
vícedenní akce